Як навчитися говорити «ні»
У житті людини бувають ситуації, коли він не здатний відмовити в допомозі другу, знайомому або родичу, навіть, якщо це суперечить його інтересам. Виконання чужих прохань стає нормою життя, доводиться жертвувати вільним дозвіллям і власними бажаннями. Як навчитися говорити «ні», споруджуючи на верхівку піраміди пріоритетів індивідуальні потреби? Це вміння психологи називають одним з найважливіших навичок, необхідних для комфортної соціального життя.
Чому так важко відмовляти
Багато людей чітко усвідомлюють, що на більшість прохань слід відмовляти. Однак на практиці про це забувають. Чому так відбувається? Причиною безвідмовності часто виявляються банальні страхи:
- бути засудженим;
- втратити повагу, симпатію, любов;
- боязнь виникнення конфлікту;
- отримати відмову на зустрічну прохання;
- здатися неввічливим грубіяном.
Як навчитися відмовляти людям, якщо ти звик бути тягловою конячкою будинку, на службі, у колі друзів? Якщо ви працюєте понаднормово без додаткової оплати, постійно возите сусідську бабусю в поліклініку, няньчити дітей подружки, даєте в борг і постійно організовуєте сімейні свята, забуваючи про відпочинок і власні інтереси, навколишні зрозуміють, що знайшли людину, на якому можна «їздити». А то й відродити в собі вміння відмовляти, то з часом замість поваги оточуючих буде отримана прямо протилежна реакція.
До чого призводить безвідмовну роботу
Безвідмовність не призводить ні до чого хорошого. Людина постійно витрачає час і сили на справи, що не приносять задоволення і користі конкретно для нього. Чоловіки і жінки забувають про саморозвиток і інтересах, адже часу на них практично не залишається. Постійним супутником стає втома, внутрішній конфлікт наростає, з'являється відчуття упущення чогось важливого. Якщо виконати обіцянку через незалежні від індивідуума причин не вийшло, його терзає гостре почуття провини, страх придбати славу товариша безвідповідального і ненадійного.
Як навчитися відмовляти і говорити «ні», щоб уникнути споживацького ставлення оточуючих, для яких згоду допомогти сприймається як належне, а відмова - як смертельна образа? Психологи рекомендують безвідмовним людям попрацювати над собою, щоб зрозуміти: відмова в проханні - незаперечне право кожного. Як правильно сказати «ні» і зберегти душевний спокій?
7 правил ввічливої відмови
Як навчитися відмовляти людям, не ображаючи їх? Подолати слабохарактерність досить складно, але це вкрай необхідно для збереження морально здоров'я і самоповаги. Як психологи радять поводитися людині, яка хоче відмовити в допомозі знайомому, другу або колезі?
- Прямо скажіть, що допомогти не можете
Зберіть всі внутрішні сили і скажіть людині, неодноразово звертається з невідповідними вашим інтересам проханнями, що надати допомогу не зможете. Пояснювати причини відмови чи ні - особиста справа кожного.
- Повідомте про зайнятість
Скажіть, хто просить, що в цей момент ви завалені домашньою роботою, займаєтеся важливим проектом або зосереджені на завданні, яке необхідно здати у встановлений термін. При цьому уточніть, що готові обговорити його проблему трохи пізніше, коли з'явиться вільний час. Так ви зможете показати, що зараз допомогти не готові, але в майбутньому неодмінно надайте підтримку.
- Поставте чіткі рамки
Практично кожна людина стикався з ситуацією, коли знайомі звертаються з проханням зайняти грошей. Це може статися одноразово або повторюватися із завидною регулярністю. Особистості, які вважають себе порядними і добрими, часто йдуть на поводу у почуттів і позичають кошти, не маючи достатнього запасу, а після страждають і соромляться вимагати борг. Вчимося говорити «ні» різного роду позичальникам! Відмовляючи, посилайтеся на життєву позицію нікому і ніколи не позичати, жорстко дотримуючись своєї позиції.
- Не ставайте безкоштовної робочої силою
На службі виконуєте чужі обов'язки, працюєте понаднормово, допомагаєте колегам і за це не чуєте доброго слова, не кажучи вже про матеріальне заохочення? Навряд чи такою поведінкою ви досягнете поваги в колективі. Керівництво і співробітники будуть вважати безвідмовного колегу людиною, на якого можна запросто звалити численні обов'язки і не оплачувати їх. Як навчитися говорити людям «ні», якщо ви працюєте в одному офісі? Позначте особистий «робочий фронт», відстоюйте свою точку зору і відмовляйте, посилаючись на повну зайнятість. Не витрачайте вільні години на чужу роботу, краще відпочиньте і проведіть час з сім'єю.
- Опрацюйте причини невпевненості в собі
Безвідмовність часто є наслідком глибокого внутрішнього несхвалення, гострої потреби в похвалі. Людина підсвідомо не хоче вміти говорити «ні», вважаючи, що в разі відмови його забудуть і розлюблять. Кілька коригувальних бесід з психологом посприяють позбавлення від невпевненості і дадуть можливість подивитися на ситуацію з протилежного ракурсу. Спеціаліст навчить, як перестати мимрити і почати говорити впевнено.
- Уникайте вибачень
Як сказати людині «ні»? Краще зробити це без передмов. За негативну відповідь не варто вибачатися. Ви відмовили з вагомих причин, перекладати на себе вину за чужі промахи або некомпетентність не потрібно.
- Чи не виправдуйтеся
Озвучивши відмову, ви не зобов'язані пояснювати причини прийняття конкретного рішення. Чим довше триває розмова, тим вище ймовірність, що до його закінчення вас переконають погодитися. Сформулюйте причину конкретно і висловіть чітко.
5 діючих фраз
Як правильно говорити «ні»? Існує кілька фраз, які допомагають пояснити співрозмовнику про вашу нездатність задовольнити його прохання.
- Боюся, що ти вибрав невідповідного людини.
- Я б хотів допомогти, але зараз цього зробити не в силах.
- Я розумію, що у тебе термінова справа, але сьогодні допомогти не можу.
- Я не можу затриматися на роботі - вільний час я присвячую виключно сім'ї.
- Виконати твоє прохання я не зможу - працюю над складним проектом / домовилася провести час з дітьми / погано себе почуваю.
Поважайте і любіть себе, твердо знаючи, що мати особистими цінностями і витрачати вільний час на власні потреби - це нормально.