Психологія сім'ї і сімейних відносин
Чи є життя після весілля? Психологія сім'ї і сімейних відносин дозволяє осягнути всі секрети щастя в подружньому житті. Прислухаючись до порад, що допомагають розібратися у всіх тонкощах інституту шлюбу, молоді пари зможуть побудувати міцні взаємини, навчитися слухати і чути один одного, вирішувати проблемні ситуації спільно і дорожити почуттями. Сімейна психологія чітко визначає ролі чоловіка і дружини, вчить долати кризи. На чому будується сучасний шлюб і які його цінності?
Що таке сім'я
Затишне домашнє вогнище - мрія багатьох чоловіків і жінок. Бажання скріпити союз з коханою людиною - природна потреба, яка пояснюється бажанням знайти довгоочікуване щастя. Сім'я - це люди, пов'язані шлюбними і родинними узами, вони живуть в одному будинку, мають загальний бюджет і ведуть спільне господарство. У кожного члена родини є права і обов'язки, що виконуються заради загального блага.
Спілкування в сім'ї залежить від багатьох факторів:
- наявності та фортеці почуттів;
- культурного рівня подружжя;
- виховання;
- темпераменту;
- характеру.
Сімейні стосунки - це безперервний процес, з постійними змінами, як позитивними, так і негативними. Сім'я передбачає, що між чоловіком і дружиною буде любов жертовна, що спонукає віддавати більше, ніж отримувати натомість. Щоб вибудувати гармонійні взаємини з близькою людиною, необхідно безперервно працювати: над особистими якостями, над почуттями, над партнером. Основою сімейних відносин є любов і повага, але для них також характерна наявність конфліктів і вікових криз.
Етапи розвитку відносин
Психологія сімейних взаємин стверджує, що кожна пара проходить певні стадії, тривалість яких істотно варіюється.
Закоханість
Це період, коли чоловік і жінка придивляються, намагаються захопити один одного. Під впливом пристрасних поривів і яскравою закоханості вони схильні ідеалізувати партнера, не помічати або не сприймати всерйоз його недоліки. Хлопець і дівчина очікують дуже багато чого від майбутнього спільного життя. У цей період на першому плані зовнішність, соціальний статус і манери поведінки другої половини.
Звикання
Коли пара вже деякий час прожила разом, настає період звикання. Психологія відносин в молодій сім'ї така: на перший план виходять життєві цінності і в разі, якщо вони не обопільні, а особисті у чоловіка і дружини, то партнери починають конфліктувати і сваритися.
Пошук компромісів
Психологія подружніх відносин багато уваги приділяє здатності чоловіка і жінки вміти продуктивно спілкуватися і йти на поступки заради блага сім'ї. Компроміси не приносять задоволення, проте вони допомагають зробити сімейне життя стабільно позитивною.
Рутина і буденність
Психологія сімейного щастя полягає в безперервній підживлення почуттів яскравими емоціями і враженнями. В іншому випадку партнер, який відчуває нудьгу, починає шукати пригоди на стороні.
Зріла родина
Пройшовши всі попередні етапи з гідністю і зумівши не піддатися спокусам, сім'я знаходить міцні відносини, які не завжди триматися лише на любові. У цей період між подружжям встановлюється невидимий зв'язок. Що головне в сімейних відносинах зрілих чоловіка і дружини? Це взаємна повага, багатий життєвий досвід подолання труднощів і глибоке задоволення від спільних досягнень.
Якими бувають подружні стосунки
Існує чимало моделей взаємин подружжя в сім'ї. Деякі пари вибирають одну з них і керуються нею протягом усього життя. Залежно від обраної ролі, на частку чоловіка і дружини випадають різні обов'язки. Про які моделях нам розповідає психологія щасливого сімейного життя?
Патріархат
В такому сімействі все важливі питання вирішує представник сильної статі. Він забезпечує домочадців фінансово, приймає важливі рішення, керує дружиною і дітьми. Дружині в подібному союзі відведена роль домогосподарки, а партнер сприймає її турботу як належне. Якщо жінка змирилася з відведеною нудною роллю і не розвивається як особистість, то дружину вона швидко набридне і він почне шукати більш цікаву заміну.
Матріархат
Верховенство в родині належить жінці. Вона повністю контролює чоловіка, дітей і родичів, вважаючи, що без її опіки вони повні невдахи. Вона хоче показати дружину наскільки незамінна. Однак психологія сімейного щастя говорить про зворотний ефект такої поведінки - чоловік захоче або втекти від надто активної дами, або звикнути до її манерами і не відчувати гармонію в шлюбі.
Демократія
Що таке сімейні відносини демократичною моделі? Це взаємини, де партнери рівноправні і незалежні один від одного. Вони приймають рішення спільно, радяться в важливих питаннях, обидва мають матеріальний дохід. Якщо в сім'ї встановлена подібна модель поведінки, значить, в ній пануватиме гармонія і лад.
3 закону психології сім'ї
Основні складові щасливого сімейного життя - любов, сексуальне задоволення, розуміння, взаємна повага, стабільність. Якщо всі ці фактори присутні, шлюб буде міцним, довгим і гармонійним. Психологи радять подружнім парам безупинно працювати над удосконаленням взаємовідносин. Ще з моменту становлення психології сімейних відносин, фахівці визначили її основні принципи, яких необхідно дотримуватися.
Подібне притягує подібне
Близькі люди є нашим дзеркальним відображенням. Щоб зустріти принца, дівчина сама повинна бути принцесою. Зверніть увагу на недоліки, які не подобаються вам в коханій людині, і задумайтеся, чи немає у вас таких же? Викорінивши в собі шкідливі якості, ви зробите краще і свого партнера.
Справжня любов заснована на безкорисливість
Кожна людина гідна, щоб його любили. Секрет сімейного щастя простий - любите чоловіка не за його багатство або красу, не чекайте нічого натомість. Чим більше тепла ви віддаєте, тим більше отримаєте. Закиди, сварки, ревнощі, бажання керувати і маніпулювати закривають шлях до гармонії.
Не втомлюйтеся підживлювати почуття
Про любов потрібно постійно піклуватися. Уявіть, що вона - тендітна рослина, потребує турботи і харчуванні. Постійно «поливайте» любов добрими словами, вдячністю і щирою зацікавленістю. Завжди говорите партнеру про свої почуття.
Секрети сімейного щастя досить прості, однак без них неможливо побудувати справжню міцну сім'ю.