Особистий простір людини: що це таке
Кожна людина має потребу в чітко обмеженій території, де буде відчувати себе в цілковитій безпеці. Це стосується не тільки матеріального, а й внутрішнього світу. Особистий простір - це необхідна умова для нормальної життєдіяльності індивідуума. Залишаючись деякий час на самоті і займаючись справами, які приносять моральне задоволення, леді і джентльмени відчувають свободу, відпочивають від необхідності брати участь в хитросплетіннях буднів, відновлюють душевні сили. Як організувати власну зону комфорту і не пускати в неї сторонніх?
Характеристика
Особистий простір людини - це не просто відстань, на якому ми тримаємо рідних і сторонніх людей. Воно являє собою територію, куди немає доступу іншим людям, індивідуум сам вирішує, кого підпускати ближче, а чиє вторгнення неприпустимо. Це немов невидиме продовження фізичної оболонки чоловіки або жінки.
Що таке особистий простір з точки зору психології? Це явище називають природним інстинктом, що має величезний вплив на поведінку людини. Розміри повітряної оболонки, порушення якої несе моральний дискомфорт, залежить від безлічі факторів: національних особливостей, щільності населення в місці проживання, соціального стану, складу характеру, ступеня впевненості в собі. Зона комфорту має кілька вимірів: духовне, фізичне, матеріальне, інтимне.
Окреслюємо межі
У психології особистий простір людини вимірюється в сантиметрах. Фахівці стверджують, що цей показник може варіюватися в межах від 100 до 300 одиниць. Скорочує або збільшує дистанцію індивідуум на власний розсуд.
У особистого простору людини яку відстань буває:
- від 15 до 50 см - інтимна - виключно для найближчих людей: батьків, дитини, чоловіка;
- від 50 до 100 см - приватне - в нього впускають друзів і хороших знайомих, а іноді і малознайомих осіб, якщо справа стосується громадських місць (транспорт, зустріч, концерт і т.д.);
- від 150 до 300 см - соціальне - комфортно для спілкування з незнайомцями;
- відстань від 300 см вважається громадським простором, в якому знаходяться люди, які не становлять інтересу.
Чим загрожує порушення кордонів
Щоб вивести представника будь-якої статі з рівноваги досить без попередження вторгнутися в його зону комфорту. Порушення особистого простору людини призводить до виникнення агресії, запальності, гніву і неадекватного в цілому поведінки. Це загрожує неприємностями зі здоров'ям і придбанням негативної репутації. Як зберегти особисту суверенність?
- Припиняйте будь-яке вторгнення в особистий простір. Не соромтеся попросити домашніх не входити в кімнату без стуку, а колег - не брати без попиту речі з вашого робочого місця. Поясніть дохідливо, що подібна поведінка по відношенню до вас може спровокувати погіршення взаємин.
- Навчіться відмовляти. Просте слово «ні» реально допомагає окреслити межі особистого простору.
- Не дозволяйте собою маніпулювати. Ніхто не має права приймати рішення за вас, хитрістю змушуючи діяти в чужих, а не у власних інтересах.
- Розмовляйте. Постарайтеся купірувати негативні емоції і провести з намагаються порушити межі зони комфорту індивідуумом роз'яснювальну бесіду. Підшукайте манеру спілкування, яка буде влаштовувати вас обох.
- Чи не порушуй особистого простору інших людей. Не переходьте до фамільярного панібратства, не допускайте тактильних контактів з малознайомим співрозмовником, не передавайте наполегливо свій життєвий досвід.
Особистий простір необхідно берегти для збереження внутрішньої гармонії. Не дозволяйте оточуючим без дозволу вторгатися за його межі і живіть в задоволення!