Як навчити дитину читати
Читання, без сумнівів, є одним з найважливіших умінь для дитини, дозволяючи йому значно розширити межі пізнаваного досвіду і допомагаючи розвитку мислення, уяви і пам'яті. Однак багато батьків відзначають, що спроби правильно навчити дитину читати даються з несподіваним працею. З чим же це може бути пов'язано?
Читання, без сумнівів, є одним з найважливіших умінь для дитини, дозволяючи йому значно розширити межі пізнаваного досвіду і допомагаючи розвитку мислення, уяви і пам'яті. Однак багато батьків відзначають, що спроби правильно навчити дитину читати даються з несподіваним працею. З чим же це може бути пов'язано?
Типові помилки під час навчання читання дитини
Зрозуміло, кожен батько бажає для свого малюка тільки найкращого, однак ніхто не застрахований від певних помилок: через незнання чи або від надмірного прагнення до досконалості. Які проблеми найчастіші?
Найтиповішим недоліком є те, що до навчання дитини читання приступають занадто рано. Його нервова система ще не готова до такого складного процесу, внаслідок чого малюкові складно запам'ятовувати багато нової інформації. Він робить велику кількість помилок, не завжди здатний осмислити повною мірою прочитане, і це може привести до неприйняття читання в принципі.
Іншою частою проблемою буває неготовність батьків до довгого і трудомісткого процесу навчання. Починається подразнення від того, що малюк занадто повільно вчиться, часто помиляється, і той, відчуваючи негатив, тільки частіше вередує і, здається, навмисне не хоче вчитися.
Коли малюк готовий до початку навчання
Вчені виділяють кілька ознак, за якими можна визначити, чи готова фізіологічно нервова система дитини до навчання читанню.
- У дитини не повинно бути логопедичних проблем, а також він вже здатний говорити цілими реченнями, складати зв'язний розповідь.
- Дитина вміє розрізняти звуки на слух, тобто у нього розвинена фонематическая складова слуху.
- У малюка досить розвинене просторове сприйняття, він здатний розрізняти, де знаходиться той чи інший предмет, а також реагувати на поняття «зліва», «справа», «верх» і «низ».
Яку методику для навчання читання вибрати
Методик навчання дітей читання безліч і розібратися в них непросто. Варто коротко згадати найвідоміші з них.
- Навчання читання цілими словами, розроблене фізіологом Гленом Доманом і засноване на зорової пам'яті. Основними плюсами даного методу є те, що дитина сприймає цей метод як гру, у нього розвивається пам'ять, особливо зорова. З мінусів можна назвати відносну трудомісткість в підготовці і можливі складнощі в майбутньому, що стосуються розуміння структури слів.
- Навчання дитини читання по складах, іменоване також методикою Миколи Зайцева, де малюкові передбачається заучувати і повторювати склади. З плюсів можна назвати те, що ця система підходить дітям практично з будь-якого віку, вона розвиває орфографічну грамотність, а також можна відзначити відносну ефективність. З мінусів - знову ж таки, трудомісткість в підготовці і створенні кубиків, а також певні складності в розумінні структури слова.
- Читання складанням букв, коли спочатку вивчаються букви, а потім їх складають в склади. Відразу варто відзначити, що вдаватися до цього методу варто в разі, якщо дитина вже знає алфавіт. На допомогу можна взяти різноманітні картки і кубики, що дозволяють дитині наочно зрозуміти процес з'єднання гласною і згодної.
- Звуко-буквений метод, де дитину передбачається навчити впізнавати звуки і співвідносити їх з буквами. З плюсів даного методу варто виділити те, що дітям зазвичай легше орієнтуватися в звуках, ніж відразу заучувати букви, ця методика не навантажує дитину відразу занадто складним матеріалом.
Яку б методику не вибрали батьки, важливо пам'ятати кілька золотих правил:
- не перевантажувати дитину, навчання не повинна стати тяжкою повинністю;
- відштовхуватися від індивідуальних особливостей малюка, враховувати, що йому легше дається: звуки або візуальні символи;
- пам'ятати головне правило педагогіки - «від простого до складного»;
- постійно повторювати пройдений матеріал.