Чому діти брешуть батькам
З самого раннього віку батьки прищеплюють дитині хороші манери, навчають його бути добрим і чесним. Багато мам і тат думають, що їх малюк ніколи не буде обманювати. Яке ж їх розчарування, коли виявляється, що ідеальний син або розумниця-дочка кажуть неправду. Досить часто першою реакцією дорослих є бажання насварити, покарати і присоромити маленького брехуна. Чому діти брешуть, як реагувати на почуту з вуст чада брехня і що робити, щоб обман не увійшов в звичку?
Який буває брехня
Американські психологи після багаторічних досліджень проблеми прийшли до висновку, що брехня можна розділити на кілька видів:
- виправдане - вимушений захід при певних обставинах, коли необхідно доставити позитивні емоції іншої людини;
- шахрайська - коли дитина обманює з метою отримання особистої вигоди;
- хвастощі - перебільшення особистих можливостей, бажання виділитися серед однолітків.
Не має значення через що дитина обманює навколишніх. Батьки в будь-якому випадку повинні вчасно помітити неналежну поведінку і вжити заходів, які полягають не в покаранні, а у виявленні причин, що спонукали хлопчика або дівчинку сказати неправду. Обмани можна залишати без уваги, інакше вони стануть нормою, і в майбутньому з милого брехуни може вирости справжній шахрай.
Причини дитячої брехні
Чому бреше дитина? Для батьків це болюче питання, відповідь на який знайти нелегко. Самі діти аргументують бажання приховати правду досить логічно і просто - вони хочуть уникнути покарання за свої дії, не хочуть розчаровувати батьків і вислуховувати їх моралі за досконалий поганий вчинок. Часто брехня буває «продуктом» інстинкту самозбереження. З її допомогою діти хочуть захистити себе від неприємних емоцій. Де мамам і татам шукати коріння брехні і як дитину відучити брехати?
Чому діти брешуть? Основними причинами є:
- страх бути покараним: дитина бажає уникнути викриття, приховати від батьків вчинки, які їм не сподобаються;
- надмірна любов до батьків;
- занижена самооцінка;
- бажання не відрізнятися від однолітків;
- виховання в зайвій суворості;
- криза в стосунках з близькими людьми;
- нестача турботи та уваги.
Часто причиною дитячої брехні стає бурхлива фантазія. Це брехня найлегше - так дитина розвиває своє асоціативне і образне мислення.
Брехня в дитячому та підлітковому віці
Діти не народжуються брехунець, це не вроджена риса характеру. Це реакція на ситуацію, що виникла, яка дитині вкрай неприємна. Чому діти брешуть батькам? Так вони іноді подають сигнал, що в житті трапилася серйозна неприємність.
Брехня має свої вікові особливості:
- 2-4-річні діти - це безпосередні фантазери, які почали намагатися створювати вигадані образи і намагаються видати придумане за реальність. Вони розповідають історії про пригоди рожевих слоників або складають небилиці про зелені зайчиках, які навряд чи відбувалися насправді. Не варто припиняти їх прагнення до фантазування, адже в такому ніжному віці дитина може перестати проявляти свої таланти через батьківську критики;
- З 4 до 6 років діти не здатні відрізнити правду від неправди без допомоги батьків. У цей віковий період важливо встановити довірчі взаємини з сином або дочкою, щоб чадо не відчувало страху, розповідаючи мамі про скоєний проступок. Часто діти цього віку доносять до батьків ту інформацію, яку вважають підходящої нагоди, може вона і не відповідає дійсності.
- Дитина 7 років бреше, що робити? В першу чергу заспокоїтися. Зараз семирічка знаходиться в стресовому стані: початок навчання в школі, нові вимоги до поведінки, тривалий розставання з мамою, серйозні навантаження на нервову систему. Тож не дивно, що він прикривається брехнею, немов щитом. Школяр намагається сподобатися оточуючим, не засмучувати батьків, подружитися з однокласниками, а свої промахи намагається приховати за неправдою.
- У віці 8-9 років дитина починає потребувати особистому просторі. У нього з'являються секрети, змінюється світогляд, він відчуває маму і тата «на міцність», спостерігаючи за їх реакцією на різну поведінку сина, в тому числі і на брехню.
- Чому дитина бреше в 10 років? У такому віці дитина вже прекрасно розуміє, де правда, а де брехня. Він хоче зайняти солідне місце в суспільстві і використовує для цього всі засоби.
- Чому підліток бреше батькам? Підлітковий перехідний період один з найскладніших в житті дитини та її батьків. У хлопчиків і дівчаток з 11-13 років з'являється своє коло спілкування. Вони самостійно вибирають людей, яким можуть довіритися, і не завжди це бувають мама або тато.
Як зрозуміти, що дитина бреше? Психологи відзначають, що кажучи неправду діти часто прикривають рот руками, перепитують поставлені запитання, запинаються і кашляють, відповідаючи на них. Деякі хлопці несвідомо починають смикати кишені, доторкаються до носа або смикають мочку вуха. Уважно стежачи за поведінкою сина, можна без зусиль визначити, коли з його вуст сходить неправдива мова.
Дитина бреше: дії батьків
Любов до дочки або сина не повинна позбавити батька і матір здорового глузду. Чи не СТОВ панікувати і намагатися впливати на маленького брехунець фізично, застосовуючи метод батога і забувши про пряник. Якщо дитина постійно бреше, що робити батькам, дійсно бажаючим добра дорогоцінному сину?
- Постаратися стати доньці чи синові іншому.
- Не будьте занадто суворими і заохочуйте правду.
- Чи не оточуйте заборонами, особливо в підлітковому віці - як відучити брехати підлітка, якщо йому необхідно сказати неправду, щоб морально звільнитися від тягаря батьківського нагляду?
- Розповідайте про негативні наслідки сказаної брехні для людини і його оточення.
- Допоможіть дитині підвищити самооцінку і навчіть спокійно ставитися до критики, загострюйте увагу на його перевагах, опускаючи недоліки.
Думка фахівців
Дитина бреше, і що робити ви не знаєте? В першу чергу зверніться до фахівців. Вони нададуть кваліфіковану допомогу, навчать, як відучитися брехати, поради психолога допоможуть відновити взаєморозуміння і комфортну атмосферу в сім'ї. Якщо вас хвилює доля рідної людини і ви хочете, щоб він ріс чесної і відкритої особистістю, дуже важливо дати підростаючому поколінню правильні орієнтири.
Що робити, якщо дитина бреше - поради психолога:
- зберігайте спокій - крики і фізичні покарання лише погіршать проблему;
- подавайте правильний приклад - не говоріть неправди і виконуйте всі обіцянки;
- не залишайте брехня без уваги - кожна неприємна ситуація повинна детально обговорюватися, у тому числі і її наслідки;
- з'ясовуйте відносини з дитиною тільки наодинці;
- не вішайте ярлики - одного разу викривши чадо в брехні не потрібно називати його брехуном.
Не варто розраховувати, що брехня припинитися вже після першої задушевної бесіди. Можливо, пояснювати доведеться не один раз, підкріплюючи все сказане особистим прикладом або історіями з життя.