Хостес - що це за професія
Привіт, в цій статті ми розповімо, про всі особливості і тонкощі професії хостес: хто може претендувати на цю посаду, на яку зарплату можна розраховувати і чи варто чекати кар'єрного росту.
Хто такі хостес?
З англійської мови hostess перекладається як «приймаюча гостей» або «господиня залу». Спочатку вони займалися обслуговуванням пасажирів літаків, а зараз більше відомі як стюардеси. Пізніше професія набула поширення практично на всю сферу обслуговування.
Тепер зустріти хостес можна практично в будь-якому розважальному закладі - кафе, ресторані, виставці, нічному клубі, а також в готелях і салонах краси. Головний обов'язок такої людини - зустріти гостя, проводити його до столика або кабінету, відповісти на питання, що цікавлять.
Хостес відносяться до обслуговуючого персоналу, проте це не зменшує їх значимості в житті організації. Саме вони можуть, як поліпшити, так і сильно зіпсувати її репутацію. Тому до вибору кандидата на таку посаду роботодавця завжди підходять дуже строго і можуть швидко звільнити при найменшій помилці.
Оточений увагою і ввічливим відносин, клієнт в ідеалі повинен розслабитися, налаштуватися на позитив, і залишитися задоволеним відвідуванням кафе або наданою послугою.
Хостес - це особа установи. Він не може дозволити собі принести свій поганий настрій на роботу, так як будь-який невірний слово, жест може завдати шкоди репутації всього закладу.
Напевно, ви хоч раз стикалися з такою ситуацією: прийшли в кафе, а вас зустріла некваплива дівчина з роздратованим виразом обличчя, фиркнула, коли ви попросили місце біля вікна, і практично кинула меню на стіл. Швидше за все, вам захотілося встати і піти або зажадати книгу скарг, хоча ніякого відношення до готування їжі хостес не має, вона навіть не приносить її, але здатна зіпсувати настрій і відбити бажання залишитися в кафе або прийти в нього ще раз.
Що потрібно, щоб стати хостес
Стати хостес може як хлопець, так дівчина, все залежить від специфіки місця роботи, наприклад, відвідувачкам жіночого кафе більше сподобається обслуговування від привабливого джентльмена, ніж молодий красуні. Однак в цій професії сильно розвинена дискримінація за зовнішнім виглядом і віком. Навіть претенденту з великим досвідом роботи і відмінними професійними навичками, можуть відмовити в прийомі на роботу через непрезентабельний зовнішності або відсутності харизми.
У виграшній позиції молоді люди:
- модельної зовнішності,
- які вміють грамотно подати себе,
- соціально активні,
- здатні підтримати розмову і не соромляться посміхатися незнайомцям.
Якщо ви мовчазні й замкнуті, то боюся, професія хостес вам не підійде, швидше за все, захочеться в перший же день втекти з роботи якомога далі.
А ось освіту часто роботодавців зовсім не хвилює, звичайно потрібно тільки документ про закінчення школи. На співбесіді в першу чергу будуть оцінювати зовнішність і комунікабельність: наскільки добре поставлена мова, наявність слів-паразитів, а також тембр голосу і дикція. Додатковим, а іноді вирішальним плюсом буде знання іноземної мови, переважно англійської.
Отже, щоб стати хостес потрібно:
- атестат про закінчення 11 класів школи;
- вік до 30 років;
- презентабельний зовнішній вигляд;
- грамотна мова;
- хороша дикція;
- вміння знаходити вихід з конфліктних і форс-мажорних ситуацій;
- стійкість до стресу;
- доброзичливість;
- знання одного або декількох мов.
Готуємося до співбесіди
Збираючись на співбесіду потрібно налаштуватися на те, щоб показати себе у всій красі.
- В першу чергу, звичайно, звернути увагу на зовнішній вигляд. Зачіска, макіяж, чиста, випрасувана одяг, підібрана стильно і зі смаком дасть вам кілька очок фори перед менш відповідальними здобувачами.
- Під час співбесіди стежте за своєю мовою, ні в якому разі не тараторьте, не переривайте пропозиції тривалим «еее», намагаючись щось пригадати, краще попросити хвилинку подумати, якщо потрібно.
- Оцінювати будуть навіть ходу і поставу, так що тримайте плечі прямо і не забувайте посміхатися, тоді успіх буде вам гарантований.
Обов'язки хостес
Діапазон повноважень і обов'язків хостес дуже широкий і залежить не тільки від типу закладу та цільової аудиторії, а й від примх його власника. Розберемо декілька найпопулярніших місць роботи.
Хостес в ресторані
Це господиня залу, вона повинна зустріти і проводити відвідувача до обраного ним столика, ознайомити з меню і винною картою. При необхідності відповідає за бронь місць, розподілом гостей на банкетах. Якщо офіціантів не вистачає або вони занадто так завантажені, що не встигають виконувати роботу, хостес може виносити їжу з кухні і забирати брудний посуд, по суті виконуючи чужу роботу. Звичайно ж, ні про яку доплату часто мова не йде. Основні обов'язки хостес в кафе або ресторані:
- зустріч і вітання нових відвідувачів;
- з'ясування відповіді на питання про те, який столик і зал вони вважають за краще;
- контроль правильності розсадження гостей, щоб уникнути незручних ситуацій;
- спостереження за настроєм клієнтів;
- поради по меню;
- інформування про поточні акції та знижки;
- проводи гостей до дверей, побажання щасливої дороги, запрошення знову відвідати заклад.
Так як обов'язки ширше, ніж у барменів та офіціантів, то зазвичай і заробітна плата у хостес вище, окремо обговорюється питання чайових. Так що доводиться давати консультації по меню, то в ряді закладів вважається нормою виплата частини чайових хостес. Але так робиться далеко не скрізь, тому краще за все буде з'ясувати це питання заздалегідь, щоб в подальшому уникнути конфліктів з іншими співробітниками і начальством.
Хостес в аеропорту
В аеропорту працівників цієї сфери набирають для залучення уваги пасажирів, відповідей на їхні запитання. При необхідності хостес проводить до літака, підкаже місце отримання багажу, розповість про визначні пам'ятки, які варто відвідати.
Хостес в нічному клубі
Це той же адміністратор. До основних обов'язків входить зустріч і розвага гостей, щоб кожен з них відчув себе комфортно і отримав максимум позитивних емоцій. Зазвичай в клуби на цю посаду обирають симпатичних гоу-гоу танцівниць.
Хостес на заході (культурної виставці або автосалоні)
Найчастіше вони грає роль прикраси, іноді зазивали або аніматора. Красиві дівчата у відвертих нарядах, які позують поруч з новими марками машин на їх презентації, це теж хостес. Їм навіть не доводиться спілкуватися з клієнтами, тільки бути красивими і постійно мило посміхатися.
Хостес у готелі
Найчастіше готелі, в складі персоналу яких є хостес, відносяться до категорії престижних і розташовані в курортних зонах. Постійний туристичний приплив туристів змушує тримати окремого працівника і навіть декількох. В їх обов'язки входить невелика ознайомча екскурсія для клієнтів, що включає розповідь про визначні пам'ятки міста, допомога в заселенні, а також підтримки зв'язку між адміністрацією і туристом.
Якщо говорити прямо, зарплату ви будете отримувати за створення і підтримання образу «свою» людину і домашнього комфорту.
Ескорт
Одне з сучасних напрямків сфери послуг, що набирає стрімких обертів. В обов'язки хостес входить супровід клієнта на будь-який захід - театр, виставка або культурна подія, де з'явитися одному вважається поганим тоном. Найчастіше такими послугами користуються чоловіки, але в останні кілька років активно підключилися і жінки.
Чи можливий кар'єрний ріст і скільки заробляє хостес
Як і в будь-який інший професії, заробітна плата буде залежати від регіону і навіть району роботи.
Наприклад, хостес в нічному клубі Москви може отримувати від 30 000 до 80 000 рублів, а в невеликому місті на кшталт Архангельська від 13 000 до 35 000 рублів.
У 90% випадків кар'єрним стелею для хостес буде пост адміністратора. Якщо ви зважитеся спробувати себе в цій сфері, то вас чекають жорсткі вимоги при прийомі на роботу (зовнішність, вік, навички спілкування), невиправдано низька заробітна плата і завантажений графік (часто 2/2 по 12-13 годин на ногах). Додайте до цього ще необхідність весь час зберегти позитивний настрій і посміхатися, незважаючи на можливе поганий настрій або, наприклад, складну життєву ситуацію. З огляду на все це, з упевненістю можна сказати, що хостес - не найкращий вибір професії для молодого привабливого людини або дівчини.
Незважаючи на наявність мінусів, ця робота буде оптимальною для студентів або тільки що закінчили навчальний заклад, ця професія допоможе набратися досвіду спілкування з різними людьми, підвищити стійкість до стресу, навчить знаходити вихід з конфліктних ситуацій, і можливо навіть завести корисні і приємні знайомства.