Комп'ютерна залежність
16.09.2019 483 0

Комп'ютерна залежність

Психологія особистості
В закладки

У століття повсюдної комп'ютеризації залишатися осторонь від наукового прогресу неможливо. Сьогодні персональні комп'ютери є практично в кожному будинку, сучасні діти вміють користуватися ними з народження, а підлітки не уявляють іншого дозвілля, ніж спілкування в соціальних мережах або перегляди відеороликів в інтернеті. Постійне тісне спілкування маленьких і дорослих користувачів з віртуальним світом загрожує різними негативними наслідками. Найнебезпечніше з них - залежність від комп'ютерних ігор. Вона визнана справжнім захворюванням, яке вимагає невідкладного лікування.

Причини виникнення

Комп'ютерна залежність у дітей і дорослих - досить молодий термін, який з'явився в 90-х роках минулого століття, коли почала активно розвиватися комп'ютерна сфера і розумні машини стали доступні простій людині. Вчені називають це явище своєрідним рабством - користувач уже не належить собі, він перестає приділяти увагу своєму розвитку, соціуму, не заводить нових реальних знайомств і відносин. Він живе у власному світі, де можна взяти нове ім'я і вигадати «легенду» про себе, його метою стає отримання віртуальних бонусів, проходження нових рівнів, спілкування на форумах і в соціальних мережах, де знаходяться такі ж співрозмовники.

Комп'ютерна ігрова залежність виникає з різних причин. Стверджують, що «спілкування» з комп'ютером задовольняє 3 важливі потреби людини:

  • втамовує інформаційний голод;
  • замінює реальне спілкування;
  • змушує мозок краще працювати.

Якщо у дитини або дорослої людини немає психологічних проблем, свої потреби він заповнює спілкуючись з реальними людьми. В основі пристрасті до інтернету і ігроманії лежить порушення сприйняття навколишнього світу, інтерактивне спілкування надзвичайно приваблює невпевнених у собі і відчужених людей, яким важко знайти спільну мову з суспільством. Якими ще причинами викликана комп'ютерна залежність у підлітків, дошкільнят і дорослих чоловіків і жінок?

  1. Бажання піти від реальності. Іноді комп'ютер стає єдиним місцем, де можна сховатися від проблем з близькими, від конфліктів на роботі, приниження і нерозуміння. У віртуальному світі створюється ілюзія благополуччя.
  2. Самотність. Неувага батьків, відсутність вільного часу у мами і тата для ігор і спілкування з дитиною є найпоширенішою причиною комп'ютерної залежності у школярів. Нею страждають і люди старшого віку, яким не вистачає любові і уваги з боку близьких.
  3. Неправильне виховання. Гіперопіка, коли батьки приймають всі рішення за дитину, у нього немає права голосу і власних інтересів, призводять до того, що школярі і підлітки, отримавши свободу, не знають чим зайняти себе і вважають за краще проводити час за комп'ютером.

Комп'ютерна залежність

Стадії і симптоми

Комп'ютерна залежність у дорослих і дітей різного віку ділиться на різні види. Від стадії її розвитку залежить, яка саме допомога потрібна залежному і довгостроковість лікування.

  1. Захопленість - людина любить грати в іграшки, але може відмовитися від них без роздратування і негативних емоцій.
  2. Захопленість наростаюча - ігри займають практично весь вільний час, при цьому іншим сферам життя продовжує приділятися достатньо уваги.
  3. Прихильність - людина часто думає про ігри, неохоче відмовляється від них, прагнути проводити за комп'ютером багато вільного часу.
  4. Залежність - гра стає основною метою в житті, від неї неможливо відірватися, всі розмови і думки тільки про неї. Спроби усунути користувача від його улюбленої іграшки викликають неадекватну поведінку, істерики і явний негатив. На цій стадії діти і дорослі вже потребують допомоги, іноді в комплексному лікуванні у фахівців.

Комп'ютерна залежність симптоми має яскраво виражені:

  • зниження успішності та уваги;
  • відсутність апетиту;
  • бажання постійно сидіти за комп'ютером;
  • дратівливість і агресія;
  • проблеми зі сном;
  • підвищена забудькуватість;
  • перевтома і нервове напруження.

Сьогодні, щоб визначити, чи дійсно захопленість іграми на гаджетах є хворобою, можна пройти тест на комп'ютерну залежність. За його результатами буде призначено відповідне клінічній картині лікування.

Що робити, якщо від комп'ютера залежимо дитина

У дітей ознаки комп'ютерної залежності розпізнати нескладно:

  • не може вчасно і без криків відірватися від гри;
  • воліє проводити час за розумною машиною замість прогулянок з друзями;
  • не розлучається з гаджетами під час їжі, походу в туалет або ванну;
  • віддає перевагу віртуальному спілкуванню навіть з реальними людьми;
  • нехтує навчанням;
  • найстрашніше покарання на його думку - заборона на користування пристроями, що мають вихід в інтернет.

Комп'ютерна залежність

Що потрібно зробити батькам, якщо у дитини виникла ігрова залежність від комп'ютерних ігор, як лікувати її ефективно?

  1. Обмежити час, яке можна проводити за комп'ютером, перетворивши його в інструмент розвитку і вдосконалення навчання.
  2. Заохочувати все прагнення в реальному житті.
  3. Приділяти дитині більше часу, жертвуючи своїми інтересами.
  4. Цікавитися особистим життям підлітка. Можливо, у нього виникли проблеми з однокласниками або друзями, і він хоче сховатися від них у віртуальності.

Лікування комп'ютерної залежності у підлітків і дітей молодшого віку досить часто проходить під контролем фахівців. Батьки не завжди можуть успішно боротися з дитячою гіперпрівязанностью до ПК і сучасним гаджетам самостійно.

Ігроманія у дорослих

Як позбутися від комп'ютерної залежності дорослій людині? Її жертвою можуть стати і чоловіки, і жінки, проте представники сильної статі набагато частіше виявляються в зоні ризику. Вони знаходять в інтернеті заняття до смаку: від простих ігор в стрілянина до еротичних відео. Комп'ютер здатний замінити їм все: улюблену жінку, дітей, роботу, хобі. Простими домовленостями вилікувати ігромана не вдасться.

Якщо у дорослої людини виникла ігрова залежність від комп'ютерних ігор, як позбутися від цього психічного розладу? В першу чергу, необхідно залучити чоловіка або жінку в реальність, показавши, що дозвілля може бути захоплюючим і цікавим і без гаджетів. Будинки повинна бути створена комфортна атмосфера, що розташовує до живого спілкування. Дієва профілактика комп'ютерної залежності - заняття спортом. Чим менше часу схильна до відчуження особистість проводить наодинці, тим краще.

У чому небезпека

Наслідки комп'ютерної залежності виключно негативні. Вона завдає величезного удару по психічному і фізіологічному здоров'ю. Постійне перебування за комп'ютером призводить до:

  • проблемам з травним трактом;
  • безсонні;
  • головного болю;
  • порушення постави;
  • розладів уваги, пам'яті, сприйняття світу;
  • загального виснаження організму;
  • погіршення зору;
  • надлишкової агресії.

Комп'ютер - невід'ємна частина життя. Однак не можна дозволяти віртуального світу переважати над реальністю.

Комментарии (0)
Додати коментар
Як підібрати дитині ім'я
Вважається, що ім'я здатне частково визначати долю людини. Крім того, воно впливає і на процес розвитку особистості.
Чи можна дітям дивитися телевізор
Можете уявити дозвілля без перегляду телевізійних передач, серіалів і мультфільмів? У блакитних екранів дошкільнята, підлітки і дорослі проводять багато вільного часу,
Боязнь людей: симптоми социофобии
Боязнь людей, надмірна сором'язливість і страх перед публікою досить поширені поведінкові відхилення.
Едипів комплекс - що це таке
Давньогрецька легенда про Едіпа, який убив свого справжнього батька і одружився на матері, відома дуже давно.
Як боротися з чоловіком алкоголіком
Часте вживання спиртовмісних напоїв призводить до серйозного захворювання - алкогольному абстинентному синдрому.
Любовна залежність: симптоми і позбавлення
Любов - чарівне відчуття, яке неймовірно приємно, коли взаємно. Воно окрилює, змушує вдосконалюватися і прагнути до нових досягнень, штовхає на подвиги і є міцною