Що таке почуття власної гідності
Почуття власної гідності - це суб'єктивна оцінка, яка відображає відчуття власної значущості. Психологічна категорія включає ставлення суб'єкта до себе, як до особистості, і супутні емоції, пов'язані зі сприйняттям себе в даному образі. Зовні проявляється характерними ознаками: гордовита постава, високо піднята голова, впевнені, лаконічні руху.
Емоційний фон складається в залежності від рівня схвалення людиною своїх особистісних якостей, включає в себе радість, гордість, самовпевненість, відчай, сором, невпевненість. Власну гідність - повага до себе, усвідомлення індивідуальних позитивних якостей, протидія спробам навколишніх ображати і принижувати індивіда.
Коли допомагає розвинене людську гідність
Людська гідність - це таке почуття, яке відрізняється від самоповаги і самооцінки апеляцією до соціуму, що передбачає зворотний зв'язок і реакцію. Розвинуте людську гідність зумовлює характер будь-яких відносин, в тому числі в сім'ї та суспільстві: між чоловіком і жінкою, між начальником і підлеглим, між батьками і дітьми.
Людина, який високо оцінює себе як особистість, висуває підвищені вимоги до оточуючих людей і принципам взаємини з ними. Концепція взаємин вибудовується відповідно до загальноприйнятих моральними нормами і стандартами.
Визначення гідності людини передбачає об'єктивну оцінку таких його сторін, як освоєні навички, вміння, реальні можливості та перспективи, особистісні якості, що дозволяє цілеспрямованому індивіду виявляти слабкі сторони і коригувати позначені складові.
Людина з добре розвиненим ЧСД легко налагоджує комунікативні зв'язки, будує щасливі, гармонійні особисті відносини, домагається просування по кар'єрних сходах. Успіх в будь-якій сфері пов'язаний з внутрішньою впевненістю, вмінням виділяти головні завдання, розставляти пріоритети, планувати стратегію і покроково слідувати їй.
Особисту гідність чоловіка і жінки
Слово «гідність» означає, що його володар приймає рішення, спираючись на сформовані погляди і світогляд, незважаючи на психологічний тиск ззовні і сторонні маніпуляції. Індивід здійснює вчинки, виходячи з їх необхідності і значущості, не для того, щоб справити враження на оточуючих або догодити їм.
Яскравий приклад наявності почуття гідності у людини - повага своїх і чужих прав. Індивід не готовий поступатися моральними цінностями під тиском обставин, що склалися, він зберігає вірність принципам і твердість позиції. Для людини з розвиненим почуттям гідності характерна особлива манера і модель поведінки:
- Повага власного і чужого людської гідності.
- Гідна поведінка, саморегулируемое загальноприйнятими моральними цінностями.
- Вирішення спірних питань за принципом діалогу з чітким обґрунтуванням позиції і апелюванням до обгрунтованих доводів.
Незважаючи на взяті щодо себе високі зобов'язання і вимоги до своєї поведінки вимоги, людина, наділена самоповагою і почуттям власної гідності, набагато більш вільний у виборі, ніж його опоненти з заниженою самооцінкою. Не варто плутати особисту гідність з гординею.
У першому випадку індивід об'єктивно оцінює переваги характеру і особистісні якості, у другому - нарочито перебільшує їх. ЧСД - таке сприйняття себе, завдяки якому людина відчуває внутрішню впевненість у власних силах, що позитивно позначається на особистому житті, творчої діяльності та у сфері побудови кар'єри.
Жіночу гідність розкривається, коли представниця слабкої статі починає розуміти природу своїх бажань і прислухатися до них, що допомагає досягти такої внутрішньої гармонії, яка схожа з відчуттям повного задоволення і щастя. Визначальні ознаки жінки з високою самооцінкою:
- Дбає про фізичну і душевну красу. Удосконалює тіло, активно пізнає світ, займається творчістю.
- Покладається на підтримку чоловіків, не поспішає виконувати сама споконвіку чоловічі обов'язки.
- Не дозволяє собі принижуватися перед чоловіком, випрошувати його любов і знаки уваги. Вона розуміє, що адекватний обранець високо оцінить її зовнішні і внутрішні якості, сам зробить кроки, щоб завоювати її розташування.
- Присвячує життя сім'ї і коханому чоловікові. Бажання любити чоловіка і дітей, зберігати домашнє вогнище природно для жінки.
Визначення власної гідності у чоловіків - це здатність розуміти масштаби своєї особистості. Бувають чоловіки, які точно знають, ким вони є, якими володіють достоїнствами і недоліками, ніж можуть викликати в іншої людини симпатію або антипатію. Вони однаково не сприймають зарозумілість і гординю, запобігливість і прислужництво. Ознаки чоловіки з високою самооцінкою:
- Нікому нічого не доводить, не шукає схвалення оточуючих.
- Чи не самостверджується за рахунок інших, не вдається до образи гідності.
- Чи не принижується, не принижує інших.
- Чи усвідомлює право на гідне життя.
- Готовий відстоювати позицію і інтереси.
- Планує ситуації, домагається поставленої мети, використовуючи особисті навички та вміння.
- Чи не порівнює себе з іншими чоловіками, вважаючи за краще розвивати і підкреслювати індивідуальність.
Чоловік з розвиненим ЧСД вміє себе похвалити, здатний адекватно приймати свою недосконалість і можливі промахи, орієнтується на внутрішні відчуття, а не на думку оточуючих. Якщо він припустився помилки, замість приниження і самобичування робить висновки і виправляє помилки. Іноді статусне положення зобов'язує чоловіка тримати себе в руках і спокій, проявляти почуття гідності незалежно від випробовуваних емоцій. Це частіше стосується політиків, керівників вищої ланки, державних службовців.
Як виховати почуття власної гідності
Почуття власної гідності - така особливість характеру, яка закладається і формується в глибокому дитинстві, що зумовлює вирішальну роль отриманого виховання. Дитина часто копіює модель поведінки батьків, вихователів і однолітків. Коли дитину хвалять, заохочують, помічають і пишаються його досягненнями, у нього підвищується самооцінка.
І навпаки, приниження, образи, безпричинні покарання провокують нівелювання таких понять, як особисту гідність і самоповагу. На формування почуття власної гідності впливають такі фактори, як культура, сім'я, рівень освіти, соціальне середовище, значить воно схильне прогресивному або регресивним розвитку, що передбачає широкі перспективи для самовдосконалення. Як виховати в собі почуття власної гідності:
- Покращувати фізичні та інтелектуальні здібності. У цій справі допоможуть заняття спортом, тренінги будь-якої тематичної спрямованості. Підуть на благо подорожі, екскурсії та турпоходи. Читання книг, рішення логічних задач розширює кругозір і стимулює розумову активність.
- Ставити перед собою життєві цілі і досягати їх. Навіть маленьке досягнення в будь-якій сфері життя істотно підвищує самооцінку, сприяє розвитку гідності особистості.
- Вивчати загальноприйняті етичні норми і правила поведінки, права людини, закріплені законом.
Часто на розвиток власної гідності у людини можуть впливати позитивні патерни (схеми-образи), які широко представлені в класичних літературних виданнях і кінофільмах, що може бути стимулюючим фактором до копіювання схвалюваних соціумом поведінкових навичок.
Неможливо створити комфортний психологічний клімат для оточуючих без усвідомлення своєї значущості. Дарувати тепло і любов можуть врівноважені, впевнені в собі, щасливі люди. Щоб підвищити самооцінку, психологи радять жінкам частіше балувати себе приємними подарунками - плиткою шоколаду, букетом квітів, відвідуванням салону краси, походом по модних бутіках. Кращим заохоченням для чоловіка стануть його успіхи і досягнення.
Почуття власної гідності - важлива властивість характеру, яке допомагає домагатися високих життєвих цілей в будь-якій сфері. Розвиваючи корисне якість, людина істотно підвищує соціальний статус і рівень життя.