Розвиток пам'яті у дітей
10.09.2019 390 0

Розвиток пам'яті у дітей

Діти
В закладки

Говорячи про вищі психічні функції, не можна обійти стороною одну з найважливіших - пам'ять, оскільки саме завдяки їй ми не застигаємо в своєму розвитку, а постійно рухаємося вперед і набуваємо новий досвід: позитивний або негативний. Пам'ять важлива для всіх в будь-які роки. Існують свої особливості розвитку пам'яті у дітей дошкільного віку з огляду на незрілості нервової системи як такої. І ці особливості необхідно враховувати в процесі навчання і виховання малюка.

Особливості розвитку пам'яті у дітей дошкільного віку

У ранньому віці пам'ять розвивається вкрай бурхливо, що й не дивно, адже дитина сама робить величезний стрибок у розвитку від безпорадного новонародженого до маленької людини, активно вивчає нове і пізнає різні грані навколишнього світу. І цей стрибок неможливо здійснити без все більш тривалої і здатної витримувати серйозні навантаження пам'яті.

У ранньому віці пам'ять мимовільна: дитина не здатна цілеспрямовано заучувати щось, проте іноді запам'ятовує воістину величезні для нього обсяги інформації, будь то довгий вірш або розповідь. Однак записувати дитину в вундеркінди, мабуть, зарано - це просто особливість роботи його нервової системи в даний віковий період. До того ж пам'ять малюка в цей період безладна: він може запам'ятати як щось важливе, так і нічого не значущі або незрозумілі епізоди і дрібниці, які будуть спливати абсолютно випадковим чином.

У цьому віці велику роль відіграють рухова і емоційна пам'ять, в зв'язку з чим дитина краще запам'ятовує свої дії і переживання. Саме тому вчити дитину цього віку чогось краще наочно. Також маленькі діти здатні запам'ятовувати конкретно слова, які не з'єднуючи їх безпосередньо зі змістом, а в більш старшому віці ця здатність зникає.

До трьох років дитина практично ніколи не зберігає спогади про себе, проте це не означає, що сильні потрясіння і стреси не скажуть на ньому в подальшому. До того ж деякі уривчасті спогади все-таки іноді здатні зберігатися абсолютно хаотичним чином.

Методи розвитку пам'яті

Здається, що вправи для розвитку пам'яті настільки маленьких дітей практично не існують, проте це не так. Просто, як правило, подібні вправи завжди маскуються під різні ігри для розвитку пам'яті, адже у дітей ще довгий час провідною діяльністю залишається суто ігрова, і навчати їх краще саме через неї.

Вправи для розвитку пам'яті у дітей:

  1. Складання картинки або аплікації за зразком. Дитині вручається зразок: ціла картинка або аплікація, і дається можливість ретельно її розглянути і обмацати. Після чого зразок прибирається, а дитині пропонується зробити щось схоже. Зрозуміло, для малюка подібна гра повинна складатися з невеликого числа елементів - двох-трьох, а з віком їх кількість можна збільшувати.
  2. Всім відома гра в «магазин». Дитину можна попросити запам'ятати ті предмети, які йому необхідно купити. Для початку їх повинно бути не більше двох.
  3. Гра з пошуку предмета. Можна взяти кілька шухлядок, в один з яких покласти маленьку іграшку або кульку, дати дитині запам'ятати, в якому саме шухлядці лежить шуканий предмет, після чого прибрати ящички з його поля зору на кілька секунд, після чого повернути і запропонувати відшукати іграшку.
  4. Просте, але дієве вправу. Батько може намалювати будь-якої простої візерунок, після чого, гарненько давши дитині розглянути і запам'ятати його, прибрати лист з малюнком і запропонувати малюкові повторити те, що він запам'ятав.

Комментарии (0)
Додати коментар
Розвиток мови у дітей раннього віку
Головне сполучна ланка між людиною і зовнішнім світом полягає в мовному спілкуванні. Уміння говорити є найскладнішою функцією мозку.
Чи можна дітям дивитися телевізор
Можете уявити дозвілля без перегляду телевізійних передач, серіалів і мультфільмів? У блакитних екранів дошкільнята, підлітки і дорослі проводять багато вільного часу,
Як навчити дитину цифрам і рахунку: безцінні поради досвідченої мами
Незважаючи на величезну кількість різних розвиваючих іграшок та ігор, проблема, як навчити дитину рахунку, хвилює сьогоднішніх мам не менше, аніж колись їх мам.
Правила поведінки дітей. Що можна дозволити?
Поведінка формується в процесі життя дитини і багато в чому залежить від зразків вчинків оточуючих дорослих і виховних впливів.
Як навчити дитину читати
Як навчити дитину читати
Як навчити дитину читати
28.08.19 Виховання і навчання
Читання, без сумнівів, є одним з найважливіших умінь для дитини, дозволяючи йому значно розширити межі пізнаваного досвіду і допомагаючи розвитку мислення, уяви і
Дитяча тривожність і страхи: особливості, причини, подолання
Боязнь темряви або грози, страх залишитися одному або вступити в дружні стосунки з однолітками, фантазії на тему монстрів і чудовиськ, що живуть в шафі або під ліжком -