Переваги та обмеження ультразвукової діагностики внутрішніх органів
Ультразвукова діагностика завдяки неінвазивності та відсутності променевого навантаження на організм практично не має протипоказань, а її висока інформативність поєднується з досить демократичною ціною. Не дивно, що УЗД в Білій Церкві є одним з найпопулярніших методів інструментальної діагностики. Пацієнти часто цікавляться, яким чином ультразвук дозволяє роздивитися внутрішні органи.
Як це працює
Апарат УЗД, або ультразвуковий сканер складається з датчика, комп’ютера з ПЗ, що здійснює обробку інформації, монітора, на яке виводиться зображення, та інших модулів. Датчик – це інструмент з акустичною лінзою, що виконує кілька функцій:
- генерує хвилі частотою від 2 до 18 мГц, частоту можна регулювати в залежності від того, які органи досліджуються та який датчик використовується;
- спрямовує їх вглиб тіла пацієнта;
- реєструє хвилі, що відбиваються від тканин та повертаються назад.
Існують різні різновиди датчиків, одні розташовуються зовні тіла, притискаються до шкіри, інші вводяться у природні порожнини – піхву (у жінок), пряму кишку. Ультразвукова діагностика ґрунтується на тому, що деякі тканини добре поглинають ультразвук, інші є непроникними для нього та повністю відбивають хвилі. Це залежить від щільності, структури тканин. Сигнал, що реєструється датчиком, перетворюється програмним забезпеченням на зображення. На моніторі тканини з високою щільністю (кістки) виглядають яскраво-білими, рідини – темними, а м’які тканини забарвлені у різні відтінки сірого.
Роздільна здатність, чіткість зображення, отже, інформативність діагностики залежать від класу обладнання. Медичний центр "MedHealth" у Білій Церкві оснащений апаратом УЗД експертного класу.
Які органи неможливо побачити при УЗД
При численних перевагах УЗД має низку обмежень. За допомогою ультразвуку неможливо дослідити:
- органи, заповнені повітрям – легені, шлунок. Для обстеження цим методом кишечника його необхідно заповнити рідиною, але зазвичай цей порожнистий орган досліджується ендоскопічними методами;
- кістки – вони не пропускають ультразвук;
- внутрішні органи, закриті кістками. Тому у дорослих головний мозок не досліджується, а у дітей таке дослідження проводиться через тім’ячко, що ще не закрилося.
Також завадити проходженню ультразвуку може товстий шар жирової тканини, тому виражене ожиріння є обмеженням до проведення УЗД.