Розмови уві сні: причини і як позбутися
Розмовляєте ви, коли спите? Якщо ні, значить, вам крупно повезло. Стан, яке в медицині називають сомнілоквія, завдає чимало незручностей. Чому людина розмовляє уві сні? У світі близько 5% представників дорослого населення не контролюють себе, коли сплять. У більшості сноговоріння не означає нічого серйозного, проте, в деяких випадках, воно є симптомом психічних порушень. Як реагувати, якщо ви або ваш партнер несвідомо ведете монолог, відбувши в країну Морфея, і як перестати розмовляти уві сні?
Чому люди уві сні говорять
Сноговоріння - вимова людиною звуків під час нічного відпочинку, при цьому після пробудження індивідуум не пам'ятає про виданий свідомістю монолозі. Медики дають цьому явищу конкретну назву - сомнілоквія, і вважають його безпечним, якщо розмови уві сні не супроводжуються додатковими тривожними симптомами. Буває, що чоловіки і жінки, які живуть одні, не знають про цю схильності, і дізнаються про неї тільки коли в їхньому житті з'являється постійний партнер.
Чому люди уві сні розмовляють, які причини провокують сноговоріння? Вчені висувають різні версії, оцінюючи всі обставини, що передували незвичайній ситуації. Людина проходить 2 фази сну: швидку і повільну. Крики і емоційна бесіда зазвичай спостерігаються на етапі дрімоти, а впадаючи в глибоку сонну фазу, індивідууми ведуть тиху розмову, можуть давати відповіді на питання і шепотіти. Якщо пацієнта хвилює: «Чому я постійно розмовляю уві сні?», Яку відповідь озвучить лікар?
Фактори фізіологічні
Розмовляти уві сні людина може з незалежних від неї обставин. Бесіди зазвичай тривають до 30 секунд, проте за ніч можуть повторюватися кілька епізодів. Що призводить до сомнілоквіі?
- Висока емоційна чутливість.
- Спадковість - сноговоріння, як і лунатизм, може успадковуватися від батьків.
- Патологічні розлади психіки.
- Висока температура при інфекційних захворюваннях.
- Схильність до припадків епілептичного характеру.
- Порушення в роботі головного мозку.
- травми голови.
Фактори зовнішнього впливу
Нічні розмови можуть бути спровоковані і іншими факторами. Нерідко сноговоріння викликано способом життя індивідуума. Чому людина розмовляє вночі уві сні вголос?
- Приймає лікарські препарати, що негативно впливають на психіку.
- Щодня піддається стресам на роботі і вдома.
- Недостатньо відпочиває, через що виникає перенапруження, як розумовий, так і фізичне.
- Вживає перед сном важку їжу, насичену жирами.
- Зловживає енергетичними напоями або алкоголем.
Розмови під час нічного сну допомагають жінкам і чоловікам виплеснути за день агресію, яку вони вміло контролюють в період неспання.
Ознаки небезпеки
Чому люди лунатят і розмовляють уві сні? Якщо епізоди сомнілоквіі нетривалі і повторюються рідко, то турбуватися не варто. Однак, існують симптоми, на які слід звернути увагу, оскільки вони сигналізують про можливу небезпеку.
- Сплячий кричить і крутиться в ліжку. Можливо, він бачить кошмари, які негативно впливають на психіку. Якщо простежити за поведінкою, то можна помітити, що людина стискає ноги, відчайдушно жестикулює руками, під закритими століттями рухаються очні яблука. Помітивши подібний стан, сплячого необхідно акуратно розбудити, а при регулярному появі кошмарних сновидінь, обов'язково відвести його до лікаря.
- Порушення циклічності сну негативно позначається на загальному стані людини. Якщо чоловік або жінка не можуть спокійно перейти з однієї фази сну в іншу, його мозок продовжує активну діяльність і не відпочиває. Це викликає неусвідомлену необхідність рухатися і говорити.
- Сноговоріння може супроводжуватися на лунатизм. Людина не контролює себе, в стані сну він може вийти на вулицю, приймати їжу, здійснювати звичні ритуали. Помітивши подібні симптоми, візит до лікаря відкладати не варто.
Також занепокоєння повинно викликати відчуття втоми і пригніченості відразу після пробудження, поява епізодів у віці 25 років, їх тривалість і частота.
До якого лікаря звертатися
Що робити, якщо розмовляєш уві сні? У більшості випадків від проблеми можна позбутися самостійно, налагодивши правильний режим життя. Якщо сомнілоквія викликає тривогу, то рекомендується звернутися за консультацією до терапевта. Після ряду досліджень, він дасть направлення до вузьких спеціалістів. Зазвичай відвідати рекомендують психотерапевта або сомнолога. Доктор допоможе розібратися в причинах виникнення проблеми і порадить ефективне лікування.
Під час візиту обов'язково надайте інформацію:
- скільки триває неусвідомлений розмову;
- якою є загальна тривалість сну;
- приймаєте ви лікарські засоби, які і в яких кількостях;
- фізичні та розумові навантаження протягом дня;
- розкажіть про ритуал підготовки до сну.
Людям, що страждають сомнілоквіей, рекомендується вести щоденник, де будуть відображені всі події, що відбуваються за 7-14 днів.
Як перемогти сноговоріння
Як перестати говорити уві сні? Існують спеціальні заходи профілактики, які допомагають налагодити тривалий і спокійний нічний відпочинок.
- Обов'язково розслабляйтеся після важкого трудового дня. Якщо я розмовляю уві сні, причини зазвичай криються в перевтомі і нервовому перенапруженні, викликаними денними подіями. Прийшовши додому, прийміть душ, випийте чай з м'ятою, займіться чимось, що не вимагає напруги або сплеску емоцій.
- Як не розмовляти уві сні? Готуйте корисні страви на вечерю. Не варто вживати жирну рибу і м'ясо, запиваючи їх алкогольними напоями. Повечеряйте легким салатом, морепродуктами, кефіром.
- Не дивіться на ніч криваві трилери і фільми жахів, не читайте детективи та інші джерела агресивної інформації.
- Як позбутися від розмов уві сні? Намагайтеся засинати і прокидатися щодня в один і той же час.
- Забезпечте в кімнаті комфортні умови для відпочинку. Провітріть приміщення, подбайте про достатню вологості і стабільної температури повітря. Постільна білизна варто вибирати з натуральних тканин спокійних кольорів.
Якщо зміна режиму життя не приносить очікуваний результат, не варто затягувати з візитом до лікаря, який зможе надати кваліфіковану допомогу.