Агресія у дітей: причини і методи подолання
Дитяча агресія - звичайне явище, яке супроводжує період дорослішання. Це одна з найбільш часто зустрічаються проблем, що турбують батьків і педагогів, якщо дитина поводиться агресивно в колективі. Агресивна поведінка часто виправдовують незрілістю дитячої психіки, стверджуючи, що таким чином діти висловлюють свої негативні емоції і намагаються звернути на себе увагу ровесників і старших людей. Згодом засвоюючи правила поведінки, хлопці починають вести себе більш дружелюбно. Однак часто буває, що агресивність не тільки не зникає, а ще й трансформується в особистісну якість. Чому вона виникає і як боротися з агресією дитини, приносить проблеми йому і оточуючим?
Що таке агресія та її причини
Маленькі забіяки і забіяки доставляють чимало труднощів. У психології поняття «агресія» визначено як «нестандартну поведінку дитини, в результаті якого заподіяно фізичний, предметний або моральну шкоду іншій людині, тварині або невоодушевленному об'єкту». Психологи вважають, що вона є вродженою проблемою, яка виникає на інстинктивному рівні. Агресивний дитина може ображати співрозмовника словесно, провокувати бійки, псувати чуже майно. Він постійно перебуває в стані роздратування, дуже неспокійний і імпульсивний.
Найпоширеніші причини агресії у дітей:
- малюк відчуває небезпеку, яка виходить від навколишнього незрозумілого йому світу;
- не знає, як задовольнити свої потреби і бажання;
- хоче здаватися незалежним і самостійним;
- намагається відстоювати свої права;
- реакція на заборони дорослих.
Як реагувати на агресію дитини? Тато і мама повинні допомогти своєму чаду позбутися її раз і назавжди, щоб малюк міг стати повноцінним членом колективу, адже проблема найчастіше бере початок саме в сім'ї. Дитина думає, що його не люблять. Байдужість батька і матері в житті крихти, їх жорстокість і нездатність до будівництва нормальних взаємин веде до руйнування дитячо-батьківських зв'язків. Малюк починає шукати способи, щоб звернути на себе батьківську увагу, в тому числі і проявляючи агресивність, адже інших методів він не знає. Напади агресії у дитини починаються спонтанно, контролювати він їх не може. Юний агресор може вдарити ровесника або нагрубити дорослим, при цьому не бажаючи нікому зла, а намагаючись захистити себе від уявної небезпеки.
Портрет агресивного дитини
Практично в кожній групі дитячого садка або в молодших класах школи є хлопці, які ведуть себе абсолютно погано. Вони постійно б'ються і ображають інших дітей, відбирають і ламають іграшки, грублять і не слухаються вихователів і вчителів. Маленького грубіяна і забіяку складно приймати в колективі, а ще важче зрозуміти його. Однак агресивні діти потребують уваги, розуміння і ласки дорослих набагато більше, ніж спокійні тихі. Їм потрібна допомога, адже агресія в першу чергу є проявом внутрішнього дискомфорту, що виникає через невміння маленької особистості адекватно реагувати на що відбуваються навколо нього події.
Ознаки агресивних дітей помітні неозброєним оком:
- дратівливість;
- нестриманість;
- метушливі руху;
- невміння сидіти спокійно;
- неконтрольовані спалахи гніву.
Ведучи себе агресивно, дитина в більшості випадків не хоче свідомо нашкодити іншій людині. Він просто звертає на себе увагу єдиним зрозумілим йому способом. Ламаючи іграшки або відмовляючись робити уроки, при цьому супроводжуючи свої дії криками і плачем, малюк заспокоїться лише після розради і отриманої «дози» ласки від мами чи тата.
Вікові особливості
Найчастіше неконтрольовані напади агресії проявляють маленькі діти. Відчай і невдоволення можна почути в плачі немовляти, а 2-6 річні хлопці висловлюють агресивність криками, розкиданням предметів, бійками. Вчені відзначають, що найважливішим періодом в житті малюка, коли батьки повинні закладати в нього правила пристойної поведінки, є вік від 1 до 4 років. Якщо малюк до 7 років відчуває брак уваги, мама і тато не реагують на спалахи гніву у дитини, неконтрольована агресія перетворюється в звичну форму поведінки. Поганий характер стане перешкодою для подальшого спілкування з однолітками і дорослими людьми.
Як проявляється агресивна поведінка дітей:
- в 2-річного віку дитина кусається, щипає, рве волосся на собі або на мамі, намагаючись привернути до себе увагу;
- в 3 роки хлопчики і дівчатка починають битися, свідомо ламати чужі іграшки, кидатися предметами; якщо помітні ознаки агресії у дитини 3 років, помилки батьків практично однакові: вони поспішають покарати дитину, не розібравшись у причинах його неприйнятної поведінки;
- після кризи 3-річного віку дитина 4 років проявляє агресію рідше, проте він може першим напасти на напарника по грі, якщо йому на інстинктивному рівні здається, що той для нього небезпечний;
- агресія у дітей дошкільного віку: в 5-6 років дівчинки висловлюють агресивність за допомогою прізвиськ або небажання дружити, хлопчики воліють фізичний вплив.
Агресія у дитини 7 років, якщо батьки поради психолога втілили на практиці, практично зникає.
Методи боротьби з агресивною поведінкою
Мами і тата агресивних дітей зобов'язані навчити свого сина чи дочку виражати емоції словами, а не завдаючи фізичної або моральної шкоди членам свого оточення. Психологи рекомендують втихомирювати маленького забіяку за допомогою таких методів:
- Подавайте позитивний приклад. Якщо в будинку встановлено будь-яких правила, їх зобов'язані дотримуватися всі домочадці. Учіть дитину терпимості, багато розмовляйте, будьте доброзичливі до інших людей.
- Приділяйте достатньо уваги дочки або сина. При перших ознаках негативної реакції постарайтеся відвернути його, взявши за руку, перехопити занесену для удару ручку або зайняти чимось цікавим.
- Уникайте покарань. Замість фізичної розправи поговоріть з малюком, які вчинили поганий вчинок, в спокійному тоні. Поясніть, що його поведінка приносить близьким людям страждання, донесіть до них почуття жалості і співчуття.
- Усуньте надлишок енергії. Іноді в агресивності дітки вихлюпують свій нерозтрачений за день енергетичний запас. Запишіть малюка на спортивну секцію, танці або спів - направте енергію в правильне русло.
- Наділіть дитини обов'язками. Спільна діяльність допомагає знайти спільну мову і показує дітям значимість їх особистості в сім'ї.
Допоможіть дитині навчитися позитивно мислити і висловлювати свої емоції без негативу!