Венеціанський карнавал: грандіозний маскарад в Італії
У низці сірих буднів завжди знайдеться час для яскравого свята. В Європі головним торжеством зими є щорічний карнавал у Венеції. Це чудове видовище, взяти участь в якому може будь-яка людина, що має маску. Дами в мереживних напівмасках і пишних середньовічних сукнях, що приховують своє справжнє обличчя кавалери, весела музика і театралізована хода головною вулицею міста - ще кілька століть назад ця подія була розгулом азарту і флірту, а сьогодні Венеціанський маскарад займає одну з лідируючих позицій в списку кращих карнавалів світу! Коли і за яких обставин він з'явився і на які особливості проведення заходу варто звернути увагу туристу?
Історична довідка
Однозначної версії, коли карнавал у Венеції пройшов вперше, немає. Одні стверджують, що він став святом, влаштованим в 998 році, після повернення піратами викрадених жінок. Інші називають іншу дату - 1094 рік, коли утвердилися торгові відносини з Візантійською імперією. За третьою версією в Венеції карнавал вперше провели в 1162 році на честь перемоги над патріархом Аквилеи. Коли б не народилася традиція святкування, вже майже 1000 років карнавальна хода в самих незвичайних і вартих захоплення масках вважається невід'ємною частиною життя італійського міста.
Пік популярності свята припав на XVIII століття. Під закритими масками могли ховатися католицькі черниці, бідняки, короновані особи та високопоставлені чиновники. Люди в маскарадних костюмах сміливо йшли по міських вулицях, насолоджуючись веселощами, музикою і танцями. Тут часто плелися інтриги, дами фліртували з кавалерами, чоловіки дозволяли собі відпускати компліменти незнайомкам.
Після захоплення Італії Наполеоном в 1797 році, вуличні гуляння заборонили. На півтора століття венеціанці забули про маскараді. Лише в 70-х роках XX століття Фелліні взявся за відродження традиції і весь в цьому досяг успіху. Історія Венеціанського карнавалу розпочала новий виток, і вже більше 50 років свято знову проводиться щороку, збираючи під відкритим небом тисячі життєрадісних людей в красивих масках.
Коли проходить карнавал
Щорічно в італійське місто на маскарад з'їжджаються понад півмільйона туристів з різних куточків планети. Святкування зазвичай проводиться за 12 днів до початку Великого Посту, цей час випадає на кінець січня або лютий. Приїжджаючи на фестиваль, бронювати номер у готелі краще не в Венеції, а в довколишніх Местре, Віченці, Вероні, Падуї - там в святкові дні набагато спокійніше і тихіше. Провінції з'єднані з містом автомобільними і залізничними шляхами, тому проблеми з пересуванням відсутні.
Традиції святкування
Сьогодні головний маскарад у Венеції проходить також, як і кілька століть тому. Які традиції проведення феноменального заходи збереглися і сьогодні?
- Перед початком ходи з високої дзвіниці, розташованої на площі Святого Марка, випускають голубку, зроблену з паперу. Пролетівши кілька метрів, вона вибухає і натовп обсипає феєрверк конфетті.
- Festa delle Marie - особливий стародавнє свято, який проводять напередодні карнавального заходи. Він є нагадуванням про визволених з полону піратів Істрії 12 венеціанських і флорентійських красунь.
- На фестивалі вітаються тематичні костюми, а маска і зовсім невід'ємна частина образу.
- У найкрасивіших палацах міста для іменитої публіки влаштовують приватні бали і урочисті прийоми, а гондольєри беруть участь в параді прикрашених гондол, пускаючи їх по численних каналах Венеції.
- Завершується святкування спаленням опудала з сухої соломи. Ритуал проводиться недалеко від площі. Коли символ оновлюється природи догорає, дзвони собору Сан-Франческо делла Вінья своїм дзвоном віщають про настання Великого Посту, що передує католицьким Великоднем.
Найдавніший венеціанський карнавал - колоритне свято, що перетворює місто на величезний театр під відкритим небом з неймовірними декораціями. Вулична вистава супроводжується великою радістю і сплеском позитивних емоцій.
Маска, я тебе знаю
Який основний атрибут маскараду? Правильно! Маски венеціанського карнавалу настільки незвичайні і дивні, що кожну з них можна назвати витвором мистецтва. Вони мають власну історію виникнення.
Займатися виготовленням масок з XV століття могли тільки особливі майстра, яких називали maschereri. Вони мали особливий статус в суспільстві і працювали разом з підмайстрами. Всі предмети робили і розфарбовували вручну, вкладаючи душу в кожен штрих.
Маски настільки полюбилися венецианцам, що люди не хотіли розлучатися з ними і в звичайному житті. У них відвідували коханців і скоювали злочини. У XVIII столітті уряд Італії заборонив приховувати обличчя, дозволялося носити аксесуар лише в дні Венеціанського маскараду.
На карнавалі масок у Венеції особливо популярні такі:
- Доктор Чуми з довгим носом - нагадує про страшну хворобу, яка в середньовіччі забрала тисячі життів місцевих жителів;
- Коломбіна - декорована пір'ям, камінням, кришталем і золотом напівмаска, яку за легендою виготовили для відомої актриси, яка не побажала повністю приховувати обличчя;
- Вольт - найпростіший різновид, що імітує людське обличчя, що кріпиться тасьомками.
- Моретта - унікальна модель овальної форми, яку слід притримувати зубами.
Італійський карнавал неможливо уявити без самої впізнаваною маски під назвою Баута. Вона не по-венеціанські скромна і надівається разом з довгим чорним плащем, що приховує обриси фігури і загостреним капелюхом. У такому костюмі не зрозуміло, хто знаходиться перед тобою - чоловік чи жінка, що ще більше інтригує.
Маскарадний костюм для венеціанського карнавалу зазвичай готують заздалегідь. На вулицях міста можна зустріти Арлекіно, Пульчинеллу, Коломбіна, купця Панталоне, П'єро та інші збірні образи з «Комедія дель Арте». Якщо ви не обзавелися відповідним костюмом, нічого страшного, просто купите маску в одній з численних крамниць і включайтеся у загальні веселощі. Сценарій венеціанського карнавалу передбачає, що цікаво буде всім без винятку.