Психологічний портрет чоловіка-нарциса
Чоловік-нарцис - це такий індивід, який завжди претендує на захоплення, схвалення, компліменти на свою адресу, йому не важливо, хто насправді гідний похвали і нагород. Він закоханий у свою зовнішність і особистість, вважає себе зразком для наслідування, ідеальною людиною, позбавленим недоліків. Йому не властива емпатія, він не здатний співпереживати емоційному стану інших людей. Статистика показує, приблизний вік чоловіків-нарцисів становить 20-40 років, що з точки зору психології дозволяє говорити про сформовану, зрілої, яка усвідомлює наслідки вчинків особистості.
Визначення поняття
Нарцисизм - це таке психо-емоційний стан, який може розвиватися у чоловіків і жінок, що вказує на рівнозначність проблеми для представників обох статей. Для розлади особистості на грунті нарцисизму характерно переконання в своїй унікальності, привілейованому становищі, перевагу над іншими. Ті, кого називають нарцисами, зазнають труднощів при спілкуванні. Комунікативні навички у таких людей нівельовані і зведені до проектування уваги на свою персону.
Їм складно налагоджувати контакти через звичку дивитися на оточуючих зверхньо. Ще складніше підтримувати синтонність спілкування, яке передбачає поєднання внутрішньої рівноваги з щирою зацікавленістю в словах співрозмовника і емоційною чуйністю. Людині-нарцису не знайомі подібні почуття і емоції, щоб зрозуміти, хто він, досить згадати історію виникнення терміну.
Згідно давньогрецької легенди, юнак на ім'я Нарцис, який був неймовірно гарний собою, відмовився від любові німфи Ехо. Відкинута німфа так страждала від нерозділеного кохання, що втратила тілесну оболонку. Від неї залишився лише голос. Німфа звернулася до богині Немезіда з проханням покарати егоїстичного, холодного, зарозумілого юнака. І Немезида почула її благання. Одного разу на полюванні Нарцис випадково побачив власне відображення в озері.
Він був вражений своєю красою і без пам'яті закохався в себе. З тих пір спілкуванню з живими людьми він вважав за краще милування власним відображенням у водній гладіні. Не в силах навіть на хвилину відірватися від дзеркальної поверхні озера, він помер на березі від голоду і душевних страждань. Його тіло перетворилося в квітка, який пізніше отримав назву, співзвучну з ім'ям самозакоханого юнака.
Чоловік-нарцис - це людина, патологічно закоханий в себе, той, хто в самомилування знаходить нескінченне задоволення. Він упевнений, що навколишні йому заздрять. Часто сам заздрить людям, які володіють більш високим соціальним статусом або великими матеріальними цінностями. Психологічний портрет чоловіка-нарциса відображає суть його світогляду і життєвої концепції.
Відрізнити його від врівноваженого, адекватного індивіда нескладно. Він часто зарозумілий з оточуючими, веде себе гордовито, явно демонструючи перевагу. Вважає себе і все, що з ним пов'язано, унікальним. Чутливий до думки і оцінки інших представників соціуму. Часто відчуває дискомфорт, якщо оточуючі, на його думку, недостатньо вихваляють його особисті якості і успіхи.
Він егоцентричний, позбавлений почуття такту і поваги до інших. Без зайвої скромності вторгається в приватне життя сторонніх людей, поводиться зухвало, не сприймає компромісів, якщо порушені його особисті інтереси. Через сильно розвиненого егоїзму будь цілеспрямована дія продиктована корисливими мотивами.
Види нарцисизму
Чоловічий і жіночий нарцисизм умовно розділяється на види: конструктивний, деструктивний, патологічний, перверзний. У першому випадку мова йде про варіант норми, коли людина відчуває здоровий егоїзм. Любов до себе без надмірної гіпертрофії змушує самовдосконалюватись, ставити високі життєві цілі і досягати їх. Деструктивний і патологічний види відносять до психічних розладів, які вимагають корекції.
Найнебезпечніша форма патології - перверзная. Перверзнимі (збоченими) нарціссістамі називають тих, хто впливає на оточуючих як емоційний вампір, це такий психотип особистості, який схильний до психологічного насильства. Вперше термін використовувала в роботі «Моральні домагання» жінка-лікар з Франції, доктор психіатрії М.-Ф. Ірігуайен (M-F Hirigoyen).
Спілкування з чоловіком-нарцисом загрожує психологічними травмами, невротичними станами і глибокою депресією, а характеристика поведінки такої людини вказує на наявність у нього серйозного психічного розладу. Він здатний методично довести партнера до самогубства, щодня розхитуючи і виснажуючи нервову систему жертви.
Цей тип нарцисів вміє перекрутити будь-яку ситуацію, трактуючи деталі і обставини виключно з точки зору власної вигоди. Типові ознаки хлопця - перверзного нарциса допоможуть вчасно розпізнати таящуюся загрозу. Йому притаманні риси:
- Невтішно, негативно відгукується про минулі відносини і партнерах. Звинувачує колишню половинку в створенні конфліктних ситуацій і розриві.
- Ніколи не визнає свою провину, перекладаючи відповідальність на інших.
- Прагне зробити партнера залежним будь-якими способами. Практично відразу пропонує переїзд на свою житлоплощу або шлюб.
Варто звернути увагу на погіршення самопочуття, запаморочення, прояв збоїв в роботі вегетативної нервової системи (прискорене дихання, серцебиття) в присутності партнера, який підозрюється в перверзном нарцисизмі. Він може не відразу інтенсивно проявляти свої погані риси характеру, приберігаючи основну частину руйнує енергії до моменту, коли відчує безмежну владу над жертвою.
Далі його дії спрямовані на руйнування самооцінки і приниження партнера, який після разючої зміни в поведінці коханого підсвідомо шукає причини і замислюється про свою провину в ситуації, що створилася. Давящее почуття провини жертви сприяє торжеству тирана, який захоплює неподільну владу і маніпулює половинкою.
Прояви нарцисизму у чоловіків
Чоловікові-нарцису властиві такі ознаки, як бурхливі негативні реакції на образи і критичні зауваження. Незначна фраза може вивести його з рівноваги і змусити проявляти не найкращі риси характеру - різкість, лють, гнів, нетактовність, агресію. Ознаки нарцисизму у чоловіків:
- Уявне самозамилування. Завжди виникає почуття власної важливості і значимості незалежно від обставин і особистих досягнень.
- Захоплення власною зовнішністю. Стежить за зовнішнім виглядом, ретельно відбираючи предмети гардероба і аксесуари. Може годинами милуватися своїм відображенням у дзеркалі.
- Завищена самооцінка. Необгрунтовано вважає, що легко впорається з рішенням будь-якої проблеми.
- Прагне займати керівні посади. Уникає відповідальності, не прислуховується до прохань і побажань підлеглих, з приводу і без приводу критикує стоять нижче по службових сходах, щоб здаватися успішніше і виграшніше на їх тлі.
- Отримує задоволення від лісових зауважень на свою адресу. Щоб чоловік-нарцис перейнявся симпатією до співрозмовника, досить сказати йому кілька компліментів.
- Вимагає підвищеної уваги і пріоритетного ставлення до своєї персони. Претендує на виняткові права.
- Використовує інших людей. Ставлячи свої інтереси вище думки інших людей, експлуатує оточуючих, піддаються впливу.
Нарцисизм у чоловіків проявляється крайньою формою егоїзму. Спілкування з такою людиною викликає роздратування. Негативні емоції у співрозмовників егоїста виникають через його манери поведінки. Він кожним рухом, інтонацією, словом підкреслює свою перевагу над опонентом. Він здатний будь-якого зіпсувати веселий настрій, високо оцінюючи і підкреслюючи свою винятковість і великість, безцеремонно протиставляючи свою особистість цілої всесвіту.
Щоб виглядати в виграшному світлі, не гребує відверто низинними, безчесними вчинками. Може нарочито негативно висловитися про людину, принизити його заслуги і досягнення, щоб підняти себе в очах оточуючих. Заради сьогочасної вигоди він здатний на підлість по відношенню до інших. Найчастіше такі люди схильні до тиранії, фізичного та психологічного насильства над підвладними членами сім'ї, колегами, друзями, нерідко своїми дітьми.
Причини виникнення
Симптоми нарцисизму у чоловіків особливо яскраво проявляються у віці 20-40 років. На цей віковий період припадає пік соціальної та сексуальної активності індивіда. Він часто і близько контактує з іншими людьми, що в разі невдалого досвіду сприяє породженню комплексів і розвитку поведінкових відхилень. У сучасному суспільстві створені передумови для формування психо-емоційних відхилень від норми.
Коли вітається бездоганний зовнішній вигляд, вміння будь-якими способами пробиватися крізь натовп конкурентів, наявність статусних речей - автомобіля, нерухомості, прикрас, людина мимоволі прагне здаватися більш успішним, ніж є насправді. Однією з причин розвитку патології називають брак материнської ласки і любові в ранньому дитинстві.
Як поводитися поруч з нарцисом
Нарциса-чоловіка дізнатися нескладно - у відносинах з жінкою він явно намагається домінувати, демонструє зневагу половинкою і свою чільну роль в парі. Він емоційно холодний, відчужений, нерідко інфантильний. Зациклений на власних почуттях і переживаннях. Ілюзія значущості і величі не дозволяє сприймати оточуючих як рівних.
Щоб жити поруч з чоловіком-нарцисом, доведеться проявляти чудеса уживчивости і добросердя, але як з ним не обходься, результат один - рано чи пізно він змусить страждати партнера. Причому часто справа не обмежується душевними стражданнями. Фізичне насильство над підвладним партнером - один із проявів патології. Визначити наближається напад гніву і агресії допоможуть ознаки:
- Навмисно демонстративне невиконання зобов'язань.
- Ігнорування партнера, неузгоджена пауза в спілкуванні.
- Охолодження відносин в парі без очевидного мотиву.
- Натяк або відкриту заяву про майбутній, неминуче розриві.
З таким партнером неможливо побудувати рівноправні, довірчі відносини. Він завжди поставить свої інтереси, думка, амбіції на чільне місце, нехтуючи доводами половинки. Йому незнайоме почуття провини, тому не варто очікувати проблисків сорому, проявів моральної відповідальності за свої вчинки. Він завжди вважає себе правим. Щоб довести йому протилежне, недостатньо логічних, вагомих аргументів. Він не чує нікого крім себе.
Наполягаючи на своїй правоті, можна дуже швидко перетворитися з одного в заклятого ворога. Щоб протистояти натиску егоїстичною, самозакоханий особистості, не можна показувати свою залежність від неї. Психологи радять повністю припинити спілкування з людиною, якщо воно загрожує психічному та фізичному здоров'ю. У тих випадках, коли неможливо піти, варто дотримуватися тактики поведінки:
- Спілкуватися на рівних. Не дозволяти зневажливого ставлення до себе з боку партнера. Сміливо говорити про свої достоїнства і успіхи.
- Ігнорувати приховану і явну агресію. Якщо спілкування приносить істотний дискомфорт, не піддаватися на провокації, не вступати в словесні перепалки, мовчки переключити свідомість на іншу тему.
- Намагатися перебудувати спілкування в позитивне русло, переводячи його неприємні висловлювання на жарт, заспокоюючи і хвалячи його, щоб частково задовольнити потребу нарциса в компліментах.
Подолавши певний віковий рубіж - до 45-50 років, людина, що володіє інтелектом, на основі накопиченого життєвого досвіду може самостійно зробити висновки і змінити свою поведінку в кращу сторону. Так відбувається, якщо психічне відхилення проявляється трохи, не затьмарює розум людини. Нерідко провокуючим фактором стає страх втратити сім'ю, коли егоїстична поведінка чоловіка змушує жінку зважитися на крайній крок - розлучення.
Лікування чоловічого самозамилування
Лікуванням нарцисизму у чоловіків займається фахівець в області психології. Досвідчений психотерапевт або психіатр проводить індивідуальні або групові тренінги, де коригуються подібні розлади особистості. Часто психотерапія доповнюється прийомом ліків препаратів.
Чоловік-нарцис здатний негативно впливати як на здоров'я, так і на життя партнера в цілому, тому важливо розпізнати подібний розлад особистості у нового знайомого. Знаючи характерні ознаки нарцисизму, нескладно впоратися з поставленим завданням і своєчасно вжити адекватних заходів.