Виховання самостійності у дітей
Багато батьків рано чи пізно з жахом виявляє, що їх підросли чада не має уявлення, як робиться якась елементарна річ. Ну як можна не вміти зав'язувати шнурки або заварювати чай? Виявляється, можна, якщо батьки допустили промах у вихованні самостійності у дітей молодшого віку.
Багато батьків рано чи пізно з жахом виявляє, що їх підросли чада не має уявлення, як робиться якась елементарна річ. Ну як можна не вміти зав'язувати шнурки або заварювати чай? Виявляється, можна, якщо батьки допустили промах у вихованні самостійності у дітей молодшого віку.
Чому діти виростають несамостійними
Насправді реальних причин не так багато. Основні - дві. Дитина або занадто сильно опікується і контролюється дорослими, так що геть втратив ініціативу, або батьки, зайняті своїми проблемами, на дитину не звертають уваги і, отже, йому не від кого отримати корисні знання та навички.
Що таке самостійність
Відносно дитини - це вміння здійснювати дії і приймати самостійні рішення, що відповідають віку. Тобто трирічна дитина не повинен вміти готувати собі гарячі страви, але навчити малюка самого одягатися в цьому віці вже цілком можливо.
Коли починати розвивати самостійність у дитини
З народження. Підхід на зразок того, що ти закінчив дитячий сад і тепер уже дорослий - в корені хибна. Виховання самостійності у дітей в сім'ї не повинно починатися різко. Треба діяти поступово і терпляче. Однорічний малюк здатний допомогти зібрати іграшки в коробку. Так, це буде повільно і швидше за все погано зроблено і не до кінця, але він зробить це сам. Дозволяйте дитині помилятися.
Методи виховання самостоятеьності у дітей
- Основний прийом - не заважати дитині. Якщо дворічна дочка вирішила витерти розлитий сік вашим носовою хусткою, не потрібно їй в цьому заважати. Дитина зрозумів, що зробив погано і прийняв рішення про прибирання. В крайньому випадку, запропонуйте їй іншу ганчірочку, але не сваріть і не відбирайте хустку. Обов'язково подякуйте і похваліть помічницю. Похвала - основний інструмент у вихованні самостійності.
- Важливий особистий приклад. Дитина здивується, якщо його будуть примушувати робити те, що в сім'ї не прийнято. А ось наслідувати дорослим всі малюки дуже люблять.
- Як можна раніше дати дитині справжні обов'язки по дому, які буде виконувати тільки він. Поливання домашніх рослин, годування тварини, протирання пилу, розстановка посуду і так далі. Усвідомлення того, що його сприймають як дорослого, додасть дитині впевненості в собі.
- Не намагайтеся влаштовувати занудні заняття. У такому віці дитина з ентузіазмом реагує на прохання дорослих допомогти і природно дуже любить грати. Це і використовуйте.
- Частіше радьтеся з дитиною. Запитуйте, куди піти на прогулянку, нехай дитина сама вибирає маршрут. Дізнавайтеся його думку з приводу одягу. Запропонуйте дві або три маєчки на вибір, коли збираєтеся одягнути малюка. Все це зробить дитину більш зрілим. Він усвідомлює, що постійно робити вибір, діяти самостійно - це нормально.
Отже, якщо ви не будете заважати малюкові, занадто його обмежувати і постараєтеся поділитися власним досвідом, ви виховаєте самостійну людину, здатну жити без сторонньої опіки і в майбутньому стати вже вашою опорою.