Як позбутися почуття жалості до себе
Жалість до себе - неприємне почуття, яке занурює людини в стан смутку, незадоволеності і дискомфорту. Нерідко людина хоче позбутися гнітючого відчуття, але не може це зробити. Він відчуває себе безпорадним і нещасним, розраховує на підтримку оточуючих, забуваючи, що жалюгідних шкодують більше з поблажливості і часто інтуїтивно дивляться на них з перевагою.
Деякі люди справедливо вважають, що без жалю до себе, їм доведеться піддавати себе випробуванням, зайвим труднощів. Це почуття позбавляє від відповідальності, що на руку слабовольним, егоїстичним людям. Психологи впевнені, тільки глянувши реальності в обличчя, можна добиватися поставлених цілей і справлятися з проблемами. Жаліють себе не розуміють законів життя, не усвідомлюють, що навмисно потрапляють в порочне коло, сприймаючи світ однобоко і негативно.
Жалість: що це за почуття
Почуття жалості в залежності від його спрямованості набуває кардинально протилежну забарвлення і по-різному впливає на життя людей. Якщо направити його на себе, можна швидко зануритися у вир дратівливості, туги і безвиході. Такі представники соціуму часто озлоблені на весь світ. Жалість до інших людей асоціюється з співчуттям і вважається чеснотою, від якої не потрібно позбавлятися, як від недоліків.
Людина може з жалості до оточуючих здійснювати добрі вчинки, відчувати теплі почуття по відношенню до людей, які потребують сторонньої турботи й уваги. Жалю - зовсім інший відтінок даної психологічної категорії. Жалю частіше виникають з приводу зроблених помилок або втрачених можливостей. Вони відносяться до негативних проявів емоцій, тому що не тягнуть конструктивних змін, посилюючи неприємні відчуття індивіда.
Щоб зрозуміти, як позбутися від жалю, потрібно мислити раціонально. Якщо мова йде про допущену помилку, замість мук з приводу, навіщо я так вчинив, краще діяти - спробувати виправити помилку. Якщо в силу боягузтва, слабкості, ліні або інших причин не використано подарований життям шанс, потрібно зробити відповідні висновки, щоб наступного разу докласти зусиль і ризикнути.
Ми притягуємо схожих людей і, регулярно плекаючи свою слабкість, приречені на спілкування з подібними безхребетними, м'якотілими членами суспільства. Щоб змінити звичний хід речей, іноді досить чітко уявити індивіда, що викликає жалість. Це слабовільний невдаха, який, зустрічаючи на шляху перешкоди, не поспішає їх долати. Він нарікає на долю, вищі сили і провидіння замість того, щоб змусити себе зробити крок назустріч успіху.
Така людина не здатна до самовдосконалення, тому що поліпшення власної особистості позбавить його статусу слабкого, яка потребує опіки і захисту. Йому простіше залишатися на рівні невпевненого, позбавленого почуття гідності людини, ніж вдатися до спроб змінити світогляд, сприйняття дійсності і ставлення до подій. Поглянувши на себе з боку і дізнавшись у собі риси незначною особистості, багато людей прагнуть змін.
Чому виникає
Причина жалості до себе в психології розглядається, як прояв его. Его - це уявлення людини про себе, частіше базується на принципі власної важливості. Его відповідає за сприйняття інформації, що надходить ззовні, і в разі конфлікту інтересів є причиною душевних страждань. Его прагне до рівноваги із зовнішнім середовищем і являє собою ментальний продукт - результат розумової діяльності.
Подання его суб'єктивно і будується на ілюзіях, що часто призводить до неадекватної оцінки ситуації, образу і виникненню почуття жалості до себе. Необгрунтовано перебільшене відчуття власної важливості і значимості під впливом зовнішніх чинників неминуче призводить до усвідомлення власної малості і нікчемності. Коли виникає це почуття:
- Коли у нас є страх старості, бідності, самотності, нерозуміння.
- У моменти, коли ми відчуваємо розчарування, душевний і фізичний біль.
- Якщо ми не задоволені собою, не задоволені зовнішністю, рисами характеру, манерою поведінки.
Зрозуміло, що тільки робота над собою, усвідомлення помилок і прагнення їх усунути допоможуть позбутися від неприємного відчуття нікчемності. Психологи радять поглянути на себе, як на індивіда, гідного поваги, полюбити себе, незважаючи на можливі недоліки, самовдосконалюватися - розвивати інтелектуальні здібності, коригувати фігуру, стежити за зовнішнім виглядом, добиватися успіхів в побудові кар'єри.
Ознаки
Приклади жалості до себе практично завжди передбачають участь сторонньої сили, яка перешкоджає щастя індивіда. Найчастіше в ролі грізних опонентів виступають колеги, начальник, партнер, члени сім'ї, чиновники, держава. Дізнатися такого антигероя просто.
Дрібна побутова проблема перетворюється в його очах в катастрофу вселенського масштабу. Замість активних дій, він волає до свого почуття жалості, тікає від прийняття рішень, подібно до страуса ховає голову в пісок. Типовий прояв - сльози з приводу і без нього.
Стан може проявлятися апатією, неврозами і іншими психічними розладами. Негативний вплив на психічне і фізичне здоров'я - вагома причина переглянути життєву позицію і вжити заходів щодо усунення деструктивних відчуттів.
Чому це заважає
Жалість до себе - це негативне почуття, яке спотворює сприйняття світу. Вдаючись подібним емоціям, неможливо об'єктивно оцінювати реальність і реагувати на події, що відбуваються. Щоб позбутися від жалю до себе, нерідко досить усвідомити, що вона є головним гальмом на шляху до подолання труднощів, руйнує життя індивіда, як стримуючий фактор в будь-якому потенційно значущу і перспективному починанні.
Як позбутися
Згодом почуття жалості починає тяжіти над іншими, управляти вчинками і способом мислення індивіда. Втрачаючи віру в себе, втрачаєш здатність об'єктивно оцінювати ситуацію, адекватно сприймати світ, все більше переконуєшся, що не зможеш впоратися з проблемами. Впевненість в безсиллі послаблює ще більше, перетворюючи індивіда в підвладного і залежного від обставин суб'єкта. Як позбутися від почуття жалості до себе:
- Знайти причину подібного відчуття. Зрозуміти, коли воно виникає, з чим пов'язані гложущую, неприємні емоції.
- Подумки сформувати новий образ себе - переможця, успішної людини, а не жертви.
- Усвідомити наявні переваги. У житті кожної людини знайдеться чимало приводів для радості. Не маючи мільйонів, розкішних особняків і дорогих лімузинів, можна залишатися щасливою людиною. Це не означає брехати собі і дивитися на світ через призму лицемірства. Більшість людей погодиться, набагато важливіше матеріальних цінностей любов близьких людей, міцна сім'я, повага до себе і оточуючих, доброта.
- Виділити свої кращі якості і досягнення. Написавши на аркуші паперу список особистих досягнень, можна наочно побачити, що зроблено чимало. Вдалий жарт в компанії друзів, добрий вчинок, особливі таланти і вміння - будь-який з перерахованих доводів допоможе поглянути на себе як на людину гідного поваги.
- Пробачити людей, які колись завдали образи. Переставши ображатися і простив, проявляєш великодушність і силу, що вже гідна захоплення і похвали.
- Відчувайте подяку за все, що маєте, за кожен прожитий день. Багато людей не мають змоги самостійно пересуватися в силу різних захворювань. І при цьому не шкодують себе, не втрачають віру в свої сили, не піддаються депресивним настроям. Це зайвий раз доводить, що тільки від нас залежить, як сприймати життєві обставини і ситуацію в цілому.
Втомившись від образ, індивід намагається знайти вихід із ситуації. Найпростіший спосіб - побачити життя об'єктивно, не брехати собі, раціонально підходити до вирішення проблем. Зваживши аргументи «за» і «проти», багато хто погодиться, що життя прекрасне і дивовижне. Доля дарує чимало незабутніх, приємних миттєвостей тим, хто готовий розглянути велике в малому, красу в звичайних речах, які оточують повсюдно - природні пейзажі, музика, твори мистецтва, особи улюблених людей.
Жалість до себе руйнує і направляє життя в негативний русло. Позбувшись від неприємного відчуття, вдасться налагодити життя, налаштувати себе на нові звершення, успіх, щастя.