Який матрац вибрати: пружинний або безпружинний
Не можна сказати з повною упевненістю, який матрац краще купувати: пружинний або безпружинний. Вибір залежить від комплекції людини, наявності проблем зі здоров'ям, особистих переваг і можливостей бюджету. Серед всіх різновидів матраців є гідні зразки, які забезпечать комфортний сон. Варто розібратися детально, що з себе представляє ортопедичне виріб - ця покупка коштує вкладень часу і грошей.
Типи матраців
При виборі матраца перше, що потрібно дізнатися - з чого він зроблений. Наповнювач являє собою або пружинні блоки, або суцільний матеріал певної жорсткості. Таки чином, всі матраци можна розділити на дві великі групи:
- пружинні;
- безпружинні.
Але не все так просто - кожна група поділяється на типи по конструкції і властивостями наповнювача.
Пружинні матраци
Моделі матраців з пружинами вперше з'явилися на ринку в кінці 19-го століття. З тих пір технології зробили крок вперед, і такі конструкції стали втрачати популярність. На це є ряд причин. Наприклад, пружини можуть швидко приходити в непридатність і скрипіти. При цьому вироби з пружинним блоком постійно вдосконалюються, щоб складати конкуренцію сучасним матеріалам, і з них можна вибрати гідну ортопедичну приналежність.
Види
Пружинні матраци поділяються на два типи: з залежним і незалежним блоком.
Найбільш бюджетним варіантом є блок Боннель, або залежний. Він являє собою суцільну форму з сталевих пружин. Під вагою людини пружини стискаються, після чого легко відновлюються. Конструкція забезпечує рівномірний розподіл ваги людини по всій площі.
Тепер розберемося, що таке незалежний блок. Тут кожна з пружин захована в окремий чохол. У незалежних пружинних блоків стиснення однієї пружини не впливає на положення іншого. Звідси і ряд переваг. Пружинки підлаштовуються під тіло людини, повторюючи всі природні вигини в області шиї, попереку і тазу. Незалежні пружини кишенькового типу в чохлах захищені від тертя і не видають скрипу.
Плюси
Щоб визначитися, що краще, боннель або незалежні пружини, розглянемо переваги і недоліки обох конструкцій.
Пружинний блок:
- хороша повітропроникність;
- волога швидко випаровується;
- невисока ціна - це один із самих бюджетних варіантів.
Які переваги у матраців з незалежними пружинами:
- Тут вже можна говорити про ортопедичні якостях. Всі відділи хребта на такому матраці приймають природне положення, кровообіг залишається в нормі. Людині набагато легше виспатися на такій конструкції.
- Незалежні пружини дозволяють з комфортом спати на одному матраці двом людям.
- Виробники пропонують такі вироби з поділом на зони по жорсткості - їх може бути до 9.
- Пружинки упаковані в чохли, тому не труться одна об одну і не скриплять - ще одна умова для спокійного сну.
- Таку постільну приналежність легко полагодити, якщо одна з деталей прийде в непридатність. У цілісному блоці це неможливо.
Мінуси
У залежного пружинного блоку ряд недоліків затьмарює гідності:
- Ефект гамака - від руху залежить стан усього тіла, пружини просідають. Якщо на такому виробі сплять двоє, то вони будуть скочуватися в центр ліжка, а все через суцільний конструкції. Висновок - відсутність ортопедичних властивостей, а іноді і мінімального комфорту.
- Пружини не захищені чохлами. Через пару років річ починає дратівливо скрипіти при найменшому русі.
- Недовговічність - блок швидко просідає в місцях великого тиску.
Мінусом матраців з незалежними пружинами можна назвати високу ціну, особливо на блоки, в яких на 1 м2 доводиться понад 1000 пружин. У бюджетних моделях це кількість дорівнює 256 або 512 шт.
Серед пружинних конструкцій явно лідирують незалежні блоки. Незважаючи на високу ціну це гідна ортопедична приналежність, яка прослужить довго.
Безпружинні матраци
Ортопедичні матраци без пружин мають відмінні ортопедичні властивості. Все залежить від того, що у них всередині.
Різновиди
Безпружинні моделі виготовляються з наступних матеріалів:
- Кокосове волокно (койра) - найжорсткіший наповнювач. Він гігієнічний, повітропроникний, але декому може здатися надмірно жорстким.
- Латекс - натуральна матерія з соку тропічного рослини гевеї. Є і штучний аналог латексу з синтетичного каучуку, але вона ортопедично поступається натуральному.
- Меморіфоам - сучасний матеріал-піна з ефектом пам'яті. Він легко підлаштовується під вигини тіла і швидко відновлює початкову форму.
- Пінополіуретан - альтернатива натуральному латексу. Ортопедичні властивості залежать від якості ППУ, а точніше, його щільності.
Переваги
Чим гарний безпружинний матрац:
- Усередині нічому ламатися, а значить, річ прослужить довго. Термін придатності натуральних наповнювачів може варіюватися до 20 років.
- При русі наповнювач не шумить.
- Натуральні матеріали не накопичують пил.
- «Начинки» в безпружинних конструкціях можуть комбінуватися. Наприклад, койра і латекс: одна сторона такого виробу буде м'якою, інша - жорсткою. Можна періодично перевертати таку приналежність, регулюючи ступінь комфорту.
Недоліки
Кілька слів про недоліки:
- такі приналежності коштують значно дорожче пружинних;
- можливі алергічні реакції на натуральну сировину;
- є обмеження по вазі.
Який матрац краще
Які матраци купувати: пружинні, латексні або пенополиуретановие - підкаже лікар-ортопед після індивідуальної консультації. Потрібно спиратися і на власні відчуття. У спеціалізованих магазинах завжди можна протестувати виріб. Не варто витрачати гроші на сумнівних виробників - нехай річ буде дорожче, але вона однозначно поліпшить якість сну і навіть зніме біль у спині.
Крім наповнювача при виборі враховується довжина і ширина, матеріал чохла, безпеку і особисті відчуття від використання. Якщо показана ортопедична приналежність викликає тільки дискомфорт, варто переглянути вибір на користь більш м'якій або жорсткій конструкції.
Користь для здоров'я
Найголовніше в матраці - ортопедичний ефект. І пружинний, і безпружинний наповнювач здатний фіксувати положення тіла.
Виріб купується для комфортного сну, а значить, воно не повинно викликати неприємних відчуттів. Так, блоки Боннель безнадійно застаріли, вони вже не відповідають сучасним вимогам.
Щоб забезпечити тілу максимальний комфорт, виробники пропонують пружинні конструкції з декількох блоків, наприклад, жорсткий в області попереку і м'який в області шиї.
Зручність
Зручність - поняття індивідуальне. Але в цілому людям до 50 кг комфортніше спати на м'яких наполнителях, а повним від 90 кг - на жорстких, так як вони підтримують хребет і не провисають під вагою тіла.
Вентиляція
Це важлива властивість при виборі моделі. Уві сні ми потіємо, рідина повинна легко вбиратися і також легко випаровуватися. Гігроскопічністю володіють натуральні наповнювачі з койри, латексу.
Допустиме навантаження
Міцні пружинні конструкції рекомендуються для комфортного сну повних людей, на відміну від безпружинних варіантів. Латексні, пенополиуретановие наповнювачі витримують в основному не більше 130 кг ваги. У деяких випадках поєднання сучасних штучних матеріалів дозволяє істотно збільшити допустиму вагу.
Термін служби
В середньому термін служби пружин становить 7-15 років, безпружинного наповнювача - 15-20 років. Термін придатності залежить і від акуратності експлуатації.
Ціна
Чим краще ортопедичні властивості виробу, тим вище його вартість. Найдешевші - з залежними пружинами і штучними наповнювачами, але це економія собі на шкоду.
За 10-20 тисяч можна підібрати хороший односпальний пружинний матрац. Безпружинні вироби з койри і латексу продаються від 15-20 тисяч рублів за односпальний зразок. Найдорожчі - матеріали з ефектом пам'яті. За приналежність преміум-класу можна віддати від 200 тисяч рублів і більше.
Рекомендації по вибору
Кілька порад, яку модель вибрати, враховуючи всі переваги і недоліки конструкцій:
- Довжина виробу повинна перевищувати зростання людини хоча б на 20 см.
- Якщо є серйозні проблеми з хребтом, то від надміру жорстких матраців краще відмовитися.
- Для літніх людей краще підібрати м'який наповнювач.
- Кращий варіант для дитини - безпружинні модель з наповнювачем середньої жорсткості, наприклад комбінований з койрой.
- Людям від 90 кг і більше краще вибрати міцний матрац з незалежними пружинами, або жорсткий кокосовий наповнювач.
- Любителям м'якій поверхні і людям з невеликою вагою варто вибрати латексний матрац або виріб з хорошого поліуретану.
- Синтетичний матеріал може неприємно пахнути. Це погана ознака. Не варто економити на покупці і щодня вдихати токсичні випари.
Ортопедичний матрац - це хороше вкладення грошей. Мінімум на 10 років виріб забезпечить міцний і здоровий сон, а значить, добре самопочуття вранці і продуктивність протягом дня.