Механізми захисту психіки людини
Людська свідомість містить у собі безліч загадок. Наша психіка має воістину надприродними здібностями. Включаючи механізми психологічного захисту особистості, вона допомагає зменшити негативний вплив переживань, тривог, страхів на стан організму. Це необхідно для адаптації людини до внутрішнього світу і зниження залежності від зовнішнього соціального середовища. Захисні механізми особистості захищають сферу свідомості від патогенного впливу травмуючих хвилювань. Якими вони бувають?
Що це таке
Психологічний захист - це термін в психології, що позначає поведінку свідомості, в результаті якого усувається моральний дискомфорт від сталася неприємної, стресовій ситуації. Захисні механізми - це несвідома реакція психіки, яка спотворює реальність. Ці дії найчастіше знижують адекватність сприйняття дійсності.
Проблема психічних механізмів захисту була вперше розроблена Зигмундом Фрейдом. Він ввів термін в роботу з психоаналізу ще в 1894 році, а потім часто використовував його в подальших дослідженнях. Вчений стверджував, що саме завдяки психологічним захисним механізмам, людина не може різко змінитися в хорошу чи погану сторону. Таким чином людська свідомість оберігає себе від негативних почуттів і емоцій, неприйнятною для установок і життєвих цінностей людини інформації.
Види «внутрішніх щитів»
Механізми захисту психіки мають кардинальні відмінності, тому були розділені на кілька різновидів. Щоб зрозуміти їх суть, потрібно кожен розглядати окремо.
Витіснення
Саме цей механізм Фрейд вважав основним винуватцем виникнення невротичних розладів. Він передбачає позбавлення свідомості від неприємної інформації, що суперечить моральним принципам. Травмуючі дані не просто витісняються, а несвідомо трансформуються в емоційну напругу і відчуття безпричинної тривоги.
Заперечення
Цей вид психологічного захисту передбачає відсутність сприйняття негативного події. Людина не сприймає матеріал, який суперечить його уявленням про світ і самому собі. Заперечення - психологічний захист, що змушує думати, що проблеми не існує. Людина не в змозі адекватно оцінювати дійсність.
Компенсація
Це один з найбільш пізно формуються захисних механізмів психіки. Його суть в наступному: відсутність розвитку в одній сфері індивідуум намагається компенсувати досягненнями в іншій. Психологічний захист компенсація передбачає знаходження людиною душевного балансу, однак, якщо її надмірно багато, то особистість стає залежною від компенсатора і розвивається однобоко, а часом просто деградує. Розглянути це спосіб можна на простих прикладах:
- для підвищення низької самооцінки чоловік або жінка починають займатися спортом;
- особистість заводить нові відносини відразу після розриву минулих і береже їх поки пам'ятає про колишніх;
- незадоволеність особистим життям компенсується задоволенням від вживання алкоголю.
Механізми психологічного захисту - це неусвідомлене бажання відгородитися від неприємних емоцій і травмуючих подій.
Раціоналізація
Що являє собою даний спосіб психологічного захисту? Раціоналізація захищає людину від депресивних переживань в ситуаціях з втратами. Наприклад, особистість свідомо знецінює недосяжний об'єкт або свідомо перебільшує значення цінностей, якими володіє.
Ідентифікація
Розглядаючи психологічний захист особистості і її механізми, варто звернути увагу на інтроекцію. Вона допомагає навчитися взаємодіяти з реальністю. Ідентифікація передбачає ототожнення себе з іншою людиною, твариною, предметом, супергероєм. З її допомогою можна розвивати сильні сторони і знайти хороші якості. Наприклад, беручи приклад з батька, син вчиться бути сміливим, працьовитим, розбиратися в автомобілях або техніці.
Проекція
Цей механізм передбачає приписування іншим негативних якостей, бажань, почуттів, які не може прийняти індивідуум в самому собі. Людина судить оточуючих по собі, демонструючи подвійні стандарти і переносячи на них відповідальність за власні невдачі. Цей механізм зазвичай спрацьовує у вразливих і психічно незрілих людей.
Інтелектуалізація
Ця форма захисту полягає в наступних діях: інтелектуальні ресурси свідомість використовує замість переживань реальних емоцій. Як це пояснити простіше? Інтелектуалізація підміняє справжні почуття розлогими міркуваннями про них. Наприклад, чоловік не вступає у відносини з дівчиною, а лише розмірковує про кохання.
Заміщення
Якщо людське дія спрямована на недосяжний об'єкт, то свідомість пропонує перенаправити його на об'єкт досяжний. Заміщення допомагає зняти емоційну напругу, проте не доставляє задоволення від досягнення мети. Сублімація може нести негативний характер. Наприклад, чоловік може агресію по відношенню до начальства замістити злістю на членів сім'ї або інший об'єкт.
Всі механізми захисту психіки поділяються також і за ступенем зрілості. Заперечення і витіснення характерні для маленьких дітей і особистостей истероидного типу. Підлітки схильні до ідентифікації, а у більш зрілих жінок і чоловіків спостерігають інтелектуалізацію, сублімацію, раціоналізацію.