
Як розірвати шлюб без згоди чоловіка або дружини в Україні
Як розірвати шлюб в односторонньому порядку, розлучитися без участі чоловіка або дружини? Якщо людина в шлюбі задається одним з таких питань, то в більшості випадків можна зробити висновок - мова йде про поглиблений конфлікт. Це означає, що сторони або не бажають йти на контакт, або не приходять до єдиного узгодженого рішення, або одна зі сторін просто ігнорує свої обов'язки по врегулюванню сімейного питання. Але проблема (джерело бажання розірвати шлюб) від цього не вирішується. Отже, як відбувається процес розлучення в Україні і чи можна подати заяву на розлучення без згоди чоловіка (дружини)? Можна, але відсутність згоди означає неможливість розірвати шлюб в стандартному порядку. Висновок - подати на розлучення без чоловіка і домогтися необхідного рішення реально тільки в судовому порядку.
Причина розлучення без згоди одного з подружжя
Ключова мета в цьому процесі - встановити під час судового процесу факт того, що права чоловіка/дружини порушені, і це не дозволяє продовжувати відносини, навіть якщо причини мають значення тільки для позивача.
Згідно із законодавством України розірвати в суді шлюбні відносини можна, якщо буде встановлено відсутність можливості для спільного проживання. Суд потрібно переконати, що стосунки розладналися остаточно і подальше проживання суперечить інтересам однієї зі сторін.
Як оформити розлучення без згоди чоловіка? Поширена проблема в українських сім'ях. За неофіційними даними, близько 50% шлюборозлучних процесів в судах стосуються питань розірвання відносин без згоди.
Особливості та терміни розірвання шлюбу в односторонньому порядку в Україні
Термін розірвання шлюбу в односторонньому порядку може бути як довше стандартного шлюборозлучного процесу, так і пройти значно швидше судового розгляду за участю двох членів подружжя. На це впливає кількість обставин конкретної справи (наявність спільних дітей, суперечок між подружжям, зареєстрованого місця проживання подружжя і т.і). Шлюборозлучний процес може перетворитися в багатоетапну процедуру, через те, що суду необхідно зібрати максимально об'єктивну оцінку і позиції кожної сторони, а також врахувати норми Закону та інтереси кожного з подружжя і їх дітей.
Терміни можуть тягнутися і з інших причин. Основна - ігнорування іншою стороною судового процесу. Доводиться призначати нові засідання, заново повідомляти відповідача, що природно забирає час.
У міру розгляду справи в суді у суду можуть виникати додаткові питання і обов'язки по дотриманню процедури, що в цілому може зайняти близько 6 місяців. Як показує практика за участю в справі адвоката і комплексної підготовки до справи ще до моменту звернення до суду термін на розірвання шлюбу без участі другого з подружжя можна скоротити до 2-3 місяців.
Яку вказати причину для розлучення в односторонньому порядку
Як можна розлучитися без дружини або чоловіка? У судовому порядку. Для суду потрібні вагомі причини. Найбільш поширені: часті побутові сварки, факт зради, нестача коштів і небажання другої половини вирішити цю проблему і т.п. В принципі, будь-яка причина буде розглянута судом, адже законодавство України забороняє шлюби з примусу, але в окремих випадках суд, в зв'язку з недостатністю аргументації, неправильним застосуванням норм закону або відсутністю врахування інтересів дітей або другого з подружжя може відмовити в задоволенні вимог або ж дати подружжю строк для примирення.
Законодавство встановлює кілька винятків, при яких суд однозначно відхилить заяву про розлучення без чоловіка/дружини.
Найважливіша - є дитина віком до 12 місяців. Це зроблено з метою захисту прав жінки та дитини. Але і тут можливі виключення якщо:
- чоловік скоїв протиправний вчинок з ознаками кримінального правопорушення проти дружини, дитини (або навпаки, вчинок зробила дружина);
- офіційно визнано, що батьком майбутньої або народженої дитини є не законний чоловік, а сам біологічний тато визнає батьківство.
У таких ситуаціях суд дасть дозвіл на розлучення. Це базові поради як розлучитися в односторонньому порядку відповідно до українського законодавства.
Можливі ускладнення: чоловік свідомо затягує розлучення
Процедура розлучення без згоди чоловіка починається зі збору доказової бази, визначення підсудності і складання позовної заяви. Зверніться за консультацією до адвоката: так ви заощадите ваші гроші і сили, у зв'язку з тим, що при наявності помилок в заяві суд може відмовити у відкритті вашої справи.
Існує практика, коли чоловік приходить в засідання суду, але свідомо затягує судовий процес. У реальних ситуаціях, після відкриття провадження у справі, розлучення без згоди чоловіка може ускладнюватися і іншими формами «протесту»:
- неявка на засідання суду;
- регулярна подача клопотань з проханням перенести розгляд справи;
- оскарження рішення суду.
У таких ситуаціях розлучення без згоди одного з подружжя затягується. Прискорити його можна оскарживши неправомірні дії іншої сторони.
Важливо пам'ятати, що ваш шлюб - це ваше право, а не обов'язок.



