Боязнь людей: симптоми социофобии
Боязнь людей, надмірна сором'язливість і страх перед публікою досить поширені поведінкові відхилення. Социофобия, симптомами якої вони є, може розвинутися у маленьких дітей, підлітків і дорослих людей. Вони уникають суспільства, побоюються нових знайомств і публічних виступів, неадекватно реагують на увагу оточуючих. Як проявляється соціальна фобія, чи можна позбутися від психологічного розладу самостійно або без допомоги фахівців не обійтися?
Що таке соціофобія
Як називається фобія боязні людей? У медицині вона відома як соціофобія - стійкий страх перед взаємодією з людьми. Це фобічні розлад виникає приблизно у 15% населення, а у 3% перетворюється в клінічний недуга. У звичайних випадках воно може виникати і зникати, а потім знову з'являтися, коли людина потрапляє в несприятливу життєву ситуацію.
Боязнь людей, як називається соціофобія по-простому, виражається безконтрольним страхом, тривогою і панікою, що не дозволяють індивідууму адаптуватися у суспільстві. Доволі часто страждають даним психологічним розладом люди намагаються знайти розраду в алкоголі або вживанні наркотичних засобів, сьогодні багато соціофобія залежні від комп'ютерних ігор і віртуальної реальності.
Симптоми патології
Як поводиться людина, яка боїться людей? Перші прояви фобії відзначаються в пубертатний період, а найбільш яскраво виражаються у віці 30-40 років. Основні симптоми боязні суспільства поділяються на 4 категорії:
- когнітивні;
- фізіологічні;
- поведінкові;
- емоційні.
До когнітивним ознаками зазвичай відносять бажання завжди добре виглядати, думки про власні здібності в негативному ключі, відчуття жаху при думці про спостереження сторонніх за поведінкою людини. Індивідуума супроводжує постійне відчуття страху, він переживає величезний стрес, якщо доводиться виходити із зони комфорту.
Боязнь спілкування з людьми - фобія, на яку гостро реагує тіло людини. Тривожний стан в фізіологічному плані проявляється:
- зайвою пітливістю долонь;
- появою тремору кінцівок;
- почервонінням шкірних покривів;
- почастішанням серцебиття;
- незв'язної промовою;
- розвитком ступору;
- тимчасовим заїканням.
До поведінкових симптомів можна віднести небажання людини бути в галасливих компаніях або місцях великого скупчення людей, прагнення уникати будь-яких ситуацій, що викликають тривогу, сприйняття всіх оточуючих як потенційних ворогів.
Емоційні прояви тривоги полягають в постійній дратівливості, неспокої, безсонні і кошмарних сновидіннях, що не проходить почутті напруги і підсвідомому очікуванні поганого. Страхи людей, схильних до социофобии, призводять до того, що вони невірно інтерпретують або спотворюють знаки уваги сторонніх, шукають в своїх діях докази неадекватності, невмілість і оцінюють все, що відбувається тільки з негативної сторони.
Причини розвитку
Боязнь спілкування з людьми - фобія, зачатки якої з'являються зазвичай в дитячому віці. Фахівці виділяють ряд факторів, що провокують розвиток психічного розладу. Чому людина боїться людей?
- Генетична схильність має в появі поведінкового відхилення чималу роль. Цілком можливо, що людина, яка боїться суспільства, виріс в родині зі страждаючими соціальною фобією чи іншими тривожними розладами людьми. Дитина просто копіює модель поведінки старших і страждає від цього.
- До появи социофобии призводить відсутність емоційної близькості між батьками і дітьми. Вона активно розвивається у хлопців, батьки і матері яких надто вимогливі і суворі до чадам. Дитина не відчуває базової безпеки, постійно очікує несхвалення і покарання з боку старших, що призводить до остраху незнайомих людей.
- Батьківська гіперопіка також може бути причиною соціофобії. У підлітковому і зрілому віці діти дуже дбайливих батьків зазвичай невпевнені в собі і побоюються взаємодіяти з оточуючими.
- Страх людей - фобія, що розвивається на тлі проблем в дитячому колективі з однолітками. Якщо хлопчик або дівчинка не знаходили спільної мови з однокласниками, були ізгоями і постійно піддавалися глузуванням і знущальний відношенню, їм буде надзвичайно важко адаптуватися в суспільстві.
- Як називають людей, які бояться людей? Їх називають соціофобії. Ще однією причиною розвитку поведінкової патології є пережита життєва драма: розлучення, тяжка хвороба, звільнення з роботи. Якщо людини при цьому ще й прилюдно висміювали або обговорювали, то настільки травмуючий подія надовго відіб'є охоту спілкуватися з оточуючими.
Особливості лікування
Як позбутися страху людей? Діагностувавши захворювання, фахівець, оцінивши стан пацієнта і занедбаність проблеми, може призначити немедикаментозне і медикаментозне лікування.
- Людині, який всього боїться, можуть допомогти сеанси когнітивно-поведінкової психотерапії. На прийомі лікар з'ясує справжні причини виникнення соціофобії, допоможе страждаючому порушеннями хворому їх усвідомити і запропонує ефективні шляхи вирішення. Кваліфікований психолог може перепрограмувати негативні установки на позитивні.
- Якщо людина розуміє: «Боюся людей і спілкування!», То на початкових стадіях розлади він цілком може допомогти собі самостійно. Це не простий шлях, однак, приклавши необхідних зусиль, побороти соціофобію самостійно цілком реально. Необхідно ретельно стежити за своїми думками, почуттями та емоціями, покращувати якість життя і ігнорувати фактори, що погіршують її.
- У запушених випадках соціальна фобія лікується медикаментозно. Для одужання пацієнта необхідно приймати бета-блокатори, бензодиазепин, антидепресанти та інші лікарські засоби під наглядом лікаря. Тривалість прийому не повинна перевищувати 3-4 тижнів.
Залежно від тяжкості социофобии, лікування може тривати від 3 місяців до півроку. У більшості випадків прогноз сприятливий, при серйозному підході людина зможе повернутися до повноцінного життя і перестане відчувати страх перед взаємодією з іншими членами суспільства.