Психологічні типи особистості людини
Для кожної людини властиво мати свої особливості поведінки і характеру, які частково успадковуються від предків, а частково купуються при взаємодії з суспільством. Ще Зигмунд Фрейд казав про те, що людська психіка має унікальну структуру і можна виділити кілька типів особистості в психології. Сьогодні визначити свою приналежність до одного із затверджених соціологією і психологією типажів можна за допомогою спеціально розроблених тестів. В ході численних тривалих досліджень, вчені прийшли до висновку, що чітких меж поділу між ними немає, і визначити психологічний тип особистості можна лише з'ясувавши, які характерні риси того чи іншого психотипу переважають в людині.
Причини поділу
У всі часи психологи, психіатри, соціологи і філософи намагалися вивчити багатогранність людської натури. На підставі спостережень за поведінкою людей, звернення до життєвого досвіду та особистих умовиводах вчених були складені різноманітні типології. Навіщо це потрібно?
Вчені порахували, що якщо людина знає, до якого виду особистості відноситься, то йому легше помітити й усунути власні недоліки, провести самоаналіз, обрати вірний шлях розвитку. З огляду на особливості психотипу, оточуючим буде набагато простіше вибудовувати з ним рівні взаємини, а також передбачити поведінку в різних ситуаціях.
Головна проблема типології в тому, що вона не може вмістити все психологічні види людей, оскільки надає лише узагальнені характеристики, а кожна людина - індивідуальний і неповторний. Описи типів часто спрощені і перебільшені, в них описані тільки відхилення від норми або яскраво виражені, стереотипні особливості поведінки. Проте при роботі з пацієнтами психологи обов'язково складають психологічний портрет звернувся за допомогу індивідуума з описом його психотипу, щоб мати уявлення про його характер, темперамент, емоційної сфері, здібностях і життєві цінності. Які ж бувають типи особистості і їх характеристика?
Класифікація за темпераментом
Вперше про типування особистості заговорив батько медицини Гіппократ. Величезна, для того часу, клінічна практика дозволила лікарю проводити численні дослідження, в ході яких було виявлено зв'язок здоров'я людини з його темпераментом. Бажаючи дізнатися, які бувають типи людей, Гіппократ зайнявся пошуком взаємозв'язку між поведінкою і змістом в його організмі деяких рідин. На підставі отриманих результатів, давньогрецький лікар провів типування, розділивши всіх людей на 4 групи.
Флегматики - лімфа
Опис особистості людини флегматичного складу досить просто: холоднокровність, тверезий розум, врівноваженість і спокій. Флегматики зазвичай приховують емоції, все встигають і нікуди не поспішають, поважають почуття оточуючих і надзвичайно самостійні.
Сангвініки - кров
Дуже активні, цілеспрямовані, вольові люди, рідко піддаються розладам і переживань. Вони вміють відвернути себе від неприємностей, швидко переживають втрати, багато говорять, сміються і налаштовані оптимістично в будь-якій ситуації.
Холерики - жовч жовта
Різкі рухи, швидка зміна настрою, бажання лідирувати і командувати, спалахи люті і невмотивованої агресії - люди холеричного складу надмірно імпульсивні. Вони люблять посперечатися і рідко стримують емоції при сторонніх.
Меланхолік - жовч чорна
Меланхолійна особистість - яка буває? Це індивідууми з розхитаною нервовою системою, схильні до депресій, постійно перебувають у стані зневіри і паніки. Вони неймовірно чутливі до чужих неприємностей, завжди надають підтримку нужденним і дуже відповідально ставляться до поставлених перед ними завдань.
Типи в «чистому» вигляді практично не зустрічаються. В кожній людині змішані найрізноманітніші риси характеру, погляди на життя і тактики поведінки. Чим більше розвинена особистість, тим складніше зарахувати її до певного психотипу.
Теорія Карла Юнга
Однією з найбільш популярних теорій, що дозволяє визначити які бувають люди за типом, є вчення, засноване на функціях людської психіки. Швейцарським психіатром Карлом Юнгом була представлена шкала інтроверсії і екстраверсії. Він вважав, що особистості можна розділити на два типи:
- інтроверти - Інь - енергія спрямована всередину себе;
- екстраверти - Янь - орієнтовані на навколишній світ.
Юнг стверджував, що роблять людину особистістю 4 функції його психіки:
- інтуїція;
- відчуття;
- почуття;
- мислення.
Залежно від переважання однієї з них, комбінації всіх і психологічної установки, геній психіатрії виділив 8 типажів людей: по 4 екстравертивна і 4 інтровертивним. Це поділ істотно допомогло впорядкувати різноманітність психологічних особливостей.
Види людини по Холланду
Склад характеру людини впливає на всі сфери його життя. Дж. Холланд, відомий американський психолог, розробив свою систему поділу індивідуумів на психотипи. У ній доктор пропонує взяти до уваги те, в яких професійних видах діяльності людина доб'ється високих успіхів завдяки особистісним особливостям. Таким чином, фахівець виділив нові типи людей - в психології його теорію називають однією з найбільш вдалих. Визначивши свій психотип, людина може вибрати напрямок, яке для нього найбільш підходяще.
Класифікація типів особистості з теорії Холланда:
- Реалістичний - підходять професії, де можна побачити чіткий результат. Зазвичай такі люди стають кухарями, швачками, водіями, мають успіхи в точних науках і спорті.
- Артистичний - відрізняються високою емоційністю і складними життєвими поглядами. Індивідууми цього особистісного типу хочуть виділятися з сірої маси, в спілкуванні з оточуючими покладаються на емоції та інтуїцію. Вдало реалізують себе в професії, пов'язаної з фотографією, малюванням, виступами на публіці, музикою та історією.
- Соціальний - вимагає постійно контакту з іншими людьми. Вони повчають, допомагають, лікують, розвивають, здатні співпереживати і вирішувати чужі проблеми. Їх сферою професійно діяльності стає педагогіка і медицина.
- Консервативний або конвенціональний - вважають за краще все систематизувати, планувати і розкладати по поличках. З консерваторів виходять відмінні бухгалтера, офісні працівники, економісти, товарознавці та інші професіонали, чия робота монотонна і вимагає уважності і точності.
- Інтелектуальний - особистості з неабиякими розумовими здібностями. Їх професії зазвичай пов'язані з астрономією, біологією, фізикою і всіма заняттями, які вимагають аналітичного мислення і творчого підходу.
- Заповзятливий - імпульсивні, активні, які потребують визнання. Мають відмінні комунікативні навички, вміють знайти підхід до співрозмовників і підсвідомо знають, як домогтися успіху. Представники даного типу займають керівні посади, хоча не люблять одноманітності і занять, що вимагають тривалої концентрації уваги.
Крім перерахованих теорій, існує ще кілька версій класифікації особистості людини. Їм можна довіряти, але забувати, що кожен індивідуум має неповторними здібностями, не варто.