Післяпологова депресія: симптоми і як боротися
Жінки готуються до майбутнього материнства і пов'язаних з ним складнощів ще під час вагітності. Необхідність підготовки обумовлена страхами, які вони відчувають, думаючи про час після пологів. Так, багато молоді матері сумніваються в своїй здатності годувати дитину грудьми і правильно доглядати за ним, до цього підключається тривога про здоров'я малюка. Таким чином проявляється післяпологова депресія. Більшість жінок долає свою боязнь протягом місяця, звикаючи до нової ролі. Інші ж втрачають контроль над ситуацією і впадають в стан психологічної нестабільності, що накладає відбиток на ставлення матері до себе і своєї дитини.
Що це таке
Післяпологова депресія - хворобливий стан, ознаками якого можуть бути відчуття пригніченості, втрата інтересу до подій, емоційна лабільність. Вона може початися як відразу після народження дитини, так і після закінчення однієї-двох тижнів з дня його появи на світло. Зазвичай це пов'язано з різними змінами, що відбуваються в житті молодої мами. Один з основних факторів - коливання гормонального фону в жіночому організмі в післяпологовий період. Рівень прогестерону і естрогену, десятикратно збільшений під час вагітності, різко падає, після чого повертається до звичайних показників. Гормональні зміни, поряд з соціальними та психологічними труднощами, стають джерелом проблем.
причини
Післяпологова депресія проявляє себе підвищеною дратівливістю і нападами гніву, які можуть привести до напруги в сімейних відносинах і навіть розлучення. Важливо вчасно розпізнати подібний стан і почати з ним боротися. Для цього потрібно знати про причини виникнення післяпологової депресії і намагатися мінімізувати їх негативний вплив. Обставинами, що провокують формування депресивних настроїв, вважаються:
- незапланована або важка вагітність;
- неможливість грудного вигодовування;
- сімейні негаразди;
- розлади нервової системи;
- складне матеріальне становище;
- відсутність допомоги та підтримки з боку рідних і близьких;
- невиправдані очікування.
Деякі з існуючих причини не залежать від самої жінки, а є наслідком соціальних умов, в яких вона перебуває. Однак кожна молода мати здатна нести відповідальність за стан свого емоційного фону і коригувати його за допомогою позитивного мислення і аутотренінгу, зміни ставлення до нового життя і всьому, що вона з собою приносить.
Симптоми післяпологової депресії
Нерідко за післяпологову депресію можна прийняти звичайну втому від рутини, яка зникає після повноцінного відпочинку і здорового сну. Фахівці перераховують кілька симптомів, що дозволяють відрізнити один стан від іншого. Помітивши їх у себе, жінці слід виділити час і звернутися за допомогою до фахівця - це допоможе уникнути розвитку серйозних розладів психіки.
В якості ознак депресивного розладу виділяються наступні моменти:
- Жінка каже про те, що страждає від самотності і хронічної втоми. При цьому вона стає плаксивою і не здатна контролювати емоції. У неї часто змінюється настрій.
- Вона відчуває необгрунтований страх за стан здоров'я новонародженого, який виникає з найменшого приводу. Молода мама кілька разів за ніч прокидається, щоб перевірити чи дихає малюк, і звинувачує себе в кожному схлипування дитини. Вона розчаровується в собі як в матері і може навіть переживати суїцидальні настрої.
- Жінка регулярно влаштовує істерики, звинувачує батька дитини, стає вимоглива до рідних.
- Вона відчуває напади паніки, відчуття підвищеної тривожності, тахікардію, втрату апетиту, головні болі, безсоння, синдроми нав'язливих станів.
Всі ці ознаки говорять про зародження депресії. Вжиті ще на початковій стадії спроби боротьби з нею дозволять впоратися з ситуацією. Важливе значення має при цьому підтримка рідних, які прагнуть допомогти жінці знайти упевненість у власних силах і згладжують вплив негативних факторів шляхом встановлення емоційного контакту.
Як боротися
Це питання часто задають собі родичі молодої мами, яка зіткнулася з цією проблемою. Найбільш оптимальний вихід з кризи після народження дитини - звернення за спеціалізованою допомогою, адже часто подібні стани вимагають медикаментозної терапії.
При призначенні лікування враховується ступінь складності розлади. Воно може проходити як амбулаторно, так і в клінічних умовах. На сьогодні існує два основних підходи до лікування післяпологової депресії:
- психотерапія - індивідуальна або групова;
- використання антидепресантів, транквілізаторів, нейролептиків (усувають психотичні прояви) - цей метод має на увазі скасування грудного вигодовування, щоб уникнути шкоди здоров'ю дитини.
Симптоми і причини будуть різнитися в кожному конкретному випадку. Рідним і близьким недавно народила необхідно стежити за станом її психіки, адже тільки так можна вчасно розгледіти перші ознаки серйозних проблем. Сама ж жінка повинна відповідально підходити до питання планування вагітності, морально готувати себе до всіх складних моментів післяпологового періоду під час виношування дитини, а народивши, не боятися звертатися за допомогою. Це послужить хорошою профілактикою і дозволить молодій мамі знайти час для себе. Зайва година відпочинку зніме напругу, що нагромадилася, і турбота про дитину буде представлятися не важкої обов'язком, пов'язаної з безліччю труднощів, а приємним проведенням часу, що дарує радість і все більше зближує з малюком.