Віртуальна любов і віртуальні відносини
Віртуальна любов для багатьох людей стала початком нових реальних відносин. Ще більше користувачів, які розчарувалися в наданій можливості знайомитися по інтернету. Сприйняття і оцінка результату залежить від очікувань конкретної людини. Якщо мета листування між чоловіком і жінкою спочатку визначена як безневинний флірт або легкий, розважальний дозвілля, сторони частіше задоволені спілкуванням в інтернеті.
Коли віртуальне спілкування з чоловіком або жінкою в мережі розглядається як перший крок на шляху до побудови серйозних відносин і створення родини, часто плани і надії кардинально відрізняються від реальних подій. Психологія розглядає віртуальні відносини, як альтернативу живому спілкуванню. Деякі користувачі спеціалізованих сайтів щодня проводять в мережі кілька годин, активно знайомляться і навіть примудряються займатися віртуальним сексом.
Особливості та форми відносин в мережі
Віртуальна любов - такі взаємини, в яких провідна роль відводиться візуальному сенсорному каналу сприйняття інформації, що передбачає певні труднощі для людей з пріоритетним аудіо (аудіали) або тактильним (кінестетики) способом пізнання світу.
Особливістю віртуального спілкування є переважно вербальна (словесна) форма передачі інформації. Співрозмовники не бачать міміку один одного, не мають змоги передавати і сприймати невербальні знаки - погляди, інтонацію, жести.
Відмінність віртуального і реального спілкування полягає у вузькій, однобокою інтерпретації особистості опонента. Щоб пізнати людину глибоко, не обійтися без особистих зустрічей і спільної участі в реальних подіях. З іншого боку співрозмовник в інтернеті здатний спровокувати щирі, сильні почуття, що може послужити поштовхом до розвитку гармонійних відносин в реальному житті. Психологія спілкування виділяє основні форми спілкування між чоловіком і жінкою в мережі:
- Для розваги. Часто заміжні жінки і одружені чоловіки вдаються до такого способу взаємин, щоб урізноманітнити повсякденне життя. Зазвичай такі зв'язки в мережі не тривають довго і закінчуються на стадії віртуальних розмов.
- Для задоволення сексуальних потреб. Найчастіше таке знайомство в мережі швидко переростає в стадію реальної зустрічі, яка завершується фізичним контактом, частіше єдиним.
- Випадкові контакти. Обидві сторони не переслідують конкретних цілей, знайомляться на сайті, піддавшись приємному враженню або пориву. Можливо позитивний розвиток відносин в реальному житті.
Віртуальні стосунки - це особлива форма спілкування, якій властива психологічна гнучкість. У користувачів сайтів розвивається легкість спілкування, що допомагає підлаштовуватися під ситуацію і емоційний стан оточуючих. Вивчаючи плюси і мінуси віртуального спілкування, можна сформулювати чітке уявлення про власні цілі і завдання, запобігти помилкам і можливі розчарування.
Плюси і мінуси знайомства в інтернеті
Відсутність стримуючих чинників можна назвати головною перевагою віртуальної любові і віртуальних відносин. Спрощується можливість використання різних соціальних ролей. Якщо люди соромливі, скромні і не впевнені в собі, їм складно знайомитися в кафе, на виставці, в клубі, незалежно від сприятливих обставин.
Вони часто відкидають пропозицію познайомитися на вулиці, інтуїтивно піддаючись страху не виправдати надій людини, яка виявила інтерес і ініціативу. В інтернеті відсутність комунікативних навичок компенсується захисним відстанню. Співрозмовник знаходиться далеко, не бачить особи, тіла, одягу нового знайомого, що розширює перспективи для нешкідливих перебільшень і вигадок з приводу власної зовнішності, талантів і властивостей характеру.
Образ може як повністю, так і частково запозичувати з реального життя або породжуватися фантазією користувача. Віртуальна любов - це така величина, яка прямо пропорційно залежить від бажання опонента підігравати в запропонованому йому сценарії, що впливає на тривалість спілкування.
Позитивні фактори
Юні дівчата, вибираючи спілкування з хлопцями в інтернет співтовариствах, відчувають більше впевненості і захищеності від наполегливого, настирливої уваги, непристойних пропозицій, нерідко агресивного переслідування з боку представників сильної статі. Інші плюси:
- Можливість спілкуватися з людьми, незалежно від їх територіального місцезнаходження. Відносини по листуванню між чоловіком і жінкою можуть відбуватися між жителями різних країн і континентів.
- Простий доступ. Щоб відповісти співрозмовнику в мережі, досить скористатися мобільним телефоном або планшетом. Підтримувати розмову можна вдома, в громадському транспорті, в кафе, на роботі, в поїздці, в будь-якому зручному місці.
- Мінімальні витрати часу. Щоб розмовляти з новим знайомим, не потрібно залишати межі будинку або офісу.
- Можливість відточувати комунікативні навички. Підтримуючи розмову в мережі, людина вчиться грамотно викладати думки, викликати інтерес у співрозмовника, відстоювати позицію, розкривати власні таланти і обдарування. В цілому підвищується самооцінка, розвивається вміння будувати відносини з іншими людьми.
- Прогнозований відбір кандидатів. Більшість спеціалізованих сайтів пропонують користувачам вибирати особистісні характеристики майбутніх знайомих. Зокрема, мова йде про погляди на життя, уподобання, метою знайомства, захоплення, рівні освіти, зовнішніх даних.
Додатковим плюсом є можливість в будь-який момент відключитися від мережі і завершити розмову з власної ініціативи.
Недоліки
Велика кількість потенційних кандидатів - одночасно позитивний і негативний момент. З одного боку користувач вибирає знайомих, реалізуючи найдрібніші власні запити - переваги в таких характеристиках, як колір волосся, зріст, вага, рівень освіти, дохід. З іншого боку велика кількість пропозицій нівелює їх цінність. Людина не дорожить новими друзями, тому що без праці може знайти їм заміну. Інші мінуси:
- Віртуальний роман може зруйнувати реальний шлюб. Приділяючи вільний час бесід з новими знайомими в мережі, подружжя віддаляються від справжнього партнера, дітей, інших членів сім'ї.
- Ефект непередбачуваності. Образ, створений користувачем в інтернеті, може кардинально відрізнятися від конкретної людини, який за ним стоїть. Часто чільним фактором у формуванні симпатії або антипатії є вміння одного піднести себе і здатність іншого до уяви.
- Життя в придуманому світі. Розрив з реальністю негативно позначається на психо-емоційному тлі і свідомості особистості. Людина, занурений у віртуальний світ, віддаляється від живих людей, стираються грані між помилковими і істинними моральними нормами і потребами. Часто користувач мережі безсоромно бреше іншим учасникам інтернет-спільноти, вважаючи, що його обман не може завдати шкоди оточуючим. Проте, відбувається деформація моральних цінностей.
- Інтернет залежність. Неможливість відмовитися від спілкування в мережі - перший сигнал, який вказує на серйозні психічні проблеми.
Одна з головних проблем віртуального спілкування - мала ймовірність реальної зустрічі, особливо, якщо співрозмовники живуть в різних містах або країнах. Психологія віртуального спілкування між чоловіком і жінкою будується на уяві. Мріючи про картинному образі, розрекламованому популярними кінофільмами і художньою літературою, нескладно уявити на місці співрозмовника ідеального персонажа.
Стирання кордонів між реальною дійсністю і вигадкою часто сприяє новий знайомий, який викладає на сторінці в інтернеті вдалі фотографії (нерідко інших людей) і розповідає про досягнення (часто ілюзорних). Кожен раз, повертаючись до монітора гаджета, не варто забувати про переваги живого, а не віртуального спілкування.
Тільки живе спілкування дарує повноту почуттів і емоцій, заснованих на широті сприйняття усіма сенсорними каналами - зір, слух, тактильні відчуття, нюх і дотик. Зовнішній вигляд, звички, манери, пози, характерні рухи тілом можуть багато розповісти про індивіда, про його темперамент і лідерських якостях.
Як не потрапити під вплив шахраїв
Аферисти користуються довірливістю деяких користувачів з корисливими цілями. Чоловіки часто шукають сумнівних розваг. Швидкоплинні, швидкоплинні романи зводяться до спільного розпивання спиртних напоїв і фізичної близькості. Винахідливі представниці слабкої статі спритно провокують віртуальних співрозмовників поповнювати баланс мобільного телефону або банківської карти, виправдовуючи прохання тимчасовими фінансовими труднощами.
Щоб не потрапити в неприємну ситуацію, перед реальною зустріччю краще дізнатися про співрозмовника вичерпну інформацію, особисто поговорити по телефону або відеозв'язку (Skype, WhatsApp). Таким способом можна усунути сумніви з приводу зовнішності і особистості нового знайомого. Психологи не радять беззастережно вірити малознайомим людям, які просять матеріальної допомоги. Краще довіритися інтуїції і здоровому глузду.
Віртуальна любов - форма відносин, яка може перерости в щасливий шлюб або розчарувати. Інтернет-спілкування зрівнює шанси людей з різним типом зовнішності, соціальним статусом і рівнем доходу, але рідко переростає в глибоку прихильність і довгострокові відносини.