Кишенькові гроші і діти: як виростити фінансово грамотного дитини
Поки існують товарно-грошові відносини, ніколи не вщухнуть батьківські суперечки про те, як будувати відносини «кишенькові гроші і діти», чи давати дитині кишенькові гроші, а якщо «так», то в якому віці починати їх видавати і скільки грошей давати дитині на кишенькові витрати, чи варто перевіряти при цьому витрати дитини і вимагати звіти про витрати.
Ставлять у глухий кут старших і такі ситуації як: чи припустимо використовувати у відносинах з дитиною гроші як заохочення за виконання прохань, допомога або гарне навчання, слід забирати здачу з магазина, якщо дитині було дано доручення сходити, наприклад, за молоком. Так як і скільки кишенькових грошей видавати дітям?!
Поки існують товарно-грошові відносини, ніколи не вщухнуть батьківські суперечки про те, як будувати відносини «кишенькові гроші і діти», чи давати дитині кишенькові гроші, а якщо «так», то в якому віці починати їх видавати і скільки грошей давати дитині на кишенькові витрати, чи варто перевіряти при цьому витрати дитини і вимагати звіти про витрати.
Ставлять у глухий кут старших і такі ситуації як: чи припустимо використовувати у відносинах з дитиною гроші як заохочення за виконання прохань, допомога або гарне навчання, слід забирати здачу з магазина, якщо дитині було дано доручення сходити, наприклад, за молоком. Так як і скільки кишенькових грошей видавати дітям?!
Діти і кишенькові гроші: де золота середина
З раннього дитинства батьки допомагають малюку пізнавати навколишній світ: вчать простим поняттям і терпляче пояснюють складні для дитячого розуміння речі. Батьки вчать читати і рахувати, але ось на тому, як будувати свої відносини з грошима, старші майже не акцентують увагу. Але ж з фінансами дитині доведеться мати справу і коли він виросте.
Те відношення до грошей, яке буде закладено в дитинстві, збережеться у дитини на все життя. У владі батьків визначити виросте він скнарою або марнотратом, чи буде вічно жити «від зарплати до зарплати» або навчиться витрачати по потребі.
Психологи радять давати кишенькові гроші дітям, бо відсутність особистих фінансів викликає почуття власної неповноцінності серед однолітків, провокує заздрість до тих, кому батьки виділяють певні суми.
Як розпорядитися отриманою сумою, дитина повинна вирішити самостійно. Батьки не повинні вимагати від чада суворого звіту про витрати, щоб у дитини не виникло відчуття, що він не має права витрачати дані йому кошти на свій розсуд.
Є побоювання, що дитина витратить гроші на абсолютні дурниці, але психологи стверджують, що тільки так можна навчити своє чадо розставляти фінансові пріоритети і планувати витрати.
Злободенне питання: скільки давати кишенькових грошей
Кількість регулярно виділяються дитині фінансів, залежить не тільки від спроможності батьків, але і від віку юного створення. Навряд чи дошкільник зможе свідомо розпорядитися навіть незначної сумою грошей без підказки дорослих.
А ось учням початкової школи можна давати невеликі суми і робити це з приблизно однаковою періодичністю. Малюк в цьому віці вже здатний прислухатися до старших і вирішити: витратити йому всі отримані гроші відразу або накопичити на щось дуже бажане.
Чим доросліша стає дитина, тим більше йому потрібно на кишенькові витрати. Але є одне «але»: чим більше сума, що виділяється батьками, тим тривалішим має ставати проміжок між видачами. Від такого графіка батькам, бажано, не відступати.
Якщо дитина починає просити виділити йому фінанси раніше наміченої дати, варто запропонувати йому проаналізувати його витрати разом і відзначити ті моменти, де витрати були імпульсивними і марними. Згодом це допоможе дитині стати фінансово грамотним і правильно розраховувати кошти, контролювати свої щоденні витрати, не здійснювати випадкових покупок.
Учням старших класів, абітурієнтам та студентам фінансову батьківську підтримку можна надавати більш сучасним способом - за допомогою пластикової картки, відкритої на ім'я дитини. Після відкриття карти, з дитиною варто обговорити дату, а краще дати, поповнення його рахунку. Таким чином, чадо не тільки буде підвищувати свою фінансову грамотність, а й буде позбавлене спокуси зайвий раз витратити гроші, як часто буває з готівкою.
Крім того, дитина вже буде розуміти, що таке кредит, на яких умовах він видається, як виплачується і навряд чи потрапить в будь-яку фінансову халепу, викликану незнанням.
Гроші як заохочення: зло чи дієвий стимулятор
Багато батьків використовують гроші як заохочення за допомогу по будинку, хорошу успішність і поведінку, допомога старшим родичам, які потребують піклування і підтримки.
Спочатку такий підхід дає результати, і дитина прагне допомагати, добре вчитися, щоб отримати грошову винагороду, але потім ситуація може докорінно змінитися. Найменше, на що може піти улюблене чадо - підробка хороших оцінок в щоденнику, найгірше - нічого не робити або починати торгуватися, позначаючи конкретну суму.
Психологи попереджають, що, використовуючи гроші як заохочення, батьки роблять непрощенну помилку. При такому фінансовому «виховання» у дитини відбувається підміна понять. Виростаючи, така людина навряд чи буде здатний на безкорисливу допомогу не тільки друзям, але і самим батькам.
Він ніколи не підтримає колегу в складній ситуації, знаючи, що той йому нічим не відплатить. Він буде готовий збрехати, підставити навіть близької людини, якщо на кону буде стояти цікаве для нього фінансову винагороду. Навколишні люди, незалежно від ступеня споріднення, будуть їм сприйматися не інакше, як джерело отримання грошей.
Досвід зарубіжних батьків
Відносини «кишенькові гроші і діти» хвилюють батьків будь-якої країни світу. Але якщо в країнах з високим рівнем бідності діти свої перші «pocket money» отримують не від батьків, а заробляють самостійно, то в розвинених державах питання кишенькових фінансів вирішується по-різному.
У бюргерської Німеччини дитячі кишенькові гроші офіційно регулюються законом. Перші фінанси дитина отримує приблизно в 6 років і далі по наростаючій відповідно до офіційного тарифом, встановленим державою. Але батькам в Німеччині простіше вирішувати проблему, оскільки їм є з чого видавати кишенькові гроші дітям. Вони отримують непогані дитячі посібники.
Жителі туманного Альбіону гроші на кишенькові витрати дітям починають видавати по досягненні ними 9-10 років. Цей вік вважають оптимальним для виділення особистих фінансів і американці. Крім того, в Америці дуже вітається участь дітей в різних ярмарках, «блошиних» продажах, акціях, за які вони отримують грошові винагороди.
У Франції перші «pocket money» батьки дають дітям з шести років, а й відбирають їх назад за провини і погану поведінку. Незважаючи на різні суми, що відрізняється вік дітей і різне ставлення до дитячих заробітків, всі батьки одностайні в тому, що припиняти фінансування дитини потрібно з того моменту, як він завершив освіту і влаштувався на роботу.