Освітлення в дитячій: секрети правильної організації
В процесі облаштування кімнати для малюка і організації здорового життєвого простору важливо пам'ятати, що освітлення в дитячій грає не меншу роль, ніж правильно підібрані матеріали для ремонту або меблі.
Грамотно і якісно організована система штучного освітлення в дитячій - це запорука здорового зору, комфортних умов для навчання та повноцінного відпочинку, а також сприятливого психологічного клімату, необхідного для правильного психічного розвитку малюка.
Освітлення в дитячій: баланс світла
Перш ніж приступати до організації освітлювальної системи в дитячій кімнаті, потрібно визначити рівень природної освітленості приміщення. Для цього потрібно знати на яку сторону світла дивляться вікна. Достатній рівень природного освітлення забезпечує східний і південно-східний напрямок. У ясні сонячні дні в такому приміщенні буде світло і затишно і без включених світильників, що допоможе створити у дитини позитивний настрій. І навіть в похмуру погоду вікна цих напрямків будуть пропускати максимально можливу кількість денного світла.
Варто завчасно задуматися про розміщення додаткових джерел штучного світла в дитячій, вікна якої дивляться на північ або північний захід. У кімнатах з таким розташуванням вікон буває мало сонця і, щоб заповнити недолік сонячного світла, необхідно продумати, як будуть розташовані світильники, в тому числі з урахуванням дизайну маленької квартири і який колірної температури будуть лампи. Це не тільки забезпечить правильне освітлення навчального, ігрового сектора і зони відпочинку, а й посприяє підтримці у дитини позитивного психоемоційного стану.
Правильний вибір люстри
Як і в більшості житлових приміщень, головним джерелом світла в кімнаті малюка є стельова або підвісна люстра. Підбирається цей прилад не стільки за стилем, скільки за кольором, матеріалом виготовлення, показниками потужності і розміру кімнати. Якщо вибрати невелику стельову люстру, то велика ймовірність, що її потужності буде не вистачати на все приміщення. Відповідна для дитячої кімнати люстра повинна бути максимально безпечною, володіти гарною передачею кольору, охоплювати весь простір рівномірним яскравим, але не різким світлом.
Найкраще якщо основний освітлювальний прилад буде мати пластикові або текстильні плафони. Вироби зі скла вішати в дитячій не рекомендується через їх крихкості. Загравшись або розпустувавшись, дитина може чимось кинути в люстру і розбити виріб. А це, ймовірні порізи, травми і додатковий клопіт по прибиранню осколків. Стиль люстри в дитячу краще вибирати нейтральний. Діти ростуть швидко. Тому дуже скоро плафони з кумедними зображеннями стануть неактуальні, і підніметься питання про заміну освітлювального приладу.
Світлові акценти
Крім головного джерела світла в дитячій обов'язково має бути організовано якісне додаткове освітлення. Зазвичай воно обов'язково включає настільну лампу в місці, де дитина займається творчістю, читає або робить уроки, а також, приліжкові нічник у вигляді бра або торшера. Останні прилади можна спокійно встановлювати, якщо дитина вже достатньо доросла, щоб розуміти, що підлоговий світильник - не іграшка, а килимові покриття забезпечують йому достатню стійкість. Зазвичай торшери не мають в дитячій, поки дитина не закінчить початкову школу.
Якщо конструкція стелі в дитячій багаторівнева, складна, то якісне додаткове освітлення забезпечать світлодіодні стрічки, які легко монтуються в ярусах стелі. Це безпечно, практично, економічно і гарантує високий рівень освітленості. Крім того, такий варіант освітлення - хороший спосіб уникнути виникнення тіньових зон в кімнаті і відблисків від навколишніх предметів, оскільки створює рівномірний світловий потік.
Бажано, щоб частина освітлювальних приладів мала опцію діммірованія. Це дозволить самостійно регулювати яскравість освітлення в залежності від часу доби, самопочуття дитини, його занять. Змінюючи інтенсивність освітлення легко отримати найбільш комфортний світ: м'яке приглушене або яскравий. Крім комфорту технічний прийом діммірованія дозволяє знизити споживання електроенергії.
Значення штучного освітлення для дитячого здоров'я
Не можна недооцінювати ту роль, яку відіграє світло в загальному самопочутті та розвитку дитини. Недостатнє освітлення в дитячій кімнаті сприяє зниженню активності малюка, появі швидкої стомлюваності. Крім цього, недостатньо потужна або неправильно організована освітлювальна система провокує дитячу агресію і дратівливість: дитина стає плаксивою і примхливим. І, звичайно, погане освітлення призводить до поступового погіршення зору через постійне перенапруження очей.
Щоб світло в дитячій був максимально корисним для здоров'я очей малюка, необхідно дотримуватися деяких гігієнічні вимоги до штучного освітлення. Плафони люстр необхідно регулярно мити від скупчується пилу, а перегорілі лампи своєчасно замінювати. Потужність настільної лампи повинна перевищувати інтенсивність загального освітлення не більше ніж в 10 разів. В іншому випадку, існуючий контраст буде приводити до швидкої стомлюваності очей дитини.