Мавританський газон: секрети берберських «килимів»
Змінити набридле садові декорації, створити на ділянці мальовничий зелений куточок з яскравими різнобарвними бризками декоративних квітів можна, якщо висадити мавританський газон. Така рукотворна галявина виглядає чарівно і дуже ефектно. Однак щоб отримати квітучий мавританський газон, недостатньо просто засіяти ділянку невибагливими рослинами. Домогтися від галявини дивовижного декоративного результату допоможе дотримання важливих, але маловідомих правил підбору насіння, посіву і догляду.
Змінити набридле садові декорації, створити на ділянці мальовничий зелений куточок з яскравими різнобарвними бризками декоративних квітів можна, якщо висадити мавританський газон. Така рукотворна галявина виглядає чарівно і дуже ефектно. Однак щоб отримати квітучий мавританський газон, недостатньо просто засіяти ділянку невибагливими рослинами. Домогтися від галявини дивовижного декоративного результату допоможе дотримання важливих, але маловідомих правил підбору насіння, посіву і догляду.
Мавританський газон: «живе» спадщина берберів
Звичай засівати порожні ділянки землі різнотрав'ям належить кочівникам-бербери, які прийшли в Європу з Північної Африки, де нестерпне сонце і мізерні грунту змушували людей створювати оазиси штучним шляхом. За роки панування не територія Іспанії, починаючи з VIII століття, бербери (або маври) звикли до осілого спокійного життя, але оточувати себе звичними ландшафтними рішеннями не перестали. Та й родючі іспанські землі сприяли пишного розквіту садівництва. З тих самих пір мавританський газон прижився в Європі, правда, кілька адаптувався до існуючої європейської культури.
За останні роки інтерес до мавританського газону як до способу оригінального і «живого» декорування заміських ділянок, помітно зріс. Почасти це пов'язано з його життєрадісним, яскравим видом, частково - з тим, що в стрижці за сезон він потребує всього один раз. Саме з цієї причини багато власників ділянок помилково вважають, що виростити квітучу галявину набагато простіше, ніж займатися партерним газоном. Але щоб отримати «живий» килим, потрібно знати особливості ґрунту на ділянці, навчитися підбирати рослини, правильно їх висівати і, звичайно, забезпечити газону акуратний і делікатний догляд.
Вибір посадкового матеріалу
Вибираючи насіння для мавританського газону, перевагу варто віддавати тим рослинам, які добре адаптовані до кліматичних умов регіону. Це дозволить уникнути розчарувань, коли виявиться, що половина посадкового матеріалу не зійшла і газон нагадує не ошатну галявину, а якісь безладні, стихійні посадки клочковатого виду. Крім того, при підборі насіння важливо враховувати площу майбутнього газону. Якщо під нього відведено значну частину ділянки, то крім насіння квітучих однорічників потрібно буде придбати і насіння звичайних газонних трав: для створення акуратного і соковитого зеленого фону.
Купувати готові суміші фахівці не рекомендують з тієї простої причини, що із загального складу тільки близько 10% насіння припадає на декоративні квітучі однорічники, а все інше - суміш райграса, білої та овечої овсяніци, лугового тонконога і тимофіївки. Сформувавшись, такий газон навіть віддалено не буде нагадувати яскраву і барвисту галявину. Набагато краще і дешевше придбати необхідні газонні трави окремо, а насіння для мавританського газону підбирати самостійно, покладаючись на свій художній смак і уподобання щодо кольору.
При виборі насіння для газону в мавританському стилі перевага віддається невибагливим квітучим однолітникам, стійким до посухи. Для створення ідеальної галявини потрібно, щоб висота дорослих рослин не перевищувала 40 см. Класичний набір насіння для мавританського газону буде складатися з 2-3 видів злакових газонних трав і 10-15 видів квітучих летников. Це календула, немезія, ромашка лугова, кларкия, лаватера, фацелія, незабудка, китайська гвоздика, поповник, ехінацея, льон, гіпсофіла, каліфорнійська ешшольція.
Бажано, при складанні посадкової суміші до однолітникам додати і насіння багаторічних рослин таких, як волошка Фішера, конюшина повзуча, маргаритка, лобелія, дзвіночок, ледвянец. Набравши вегетативну масу, вони зацвітуть на другий сезон, підтримуючи декоративну однорідність газону. Адже, на жаль, не всі однорічні рослини здатні до розмноження самосівом. Саме тому, в кінці кожної весни або на початку літа (в залежності від погодних умов) мавританський газон потребує підсіву.
Підготовка майданчика і посів
Щоб декоративна галявина вийшла не гірше, ніж на глянцевих картинках, місце для мавританського газону потрібно вибрати сонячне. Як і при облаштуванні будь-якого іншого газону, перш ніж приступити до посіву, необхідно підготувати майданчик: зачистити її від сміття, глибоко перекопати, видаляючи всі бур`яни разом з корінням, організувати ухил для стоку. Для поліпшення структури грунту її можна удобрити комплексним мінеральним складом і мульчувати торфом. Після цього грунт вирівнюється за допомогою віялових граблів, укочується і ховається нетканим матеріалом. У такому вигляді майданчик залишається на два тижні, а за пару днів до висіву насіннєвого матеріалу вона гарненько проливається водою.
Посів мавританського газону можна проводити всю другу половину травня. Найсприятливіша погода - хмарна, тепла і безвітряна. Дрібні насіння однорічних змішують з більш великими насінням газонних трав в пропорції 7: 3, а потім - з піском, щоб посів був рівномірним. Висіяне насіння розрівнюються граблями, накочуються і накриваються покривним матеріалом. Після посіву підготовлену галявину необхідно щедро поливати перший тиждень, а потім перейти до звичайного режиму поливу: вранці і ввечері. Перші сходи з'являються вже через пару тижнів, а повну силу і колір газон набирає до середини липня.
Догляд за мавританським газоном
Як і будь-яка рукотворна галявина, мавританський газон в період активного розвитку потребує уважного догляду. Зводиться він до регулярного і акуратному поливу, недопущення пересихання або заболочування грунту, періодичним підживлення комплексними добривами і прополюванні. Якщо на ділянці відсутня система автоматичного поливу, то здійснювати зволоження грунту краще краплинним шляхом, використовуючи розпилювач.
Стрижуть газон, як правило, один раз в кінці сезону. Зазвичай цю процедуру проводять в кінці вересня, коли більшість рослин отцвело і дало самосів. Всі зрізані рослини залишають на галявині для дозрівання насіння, а сам газон зачищають від скошеної трави, кореневищ з залишками стебел, розрівнюють граблями землю. Якщо стрижка здійснюється за допомогою косарки, то з агрегату знімається накопичувач для трави. Це дозволить рівномірно розподілити скошені рослини по поверхні газону для дозрівання насіння.
Для підтримки природної краси галявини, її акуратного вигляду, фахівці рекомендують підстригати надмірно витягнувся газонну траву ножицями, не зачіпаючи квітучі екземпляри. Ручна прополка мавританського газону, як і раніше залишається найважливішим заходом по догляду. Якщо знехтувати цим способом боротьби з бур'янами, то велика ймовірність, що вся принадність галявини буде зіпсована: бур`яни вельми агресивні і, швидко розростаючись, пригнічують і послаблюють посадки.
Плюси і мінуси
У ландшафтному дизайні серед прийомів декоративного озеленення мавританської галявині немає рівних. До безперечних достоїнств газону відноситься його унікальна декоративність, картинна різноманіття і чарівність, яке зберігається протягом усього теплого сезону. Зі свого здатністю до самосіву прослужить мавританські галявина біля трьох років. Але якщо регулярно в кінці весни підсівати зміна найбільш улюблених культур, знайти ідеальні пропорції між газонними травами, однолітниками і багатолітниками, то захоплюватися чарівністю мавританського газону можна довго.
До мінусів квітучої рукотворної галявини можна віднести її крихкість і чутливість до витоптування. Ходити, бігати по газону і лежати в декоративному різнотрав'я, насолоджуючись ароматами квітів, суворо забороняється. Ні квітучі однорічники, ні тендітні багаторічники не терплять «грубості», дозволяючи милуватися собою тільки з боку. Всі інші складності, пов'язані з посівом і доглядом за мавританським газоном, точно такі ж, як і за будь-яким іншим «живим» килимом на ділянці.