Санітарний паспорт рентгенкабінету
Використання рентгенапаратів та облаштування кабінетів потребує попереднього юридичного оформлення. Порядок оформлення документів ДІЯР (розмовна назва Держатомрегулювання України) — органу, що ліцензує, використання рентгенівських систем, передбачає, передусім, отримання паспорту на рентгенкабінет.
Даний документ видається органом виконавчої влади, який реалізує політику держави у сфері санітарного законодавства - Держпродспоживслужби України. Детальніше про це та інші процедури, без яких початок медичної діяльності неможливий, буде розказано в даній статі.
Отримання санітарного паспорта за вимогами Держпродспоживслужби України
У середньому процес оформлення санітарного паспорта та ліцензії на використання джерел іонізуючого випромінювання триває від чотирьох до шести місяців.
Для оформлення дозвільної документації, яка дасть змогу відкрити рентгенкабінет і не отримати при цьому штраф від Держамторегулювання України, необхідно підготувати заяву, а також наступне:
- акт санітарно-епідеміологічного обстеження медичного кабінету;
- копію висновку державної санітарно-епідеміологічної служби про придатність наявного обладнання для експлуатації в медичному закладі;
- акт прийняття в експлуатацію рентгенапаратів або КТ;
- технічний паспорт рентгенкабінету;
- відомості про проведені випробування рентгенологічного обладнання;
- протоколи випробувань та дозиметричного контролю;
- результати перевірки справності вентиляційних систем;
- підсумки огляду електромереж та заземлення;
- контрольно-технічний журнал на рентгенапарати;
- посадові накази, інструкції та дані медогляду працівників;
- дані обліку індивідуальних доз опромінення всіх штатних співробітників.
Підготовка цих документів потребує досягнення відповідності обладнання та приміщення встановленим законодавством нормам, а також проходження контролю з боку державної санітарно-епідеміологічної служби. Саме отримання схвальних висновків цієї інстанції дозволяє перейти до подальших кроків оформлення рентгенкабінету.
Розрахунок захисту від рентгенівського випромінювання
В Україні використовується наступна методика, за якою здійснюється розрахунок захисту від рентгенівського випромінювання: СП-2780-80. Такий стандарт не відповідає реальному положенню речей, якщо мова йде про сучасне обладнання, особливо, якщо воно було імпортоване з-за кордону, оскільки не коригується величина робочого навантаження конкретного рентгенапарата. Також варто зважати на те, що результати, отримані шляхом використання цієї методики, враховуються при проектуванні будівель та їх спорудженні. Це означає, що в інших випадках вони не є достатньо коректними. Проте ці показники необхідно надавати у періодичних звітах до відповідного відділення Державної інспекції з ядерного регулювання та Держпродспоживслужби.