
Кактуси: догляд в домашніх умовах
Колючі кактуси - гості з Америки. У природних умовах живої природи вони виростають до значних розмірів, відмінно себе почувають в посушливих пустелях і в тропічних джунглях. Кактуси домашні істотно відрізняються від диких видів. Це карликові рослини, виведені шляхом селекції. Який необхідно забезпечити догляд за кактусами в домашніх умовах, щоб вони радували насиченим забарвленням і регулярним цвітінням? Виростити незвичайного представника рослинного світу на власному підвіконні можна без зайвих складнощів.
Домашні різновиди
Кактуси - витривалі і абсолютно невибагливі рослини, тому доглядати за ними досить просто. Вони діляться на 2 великі групи, які розрізняються зовнішнім виглядом і індивідуальними особливостями в умовах проживання. Пустельні види люблять пряме світло, вони займають південні вікна і вимагають мінімального поливу. Лісові слід оберігати від сонячних променів, організувавши стабільне затінення, а поливають цих представників тільки влітку.
Серед усього розмаїття виділяють наступні види домашніх кактусів, максимально підходять для вирощування в закритих приміщеннях:
- опунция робуста;
- ехінопсіс;
- маммиллярии;
- цереус;
- филлокактус;
- зигокактус;
- астрофітум;
- Епіфіллум;
- ребуция карликова.
Сьогодні в квіткових магазинах продають величезну кількість самих різних за розміром і формою сукулентів, з яких можна зібрати на підвіконні цілу колекцію. Деякі види при грамотному догляді радують власників красивим цвітінням.
Особливості догляду
Невеликий колючий клубочок щастя не вимагає багато часу на турботу. Дотримуючись мінімальні правила, що стосуються його вирощування, у вас вийде прикрасити кімнату красивим рослиною, яке не тільки виконає роль рослинного декору, а й сприятиме очищенню повітря в приміщенні. Якщо вам подобаються кактуси, як вирощувати їх вдома, щоб домогтися позитивних результатів, а не погубити колючого екзота?
Посадка і пересадка
Завдяки спеціалізованим магазинам, можна вибрати і купити практично будь-яка рослина вже в горщику. Однак набагато цікавіше зайнятися посадкою кактусів самостійно. Просто попросіть у знайомих відросток з повітряними корінням і беріться за забезпечення черешки правильних умов для активного зростання.
- Горщик. Ємність для посадки суккулента повинна бути невеликою в діаметрі, але досить глибокої, щоб корінці рослини вільно розташовувалися по дну. Горщик вибирайте високий і вузький, щоб крім грунтового шару в ньому помістився дренаж. Для молодого примірника краще взяти пластмасовий горщик, для дорослого - керамічний або глиняний. Металеві вироби для посадки категорично не підходять.
- Грунт. Кактуси висаджують в спеціальну земляну суміш. Можна купити готовий грунт або приготувати його самостійно. До його складу в рівних пропорціях входять листова земля і великий річковий пісок, а до них додають деревне вугілля або торф, щоб зробити склад слабкокислим і максимально пухким. Як дренаж використовують дрібний гравій або композит. Дренажний шар укласти необхідно обов'язково - коріння кактусів не переносять застою вологи.
Пересаджують молоді рослини 1 раз в 12 місяців, дорослі - 1 раз в 3-4 року, коли стає малий горщик. Процедуру проводять з настанням весни. За тиждень до пересадки припиняють полив, щоб земляний кому підсох і відстав від кореневої системи.
Освітлення
Як доглядати за кактусом в домашніх умовах? У будь-який час року йому має належати саме сонячне місце на підвіконні. Якщо світла недостатньо, екземпляр уповільнює зростання, стебло деформується, витягується і іноді жовтіє. Взимку колючому вихованцеві необхідно додаткове освітлення лампами денного світла.
Температурний режим
Якщо у вас з'явився кактус, як доглядати в домашніх умовах ви повинні знати на відмінно. Дитя пустелі абсолютно невибаглива до температур. Йому не страшний ні літню спеку, ні зниження стовпчика термометра взимку. Щоб в зимовий період суккулент добре себе почував, йому необхідно забезпечити температурний режим в межах +6 ... +18 градусів.
Повітря в приміщенні не повинен бути сухим і курним. Тому слід регулярно робити вологе прибирання і провітрювати кімнату. Горщик з рослиною слід заховати від протягів, а з весни до осені воно буде прекрасно себе почувати і рости на веранді або відкритій терасі.
Полив
Як правильно доглядати за кактусом? Важливо забезпечити йому оптимальний полив. Ці рослини набагато краще переносять недолік вологи, ніж її надлишок. Як поливати кактус в домашніх умовах? Чим він старше, тим менше рідини йому потрібно.
Влітку слід рясно зволожувати грунт, кожен полив повинен бути здійснений тільки після того, як грунт добре просохне. Восени його істотно скорочують, а взимку кактуси можна поливати 1-2 рази на місяць або на зимовий період зовсім припинити водні процедури, залишивши рідкісні обприскування повітря біля рослини.
Вода для поливу береться відстояна, чиста і м'яка. Її температура повинна бути на 2-3 градуси вище кімнатної. При маніпуляціях намагаються захопити тільки грунт, виключаючи попадання вологи на стовбур.
Підживлення
Добрива для кактусів практично не застосовуються. Рослина без них не страждає. Надлишок азоту негативно позначається на їхньому розвитку, тому органічну підгодівлю для кактусів не підходять. У період цвітіння можна використовувати спеціальний склад з високим вмістом калію. Заборонено удобрювати грунт за кілька днів до і після пересадки.
Цвітіння
Коли цвітуть кактуси в домашніх умовах? Зазвичай це відбувається взимку або навесні, в залежності від різновиду. Поява бутонів - справжнє свято для квітникаря!
Що необхідно рослині для цвітіння:
- витриманий низькотемпературний режим;
- грамотний полив і підгодівля в вегетаційний період;
- забезпечення потрібного освітлення і вологості повітря.
Наприклад, кактус Мікс, догляд в домашніх умовах за яким був належним, не тільки активно зростає понад 50 років, але і майже щорічно радує стабільним цвітінням. Квітуча рослина, категорично заборонено переставляти або повертати - бутони і квіти можуть впасти.
Розмноження
Як розмножити кактус в домашніх умовах? Найефективніший спосіб - живцювання. Практично всі види випускають відростки з повітряними корінням, які легко видаляються без шкоди для дорослої рослини. Живці відразу ж підсаджують в підготовлений грунт, де вони швидко вкорінюються. Розведення кактусів зазвичай проводять навесні, після зимової сплячки.
Проблеми в вирощуванні
В результаті неналежного догляду, колючі рослини атакують хвороботворні мікроорганізми. Їх негативний вплив і хвороби можуть привести до загибелі кактуса завчасно. Найпоширеніші захворювання, до яких схильні мешканці пустелі будинку:
- антракноз;
- гельмінтоспоріоз;
- чорна суха гниль;
- фітофтороз.
Позбутися від хвороб можна тільки шляхом зміни грунту і горщика, обробки кореневої системи і стовбура інсектицидами і фунгіцидами.
Скільки живуть кактуси? У природних умовах вік деяких екземплярів може досягати 150 років. На підвіконні при повноцінної турботи рослина доживає до 50 років. Кактус - чудова декоративна рослина, якому завжди знайдеться місце в квартирі. Він не потребує складного догляду і при дотриманні елементарних рекомендацій, пов'язаних з його змістом, не завдасть ніяких проблем.




