Як правильно вводити прикорм дитині
Як тільки дитині виповнюється чотири місяці, батьки починають замислюватися про введення в його раціон нових продуктів. Цей етап в житті малюка називається прикормом. Дуже важливо правильно вводити прикорм дитині. В різний час він проводився за різними правилами. Так, у попередні роки прикорм починався з яблук або соків. Тепер же подібний початок вважається не тільки не обов'язковим, але і шкідливим для малюка. Підготовка до першого прикорму таїть в собі масу питань, на які треба знайти відповіді.
Готовність дитини до введення прикорму
Одним з головних питань вважається готовність дитини до прикорму, вік, з якого можливе введення нових продуктів.
Більшість батьків дотримується наступного поділу: для дітей на штучному вигодовуванні цей вік - чотири місяці, для грудних дітей - шість місяців. Однак існують ситуації, коли дотриманням цієї рекомендації можна знехтувати. Дитині можна дати спробувати нове, якщо він:
- демонструє готовність до введення прикорму, проявляючи інтерес до «дорослої» їжі;
- вже має один або кілька прорізалися зубів;
- вміє сідати і сидіти самостійно;
- починає мовою виштовхувати ложку з рота при спробах дати йому таким чином молоко або воду.
Зазвичай мама дитини добре відчуває момент, коли її малюк стає готовий до введення першого прикорму. Як тільки він настав, слід вивчити таблицю введення продуктів - вони широко представлені на багатьох Інтернет-ресурсах. Вибравши відповідну тактику, необхідно запастися терпінням: процес буде довгим і вимагатиме особливої уваги, адже належить відстежувати найменші зміни в стані малюка.
Вибір продуктів для прикорму
З яких продуктів починати прикорм - ще одне питання, яке хвилює батьків. Зазвичай перша проба починається з овочів або каш. Слід зауважити, що каші добре підійдуть для дітей з низьким набором ваги, тоді як овочі - універсальні.
Вибравши для початку кабачок, брокколі або кольорову капусту, необхідно почати з половини чайної ложки. З кожним днем кількість збільшується в два рази до тих пір, поки порція дитини не стане складати 100-150 грамів. В середньому, час введення першого продукту займає один тиждень.
Наступний тиждень можна присвятити знайомству з іншим овочем, поступово заміщуючи їм в раціоні перший. Овочі пропонуються малюкові у вигляді гомогенного пюре. Його можна купити у відділах дитячого харчування супермаркетів або приготувати вдома за допомогою блендера.
Як вводити кашу в прикорм
Введення каші в прикорм проводиться за аналогічним принципом. Спочатку її варто готувати на воді без солі, цукру та інших смакових добавок і подрібнювати до однорідної консистенції.
Сьогодні існує можливість купувати готові дитячі каші, які можна розводити грудним молоком або молочною сумішшю. Вони поживні і можуть містити фруктові добавки, вітаміни і пробіотики.
Яку кашу вводити в прикорм першої? Найбільш підходящі для дитячого харчування крупи - гречана, рисова, кукурудзяна, вівсяна. Надалі підійдуть також манна або пшоняна.
Якщо дитина відмовляється пити воду, можна давати йому добре розведений яблучний сік: одна частина соку на п'ять частин води (вода повинна бути кип'яченою, охолодженої до температури повітря в приміщенні). З плином часу частки соку і води в напої зрівнюються.
Перше знайомство з фруктами і кисломолочними продуктами
Після овочів і каш рекомендується введення фруктів: яблук, груш, бананів і чорносливу. Вони корисні для травлення дитини і за рахунок солодкого смаку сприяють формуванню у нього харчового інтересу.
Введення молочних продуктів починається з сиру і кефіру. Сир повинен бути м'яким і не надто жирним, без великих зерен. Денна норма кефіру для дитини восьми місяців становить 200 грамів.
М'ясо в прикорму дитини
У віці восьми-дев'яти місяців можна планувати введення м'яса в прикорм. Воно пропонується малюкові в сильно подрібненому вигляді. М'ясо можна давати як окремо, так і в складі супів на овочевому бульйоні. Як найменш алергенних і добре засвоюваних сортів можна відзначити м'ясо індички і кролика, згодом вводяться курка і яловичина.
Риба вводиться в раціон дитини ближче до однорічного віку, але тут матуся повинна бути гранично уважна: в рибі не повинно бути жодної, навіть найменшої, кісточки.
У разі появи на обличчі й тілі малюка висипань червоного кольору, шорстких ділянок шкіри, порушень стільця у вигляді закрепів або діареї, слід відмінити препарат і відкласти його вживання, як мінімум, на кілька тижнів.
Прикорм не слід починати за тиждень до і після щеплень, а також під час хвороби і деякий час після неї. Початок прикорму має на увазі уважність і відсутність поспішності. Квапливість може тільки нашкодити малюкові.
Природа наділила дитячий організм необхідними механізмами захисту від несприятливих впливів, батькам слід лише підтримувати їх функціонування. Якщо продукти вводяться правильно, а реакція на нову їжу не залишається без уваги - ніяких складнощів не виникне.