Як домогтися підвищення зарплати
Коли в країні криза, про надбавку до зарплати можна тільки мріяти. Але якщо знайти правильний підхід і серйозно підготуватися до розмови з начальством, справа може мати успіх і вийде домогтися підвищення зарплати.
Прийнято вважати, що ініціатива повинна виходити від керівництва. Начальник знає можливості своїх підлеглих і сам вирішує, хто гідний підвищення платні. В результаті найскромніші трудяги роками чекають збільшення зарплати.
За що підвищується зарплата
Згідно зі статистикою, начальники охоче підвищують оплату за особисті заслуги в розвитку фірми. Наприклад, якщо ви один виконали важливий проект або призвели до фірми багату клієнтуру. Також збільшення зарплати залежить від додаткових обов'язків. Якщо працівник пішов у тривалу відпустку, а його роботу доручили вам. Фірма заощаджує на цьому, не треба шукати і навчати нового працівника.
Надбавка до зарплати можлива при підвищенні кваліфікації. Скажімо, ви пройшли курси по вдосконаленню навичок у своїй спеціальності і стали вище котируватися. Але варто звернути увагу, що документи про вашу нову кваліфікації не будуть приводом миттєвого підняття зарплати. Керівництво може прийняти позитивне рішення, якщо ваші додаткові можливості справлять враження на практиці.
Як звернутися до керівника
Не варто плутати прибавку до зарплати з матеріальною допомогою. Начальник не зобов'язаний збільшувати ваш заробіток, займаючись благодійністю. Тому не звертайтеся з проханнями, скаржачись на кредит або терміновий ремонт будинку. Якщо у вас трапилася біда особистого характеру, наприклад, захворів близький родич, ви можете попросити разову допомогу.
У деяких фірмах існують безпроцентні позики для співробітників, які потрапили у важку життєву ситуацію. Існують також колективні збори та благодійні аукціони. Але до зарплати подібні біди не повинні мати ніякого відношення.
Не тягніть з розмовою. Як тільки ви зробили фурор на роботі або взяли на себе працю іншої людини, йдіть до начальства. Якщо час буде втрачено, враження від виконаної вами роботи померкне і не буде здаватися таким важливим для керівництва.
Кажуть, що найкращий день для розмови з босом про підвищення зарплати - середа. Дослідження показали, що початок робочого тижня завантажено розбором завалів після вихідних днів. Кінець тижня налаштовує людей на відпочинок, тому матеріальні питання краще вирішувати в середині тижня. Причому психологи навіть визначили точний час - година дня. Але відповідний час залежить від обідньої перерви керівництва. Після нього можна підстерегти ситого, а значить, задоволеного шефа і викласти суть бесіди.
Заздалегідь підготуйте план дій. Відрепетируйте мова, завчіть її. Почніть розмову з переліку своїх недавніх досягнень. Закінчите розмову питанням, чи вважає начальник ваші заслуги гідними нагороди? Не поспішайте, уважно вислухайте відповідь. Відмовлять, запитаєте яких результатів вам потрібно досягти, щоб розраховувати на матеріальну надбавку. Буває, що бос згоден, що ваші труди заслуговують нагороди, але посилається на фінансові труднощі фірми і просить почекати. Постарайтеся домогтися обіцянки підвищення зарплати з конкретною датою. Якщо час закінчується, акуратно нагадайте начальнику про його обіцянку.
Не намагайтеся ображатися і тим більше кричати на кожному кроці про звільнення. Слова про те, що вас розривають на частини, запрошуючи то в одну, то в іншу компанію, не принесуть вам бажаного результату. Швидше навпаки, начальник постарається позбавитися від надокучливого співробітника якомога швидше. Замість цього повідомте керівництво, що на ринку праці, середня зарплата фахівця вашого рівня вже давно збільшена. І ви сподіваєтеся, що така серйозна фірма змінить заробітну плату відповідно до розцінок ринку.