Розвиток мови у дітей раннього віку
03.09.2019 415 0

Розвиток мови у дітей раннього віку

Розвиток
В закладки

Головне сполучна ланка між людиною і зовнішнім світом полягає в мовному спілкуванні. Уміння говорити є найскладнішою функцією мозку. Роль мови в розвитку дитини глобальна. Це не вроджена здатність, а навичка, який активно формується під впливом людей, що оточують малюка. Розвиток мови в ранньому віці засноване на постійній практиці, яка дозволяє розкрити мовної потенціал крихти. Працювати над нею необхідно з перших місяців життя немовляти і до 5-6 річного віку. Уміння спілкуватися і правильно висловлювати свої думки необхідно для гармонійного соціальної адаптації та подальшої активної пізнавальної діяльності.

Важливі етапи

Потреба крихти в мовному спілкуванні проявляється вже в кілька тижнів від народження. Малюк починає реагувати на звуки, і вони пробуджують його нервову систему. Тому дуже важливо багато і часто розмовляти з новонародженим, у міру його дорослішання переходити від спілкування інформативного та описового характеру до навчального. Розвиток мови дітей раннього віку проходить в кілька етапів.

1 етап - доречевой

Він охоплює період життя до 1 року. Малюк спілкується з батьками за допомогою міміки, плачучи, жестів, потім з'являється лепет і гуління. До 7-8 місяців дитина навчився мовному наслідуванню - виникає здатність повторювати за дорослими деякі короткі звуки з різною інтонацією. Однорічні малюки вже розуміють багато фраз оточуючих і правильно на них реагують, зростає їх пасивний словник.

2 етап - активний

Мовленнєвий розвиток дітей раннього віку відбувається стрімко. З 1,5 до 3 років їх словниковий запас суттєво збільшується: в період від півтора до 2 років в ньому приблизно 200 слів, а до 3 років - 1-2 тисячі. Спочатку малюк вживає лише слова-корені, які можуть позначати відразу кілька дій або предметів. Потім вчиться висловлювати свої бажання за допомогою одного слова, в якому закладений сенс повноцінного пропозиції: «є» - я хочу їсти, «кішка» - по кімнаті йде кішка і т.д.

До 2,5 років з'являється «телеграфний» говір - дитина вживає лише іменники і дієслова, намагаючись розмовляти з дорослими. Такий стиль спілкування допомагає освоїти граматику.

В 3 роки розвивається зв'язковий діалог. У розмові маленьких хлопчиків і дівчаток з'являються складні і поширені пропозиції, слова мають відмінкові закінчення та родові форми, виникає поняття майбутнього і минулого часу.

3 етап - вдосконалення

Підвищення якості придбаних навичок і використання їх як засобу спілкування. Дошкільнята 4-5 років вже мають достатній словниковий запас, що дозволяє ясно викладати свої думки і висловлювати бажання, повноцінно взаємодіяти з однолітками і дорослими.

Ранній розвиток мови вважають одним з найважливіших критеріїв, за якими визначається нервово-психічний стан малюка. Якщо малюк не поспішає розмовляти, батьки зобов'язані надати доньці чи сину грамотну допомогу.

Розвиток мови у дітей раннього віку

Як працювати над мовними зворотами

Розвиток мовлення у дитини раннього віку відбувається поступово, з різкими ривками вперед. Основним «двигуном» в цьому процесі є вплив дорослих людей з найближчого оточення. Однак не всі діти однаково успішно освоюють розмовні навички. Як допомогти дитині почати говорити?

Усні прийоми

Затримка розвитку мовлення у дітей може бути обгрунтована жалюгідним мовним оточенням. Щоб її уникнути радять більше розмовляти з дочкою або синочком. Слідкуйте, щоб ваша розмова була правильною з граматичної і логічної сторін. При спілкуванні з маленькими дітками не переходьте на сюсюкання, завжди говорите літературною мовою, а не дитячим.

Починаючи з 3 років, малюк любить ставити багато питань про все на світі. Відповідайте на кожен з них розгорнуто, доносячи до чада якомога більше корисної інформації. Це допоможе малюкові правильно мислити і не боятися навколишнього світу. Не звертайте уваги на перші помилки, виправляйте дитину, але не критикуйте.

Вивчіть деякі скоромовки для розвитку мови - для дітей це відмінне тренування уважності і пам'яті. Багато читайте, повторюйте різні слова, заучувати напам'ять вірші і пісеньки.

Ігри

Величезне значення у формуванні та розкритті мовного потенціалу має тренування дрібної моторики рук. Існують спеціально розроблені ігри для розвитку мовлення дитини. Робота з предметами невеликого розміру (намистинами, кульками, пазлами), шнурівками, ліплення з пластиліну позитивно впливають на психомоторну активність. Різноманітні руху необхідні не тільки м'язам, а й мозку - вони дають нові відчуття, покращують здатність сприймати і аналізувати інформацію.

Методики розвитку мовлення дітей раннього віку рекомендують приділяти більше часу рольових ігор, які передбачають взаємодію мами і її чада. Це сприятливо позначається на майбутніх уміннях маленького учасника вибудовувати діалоги і адаптуватися в колективі. Розповідайте про кожен етап гри, будь-яка дія супроводжуйте описом.

Мультфільми

Сьогодні створені цікаві розвиваючі мультики для дітей для розвитку мови. Повторюючи звуки і найпростіші слова за персонажами з екрану, крихітка поповнює свій пасивний словник, а згодом навчитися використовувати їх у відповідних ситуаціях, надаючи виразами емоційне забарвлення.

Розвиток мови у дітей раннього віку

Педагогічні методики

О.С. Ушакова написала кілька книг про розвиток мови дітей, які готуються до випуску з дитячого саду і вступу до школи. Її праці допоможуть батькам розібратися в особливостях формування особистості дошкільників, зрозуміти які кошти розвитку мовлення дітей дошкільного віку допоможуть позбутися від мовних недоліків, що заважають успішному навчанню. Запропонований матеріал викличе інтерес до рідної мови, допоможе збільшити активний словниковий запас і навчить вибудовувати грамотні мовні звороти.

Умови успіху

Що необхідно зробити, щоб заняття з дитиною для розвитку мови мали хороші результати?

  1. Забезпечте різноманітність навколишнього середовища.
  2. Не обмежуйте простір крихти, дозвольте малюкові подорожувати по кімнатах будинку, розглядати різні предмети, чіпати їх.
  3. Кожен рух допитливого непосиди має супроводжуватися розповіддю мами чи тата про те, що він робить або бачить, для чого це призначено, який колір і форму має.
  4. Як можна раніше почніть читати дитині казки, вірші та скоромовки.
  5. Слідкуйте за грамотністю вимови.
  6. Зростайте малюка в спокійній обстановці.

Спробувавши різні методи і прийоми розвитку мовлення дітей, батьки підберуть максимально ефективну і просту програму роботи над її удосконаленням. Хваліть свою дитину навіть за найменші досягнення - вже через пару років ви зможете виростити цікавого співрозмовника!

Комментарии (0)
Додати коментар
Розвиток дитини в 2 місяці
Минуло два місяці після появи малюка на світ, і новонароджений абсолютно змінився. Діти стрімко ростуть, набирають вагу, робота внутрішніх органів і систем
Чи можна дітям дивитися телевізор
Можете уявити дозвілля без перегляду телевізійних передач, серіалів і мультфільмів? У блакитних екранів дошкільнята, підлітки і дорослі проводять багато вільного часу,
Як навчити дитину читати
Як навчити дитину читати
Як навчити дитину читати
28.08.19 Виховання і навчання
Читання, без сумнівів, є одним з найважливіших умінь для дитини, дозволяючи йому значно розширити межі пізнаваного досвіду і допомагаючи розвитку мислення, уяви і
Агресія у дітей: причини і методи подолання
Дитяча агресія - звичайне явище, яке супроводжує період дорослішання. Це одна з найбільш часто зустрічаються проблем, що турбують батьків і педагогів, якщо дитина
Як підвищити занижену самооцінку
Як підвищити занижену самооцінку
Як підвищити занижену самооцінку
30.07.19 Психологія особистості
Впевненість у власних можливостях - запорука успішного розвитку особистості. Люди, у яких занижена самооцінка, що робити зі своїм життям просто не знають, вони часто
Як привітати вчителя англійської мови з Днем учителя і не тільки по-російськи
Привіт, друзі! А ви не забули про грандіозний осінньому заході, присвяченому всім викладачам? Моя колекція привітань для вчителів сьогодні поповниться відмінними