Підвищена дратівливість
21.08.2019 470 0

Підвищена дратівливість

Здоров'я
В закладки

Зберігати спокій в стресовій ситуації підвладне не кожній людині. Потекшую туш, зламаний каблук, холодну каву або беззлобне зауваження від колеги можуть викликати бурхливий емоційний сплеск у вигляді агресії або гніву. Постійна дратівливість і нервозність істотно погіршують якість життя, а в деяких випадках є симптомами серйозного захворювання. Втрата контролю над своїми емоціями руйнує особистість, а також псує взаємини між членами суспільства. Чому ж виникає роздратування і що робити для його усунення?

підвищена дратівливість

Що таке дратівливість

Раніше почуття роздратування називали підсвідомим, чи не підвладним контролю. Таким чином мозок людини реагує на що відбуваються незаплановано ситуації, які абсолютно неприємні для сприйняття. Сьогодні психологи стверджують, що дратівливість - це реакція нервової системи на негативні емоції, приступу можна легко перешкодити, якщо переключитися на інші більш приємні думки.

Ознаки емоційного розладу

Постійне роздратування не може залишатися непоміченим. Воно може проявлятися відкрито або не виходячи назовні терзати свідомість. Оточуючі помічають негативні особливості поведінки, та й сама людина відчуває себе некомфортно.

Основні прикмети дратівливості:

  • бурхливі прояви емоцій;
  • спалахи гніву, які не піддаються контролю;
  • небажання розмовляти;
  • підвищення голосу, зміна інтонації і різкі рухи;
  • метушливе поведінку;
  • гіпергідроз долонь;
  • порушення апетиту і сну;
  • застосування фізичної сили: биття посуду і розкидання навколишніх предметів;
  • невмотивована злість.

підвищена дратівливість

Нервове напруження позначається на всіх аспектах життєдіяльності. Зменшується працездатність, втрачається інтерес до колись улюблених занять, знижується лібідо і відсутнє бажання займатися важливими справами. Роздратований людина потребує допомоги.

Причини виникнення у жінок

Чому я така дратівлива і нервова? Це питання часто задають собі жінки, які швидко заводяться по кожній дрібниці. Сильна дратівливість причини має різного походження:

  • генетичні, коли нервозність і дратівливість у жінок не недуга, а особливість нервової системи, тобто риса характеру;
  • фізіологічні причини: передменструальний синдром, вагітність, клімакс, неправильна робота щитовидної залози, нестача вітамінів, незбалансоване харчування, постійні дієти і голод;
  • психологічні: перевтома, хронічна втома, переживання, страх, стреси на роботі чи вдома.

Особливо дратівливими стають представниці слабкої статі в період вагітності. Це обумовлено перебудовою гормонального фону: підвищення вироблення гормону прогестерону негативно впливає на психіку жінки. Психоемоційну нестабільність в деякій мірі нейтралізує виробляється організмом естроген, але якщо його недостатньо, майбутня мама не застрахована від різких перепадів настрою і незадоволеності навколишнім світом. Підвищена дратівливість у жінок, причини якої криються в хвилюванні перед зміною статусу і майбутніми пологами, зазвичай проходить до другого триместру вагітності, але може посилитися в останні тижні очікування малюка.

Чоловіча дратівливість: в чому різниця

Нестабільного емоційного настрою схильні не тільки жінки. Представники сильної статі не менше часто замислюються, як побороти дратівливість. Їм властиві більш яскраві спалахи гніву, реакція на подразник бурхлива і часто супроводжується застосуванням сили або криком.

Причини дратівливості у чоловіків:

  • зниження рівня тестостерону - чоловічого клімакс;
  • надмірні навантаження на роботі;
  • відсутність повноцінного відпочинку;
  • шкідливі звички: зловживання алкоголем, куріння.

підвищена дратівливість

Пригнічений настрій, внутрішній конфлікт, невдоволення життям часто призводять до проблем з інтимним життям і руйнування сім'ї. Постійна нестача часу, сильні стреси і прийнята на себе непосильне завдання можуть привести до втрати контролю над собою, необачних вчинків і агресії по відношенню до сторонніх і близьким людям. Як позбутися від дратівливості?

Методи боротьби

Не можна ставитися до дратівливості і агресії легковажно, приймаючи їх за особливості характеру або тимчасове явище, викликане побутовими або робочими негараздами. Відсутність допомоги тягне за собою серйозні наслідки, в тому числі виснаження нервової системи, розвиток неврозів і більш небезпечних психічних захворювань. Які засоби від дратівливості відрізняються високою ефективністю і чи можна позбутися від неї самостійно, не вдаючись до лікарської і медикаментозної допомоги?

Народна медицина

Багато людей вважають, що зняти стрес найпростіше за допомогою алкоголю, куріння, надмірне вживання енергетичних напоїв або солодощів. Це помилка, яка не тільки не поліпшить стану, але і завдасть значного удару по здоров'ю. Запальність, причини якої криються в несприятливих умовах роботи або проживання, успішно лікують народними засобами. Заспокоїти роздратування можна трав'яними настоянками, відварами або зборами.

При зайвої дратівливості і нервозності слід приймати всередину у вигляді відварів або для приготування цілющих ванн:

  • корінь пустирника;
  • м'яту пеерчную;
  • валеріану;
  • коріандр;
  • кмин;
  • огіркову траву.

Антистресову дію має суміш волоських і мигдальних горіхів з медом і чорносливом.

Поради психолога

Фахівці дають 5 важливих порад, як стати менш дратівливою жінці і придушити агресію чоловікові, щоб змінити своє життя.

  1. Не тримайте негативні емоції в собі. Проговаривайте їх перед дзеркалом або поділіться страхами, хвилюваннями і переживаннями з людиною, якій довіряєте.
  2. Чергуйте роботу і відпочинок. Організму потрібен час на відновлення сил, тому намагайтеся дотримуватися режиму сну, влаштовуйте невеликі тайм-аути протягом робочого дня, не намагайтеся зробити все справи відразу.
  3. Відмовтеся від надмірної критики. Спробуйте сприймати світ і ваших близьких такими, якими вони є, не загострюючи уваги на недоліках.
  4. Стримуйте спалах гніву: якщо відчуваєте, що зараз «вибухнете», перш ніж висловлювати свою думку порахуйте до 10. Коротка пауза допоможе розслабитися і впоратися з емоціями.
  5. Вчіться перемикатися. Спробуйте забути про неприємності, подумавши про щось хороше і добром. Мислите позитивно, адже оптимістично налаштовані люди набагато рідше схильні до подразнення, ніж песимісти.

Комментарии (0)
Додати коментар
Агресія у дітей: причини і методи подолання
Дитяча агресія - звичайне явище, яке супроводжує період дорослішання. Це одна з найбільш часто зустрічаються проблем, що турбують батьків і педагогів, якщо дитина
Андрофобія - боязнь відносин з протилежною статтю
Андрофобія - це страх перед представниками сильної статі. Фобія часто виникає через психологічну травму або внаслідок соціального тривожного розладу.
Депресія: симптоми і що робити
Світ перестав переливатися яскравими фарбами, життя здається нудною і безперспективною, дратують рідні люди і хочеться подалі сховатися від сторонніх очей?
Любовна залежність: симптоми і позбавлення
Любов - чарівне відчуття, яке неймовірно приємно, коли взаємно. Воно окрилює, змушує вдосконалюватися і прагнути до нових досягнень, штовхає на подвиги і є міцною
Пітливість уві сні: причини і лікування гіпергідрозу
Чому людина сильно потіє вночі уві сні? Це неприємне явище може бути спровоковано найрізноманітнішими факторами.
Чоловік і жінка: що таке пристрасть у відносинах
Пристрасть, що виникла між чоловіком і жінкою - це таке сильне почуття, яке здатне повністю поглинути людину, що нерідко позбавляє його здатності міркувати розсудливо і