Якого числа буде Старий Новий рік в 2020: дата, звичаї і традиції свята
15.08.2019 400 0

Якого числа буде Старий Новий рік в 2020: дата, звичаї і традиції свята

Новий Рік
В закладки

Привіт, друзі! Цікавий феномен людства - Старий Новий рік. Чому його так називає і що це взагалі за свято, якого числа Старий Новий рік відзначають в Росії, звідки взявся, як його святкували раніше і як збираються в майбутньому році? Все найцікавіше і найактуальніше я зібрала для вас в цьому пості!

Новий «старий» рік - якого числа свято в 2020 і не тільки

Всі знають, що Старий Новий рік відзначають в ніч з 13 на 14 січня. Для тих, хто обожнює свята, кому виявилося мало новорічної ночі та Різдва, це відмінний привід продовжити веселощі. Для старовірів ж це не просто пролонгація свята. Це справжнісінький Новий рік, але за юліанським календарем.

Якого числа буде Старий Новий рік в 2020: дата, звичаї і традиції свята

У Росії свято з'явилося з 1918 року. Саме тоді населення перейшло на новий григоріанський календар. Так утворився нове свято, яке відзначають за старим старим календарем. Заплутала? Тоді невеликий екскурс в історію.

Як все було

Невизначеність з датою зміни років тривала досить довго, аж до царювання Петра I. У 1700 році цар підписав указ про призначення нової дати святкування свята - 1 січня. За старим календарем - 14 грудень.

Кілька століть Росія жила за юліанським календарем, сильно відстаючи від Європи з літочисленням за григоріанським календарем. Розрив між датами скоротився, а разом з ним ознаменувався і виникнення свята з парадоксальною назвою «Старий Новий рік».

Якого числа буде Старий Новий рік в 2020: дата, звичаї і традиції свята

Як раніше святкували на Русі: звичаї і традиції

За старих часів, так само, як і зараз важливою частиною будь-якого свята було застілля. Росіяни із задоволенням продумували меню, робили запаси продуктів, із задоволенням пригощалися самі, пригощали близьких і друзів. Якщо дотримуватися традиції святкування Нового року за старим календарем, то обов'язковими на столі повинні бути страви:

  • молочне порося;
  • смачна багата кутя як головний символ закінчення поста;
  • вареники з різними начинками;
  • випічка і млинці та ін.

Останні, до речі, готували в першу чергу для гостей, а точніше - для тих, хто приходив в будинок колядувати. Особливе значення надавали вареників. Їх ліпили все разом, залучаючи до процесу дітей. В окремі вкладали різні сюрпризи-символи змін в майбутньому році. «Гадати» по вареників було одним з улюблених розваг дітей і дорослих.

Крім застілля на Русі, відзначаючи свято за старим стилем, не забували і про колядки. На Старий Новий рік це було одне з основних символічних розваг. Колядувати було прийнято до 12 години ночі. Вважалося, що після опівночі у владу вступають злі духи і демони. Починаючи з вечора, молоді незаміжні дівчата вбиралися для колядок, а один з хлопців переодягався в жіноче вбрання, символізуючи Меланку.

Якого числа буде Старий Новий рік в 2020: дата, звичаї і традиції свята

Цікаві традиції на Русі

  • За традицією кутю на Старий Новий рік починали готувати вранці 13 січня. Це було потрібно для того, щоб в разі неприємних прийме викинути її в ополонку цілком, а потім зварити нову.
  • Цікавим новорічним ритуалом було спалювання опудала діда з соломи. Матеріал готували заздалегідь, підпалювали відразу після закінчення колядок обов'язково на перехресті. Найсміливіші та молоді вважали своїм обов'язком перестрибувати через палаюче опудало, таким способом, відганяючи від будинків нечистих духів.
  • Кожен обряд, починаючи від приготування куті та закінчуючи стрибками через палаюче солом'яне опудало, люди супроводжували піснями, іграми, танцями і коломийками. Саме тому свято виглядав видовищним і був обожнюємо дітьми.
  • Цікава традиція того періоду життя пов'язана з селянськими буднями. Вважалося, що для гарного врожаю вранці 14 січня потрібно посипати зерном будинку близьких і друзів з побажаннями щастя, багатства і удачі. «Засівали» - так це називали тоді і продовжують називати сьогодні. Честі закидати зерном близьких удостоювалися лише чоловіки. Дівчата по наданню могли приносити лише нещастя, тому їм такої важливої ​​місії не довіряли.
  • Існував певний порядок «посіву» зерна. Першими потрібно було відвідати будинки хресних і тільки після цього побувати у родичів і друзів. Зерна, що потрапляють в будинок на свято, не прийнято було вимітати. Їх дбайливо збирали і зберігали до посівних робіт, щоб змішати з іншими.
  • Традиція готувати кашу на Старий Новий рік пішла з давніх часів. Варити її довіряли самої зрілої жінки в родині. Воду для страви приносив з колодязя головний чоловік в будинку. Крупу готували рівно о 2 годині ночі, при цьому намагалися її не чіпати до приготування, щоб таким чином не вплинути на долю. Продукти для каші чекали своєї черги і вважалися недоторканними до тих пір, поки не натопиться піч. Під час її приготування вся сім'я збиралася у печі, спостерігаючи за діями головної господині. Вона стежила за стравою, помішувала, шепотіла важливі слова.Якого числа буде Старий Новий рік в 2020: дата, звичаї і традиції свята
  • Поганою прикметою вважалося, якщо каша «тікала» з горщика. Домашніх це страшно засмучувало, так як це було передвісником біди. Таку кашу не їли. Те саме стосувалося і лопнув горщика. Тріщини і пошкодження під час готування віщували хвороби і невдачі в будинку.
  • Мала своє значення і пінка, що утворилася в процесі варіння. Зазвичай вона була символом непотрібних клопотів у родині. Звичайно ж, гордість господині і радість для рідних - смачна, насичена каша. На Русі вона була і залишається символом здоров'я, благополуччя і щастя.

На святкову вечерю збиралися всі члени сім'ї без запізнення. Після їжі молодь із задоволенням займалася ворожінням, проводили старовинні обряди, що дозволяють дізнатися ім'я судженого або судженої, дату весілля, народження дитини та інші подробиці найближчого майбутнього.

Традиції відрізнялися в залежності від того, звідки люди і в яких святих вірили.

Як святкувати свято сьогодні

Традиція відзначати Старий Новий рік збереглася і сьогодні. Святкують так само, як і раніше з 13 на 14 січня. А ось, що стосується обрядів, то більшість з них дійшли до нас у видозміненому вигляді, змішалися і спростилися. Наприклад, кутю варять, але особливого значення таким дрібницям, як «пінка» або консистенція не надають. Що стосується ворожінь, то у незаміжніх дівчат це як і раніше улюблена розвага. Також найцікавіше їм поворожити на судженого, дізнатися важливі дати і імена.

Відносно нова традиція - спалювати папірець з бажанням і випивати її разом з шампанським. На півдні країни як і раніше готують молочного поросяти, як символ благополуччя і достатку, любителі галасливого веселощів, танців і пісень продовжують ходити по домівках близьких і друзів з колядками, «посівання».

В цілому ж зустріч Старого Нового року проходить скромно, збираючись за сімейним столом, запрошуючи близьких друзів. Для сучасної людини це свято частіше не більше ніж привід продовжити те, що не встиг в ніч на 1 січня в більш сімейної та затишною обстановці.

На цьому закінчую, дізналися для себе щось нове? Поділіться постом з друзями в соціальних мережах, розкажіть про те, як відзначають свято у вашій родині, обговоріть цікаві обряди і традиції. До зустрічі!

Комментарии (0)
Додати коментар
Коли святкується День Рибака і яка історія дати?
Коли святкується День Рибака і яка історія дати?
Коли святкується День Рибака і яка історія дати?
21.07.19 Свята за професіями, хобі і не тільки
І знову здрастуйте, друзі! Щороку все рибалки в Росії з радістю відзначають рибальське свято. У цій статті я хотіла б розповісти про те, що являє собою День Рибака якого
Якого числа відзначається День Залізничника і яка історія свята?
Вітаю, дорогі друзі! Цю статтю я хочу присвятити Дню Залізничника. Ви дізнаєтеся, як з'явився День Залізничника якого числа його відзначають і ще багато цікавої
Якого числа відзначається День ДАІ і коли його почали святкувати?
Вітаю вас, дорогі гості і завсідники мого блогу! Сьогодні я розповім вам про те, коли вперше почали святкувати день ДАІ якого числа його відзначають і чим взагалі
Новорічні подарунки 2020 клієнтам для самого прекрасного свята
Вітаю, дорогі друзі! Два роки тому подруга з колегами перед новорічним святом упустили час і не підготували подарунки клієнтам на Новий рік заздалегідь.
Дійсно казкові подарунки дітям 6 років на Новий рік 2020
Вітаю, дорогі друзі! Сьогодні в інституті заговорили про наближення Новому році 2020 року, ароматі мандарин і пухнастою ялинці.
Історія і традиції прекрасного шкільного свята - 1 сентября
Вітаю, дорогі друзі! Сьогодні я пропоную вам трохи відкрити завісу над походженням події, яке щорічно хвилює тисячі малюків та їхніх рідних, в момент наближення осінніх