Фікус: види, догляд, розмноження
Фікус - одне з найпопулярніших живих прикрас в будинках і квартирах. Кімнатний фікус відрізняється цілим рядом специфічних особливостей: він погано переносить протяги, не виносить дії прямого сонячного світла, грунт, в якій росте, не можна занадто багато зволожувати. Проте фікус залишається улюбленим домашнім рослиною як в Росії, так і в інших пострадянських країнах.
Фікус - одне з найпопулярніших живих прикрас в будинках і квартирах. Кімнатний фікус відрізняється цілим рядом специфічних особливостей: він погано переносить протяги, не виносить дії прямого сонячного світла, грунт, в якій росте, не можна занадто багато зволожувати. Проте фікус залишається улюбленим домашнім рослиною як в Росії, так і в інших пострадянських країнах.
Види
Різновидів і назв фікусів офіційно налічується понад 840. На сьогоднішній день особливою популярністю користуються 6 основних видів:
- Фікус Бенджаміна - висока деревце з розгалуженою щільною кроною і листям довгастої форми. Відноситься до категорії вічнозелених рослин, здатне досягати триметрової висоти.
- Фікус каучуконосний - вічнозелене дерево висотою до 40 метрів. Листя шкірясті, овальні з гострим кінцем від рожево коричневого до темно-зеленого кольору.
- Фікус карликовий зовні нагадує ліану. У нього подовжені пагони, а листя відрізняються не зовсім правильною формою. На листочках красується візерунок, їх поверхня шорстка.
- Фікус Рубігіноза (іржаволистий) - маленьке деревце, пагони якого відрізняються червоним кольором. Примітний великими листками, відтінок яких змінюється від зелених в районі крони до рудих ближче до верхівки.
- Різнолистний фікус (дельтовидні) - унікальна рослина, листя якого мають несиметричні і химерні форми. Чагарник досягає висоти до 1 метра. Листя нерідко бувають плямистими.
- Фікус Карика (інжир) - невеликий чагарник з коричневим стволом і листям незвичайної форми. Здатний цвісти і плодоносити. Квіточки виростають зовсім маленькими. Восени скидає крону.
Фікус Бенджаміна вважається одним з найбільш підходящих рослин такого типу для вирощування в домашніх умовах.
Посадка
Про те, як посадити фікус в домашніх умовах, слід знати всім, хто збирається облагородити приміщення невибагливим живим прикрасою, яке буде радувати око довгі роки.
Існує відразу кілька думок про те, як розмножити фікус Бенджаміна в домашніх умовах найпростішим способом. Один з них - посадити рослину з відростка. Робити це рекомендується в весняний період, коли воно найкраще адаптується.
Візьміть доросла рослина і відріжте від нього держак. Його розмір не повинен перевищувати 15 см. Різати слід під гострим кутом. Зрізавши, помістіть держак в ємність, заповнену теплою водою, і залиште в ній на кілька годин.
Заповніть горщик пухкою землею. Помістіть в нього вже оброблений відросток. Щоб створити температурний баланс, можете спорудити примітивну теплицю. Її роблять з банки або звичайного склянки, загорнутого в поліетилен.
Температурний режим і освітлення
Догляд за фікусом Бенджаміна в домашніх умовах не вимагає спеціальних навичок, і з ним здатний впоратися навіть людина, що не має ніякого досвіду в цій справі.
Будь-яка рослина потребує свіжого повітря, проте на нього не повинен потрапляти протяг. Розмістіть його на підвіконні або на заскленому балконі. Температура в цьому місці не повинна перевищувати позначку в + 25 ° C влітку. Найкращий варіант + 20 ° C.
Рослина любить сонячне світло, однак йому протипоказано потрапляння прямих сонячних променів, особливо в післяобідній час.
Фікус вкрай чутливий до холоду. Оптимальна кімнатна температура для нього взимку + 17 ° C. Намагайтеся дотримуватися цієї позначки і по можливості не відступати від неї.
Полив
Як доглядати за фікусом в горщику, цікавить багатьох любителів декоративних рослин. Важливо пам'ятати, що це водолюбних рослина, і особливо різко така особливість проявляється в момент його активного росту. Неприпустимо пересушувати грунт, особливо влітку. В осінній і зимовий період досить 1 поливу на тиждень.
Увагу варто приділяти температурі води. Вона повинна бути на пару градусів вище, ніж той же показник в приміщенні.
Хвороби
Якщо у фікуса жовтіє і опадає листя, проблема криється в температурному режимі. Фікус погано переносить різкі спади температури і тиску. Щодня збризкуйте листя з пульверизатора.
Недостатній або занадто рясний полив - ще одна причина хвороби фікуса Бенджаміна. Проткніть землю і перевірте її вологість. Мокра земля повинна знаходитися на відстані 3 см від поверхні. Припустиме відхилення в 1 см.
Рослина може захворіти через недостатню підгодівлі. Придбайте стандартні комплексні добрива і вносите їх в грунт не частіше 1 разу на 2 тижні.
Коренева гниль
Коренева гниль - найпоширеніше захворювання. Якщо на поверхні землі, в якому виростає фікус Бенджаміна, утворився шар кірки, значить, він захворів.
Слід негайно витягти його з горщика і очистити від прилип землі. Коріння скажуть про загальний стан: якщо вони гнилі і неприродно м'які, рослина залишається тільки викинути.
Коріння, пофарбовані в білий колір, ще вдасться врятувати. Зріжте потемнілі коріння. Огляньте листя і видаліть ті, на яких є сліди хвороби. Пам'ятайте, що кількість зрізаних коренів повинна відповідати кількості зрізаної крони: тільки за такої умови рослина зможе швидко відновитися.
Помістіть фікус в новий горщик зі свіжою землею. Чи не поливайте його відразу, дочекайтеся, поки рослина адаптується і пустить нову крону. Ретельно дотримуйтеся правил догляду, в іншому випадку будьте готові до рецидиву та інших неприємних наслідків недбалого ставлення.