Базальна температура і вагітність
На етапі планування багато жінок ретельно стежать за базальною температурою і вагітність хочуть визначити за першими змін в показниках. За відмінностям в температурних даних дізнаються про настання овуляционной фази, зачатті ще до затримки критичних днів, а також вчасно відслідковують переривання виношування. Найбільш достовірні цифри можна отримати при вимірюванні ректально виключно вранці.
Температура базальна, виміряна при настанні вагітності ще не видимою навіть сучасному обладнанню, вважається одним з точних показників, що дає можливість її діагностувати і контролювати розвиток перші 2 тижні. Щоденне відстеження та фіксування даних дозволить своєчасно виявити небезпечні зміни в розвитку ембріона і при необхідності надати вагітної кваліфіковану допомогу. Щоб свідчити про відсутність патологій при вагітності, яка базальна температура повинна бути ідеальною? Які дані говорять про загрозу переривання на самому початку першого триместру?
Виміряйте правильно
Молоді дівчата часто запитують, базальна температура - що це за аналіз? Відповідь проста - це індикатор жіночого здоров'я з точки зору гінекології. Це температура, виміряна в прямій кишці через анальний отвір в спокійному стані після тривалого нічного відпочинку. На різних стадіях менструального циклу вона змінюється під впливом різної кількості виділяються жіночих статевих гормонів. За отриманими даними можна визначити:
- початок і кінець овуляції;
- запліднення жіночої статевої клітини чоловічий;
- наявність запалень в матці і яєчниках;
- гормональний дисбаланс;
- виявити розвиваються патології.
Як робити дослідження БТ при вагітності на ранніх термінах? Щоб отримати найбільш достовірні свідчення, необхідно проводити маніпуляцію щодня в ідентичних умовах. Градусник вводять в задній прохід вранці в положенні лежачи відразу після пробудження (важливо, щоб сон тривав не менше 6 годин). Тривалість процедури - 5-7 хвилин. Слід враховувати, що проводити маніпуляції необхідно в один і той же час (різниця може становити не більше 30 хвилин) і тим же градусником, ртутний прилад або електронний не має значення.
Зібрані дані будуть найбільш інформативні:
- якщо графік складали протягом 4 менструальних циклів;
- виміри проводилися правильно - будь-який рух в процес вимірювання могло призвести до спотворення показників;
- градусник приготований заздалегідь, щоб не виникло необхідність струшувати його;
- жінка не приймає оральні контрацептиви.
Дуже важливо дотримуватися всіх заходів, щоб отримані цифри були точними. Базальна температура при вагітності дозволяє до затримки визначити поява нового життя всередині материнського організму.
Норми на різних фазах циклу
Яка температура в прямій кишці повинна бути при вагітності? Всім жінкам відомо, що місячний цикл умовно розділений на I і II фази. Гормони, які виділяються в організмі до овуляції і після запліднення яйцеклітини, істотно впливають на скачки показань БТ. Відповідно до нормативів, яка базальна ранкова температура все-таки повинна бути в фолікулярної і II фазах? Фахівці називають такі цифри.
Нормальна базальна температура у всіх жінок розраховується наступним чином:
- на фолікулярної стадії, коли визріває яйцеклітина і підвищений рівень естрогену, t залишається на рівні 36,2-36,9 градусів;
- за добу до овуляції БТ піднімається на 0,4-0,6 градуса під впливом лютеїнізуючого гормону;
- з настанням II фази відзначається зростання вироблення прогестерону, і БТ піднімається до 37,0-37,6 градусів і, якщо яйцеклітина запліднена сперматозоїдом, то цей показник тримається протягом всього періоду виношування.
Якщо зачаття не відбулося, то перед менструацією температура базальна скаче на 0,3-0,4 градуса вниз, у вагітних цей показник від 37 і залишається стабільно високим.
БТ підвищена - чим це загрожує
Яка базальна температура сигналізує про небезпеку? Якщо в момент вимірювання за всіма правилами стовпчик термометра піднявся до 37,8 градусів і зростає, це говорить про наявність запального процесу або інфекції в материнському організмі. Ризик втратити дитину при підвищених показниках БТ нижче, ніж при знижених, але пускати ситуацію на самоплив не можна - консультація лікаря не зашкодить. Тільки фахівець після візуального огляду пацієнтки зможе виявити причину температурного стрибка і оцінити рівень небезпеки.
Багато жінок переживають - яка максимально низька або висока базальна температура тримається при позаматкової вагітності? Якщо плодове яйце приліпилося не в порожнині матки, а в матковій трубі, показники БТ будуть в допустимих межах - 37-37,5 градусів. Визначити вагітність позаматкову може тільки гінеколог в стаціонарних умовах після проведення УЗД.
Знижені температурні показники
Гінекологи рекомендують продовжувати вимірювати базальну температуру при непідтвердженою вагітності на ранніх термінах до закінчення 9-го тижня - з 10-го тижня гормональний фон майбутньої мами істотно змінюється, і дані домашніх досліджень будуть неправдиві. На початку I триместру, за затвердженими нормами, БТ становить 37,1-37,4 градусів, а її зниження до 37 градусів може бути викликано деякими ускладненнями в процесі виношування дитини.
Низька БТ при вагітності на ранніх термінах може сигналізувати про:
- завмиранні плода;
- нестачі прогестерону;
- загрозу викидня.
Якщо базальна температура при вагітності опустилася до 37 градусів, це вагомий привід для негайного звернення за лікарською допомогою. Можливо, прогестерону недостатньо і жовте тіло не може повноцінно функціонувати. Ситуація критична, якщо зниження БТ супроводжується матковими болями, виділеннями з кров'ю, підвищенням тонусу матки.
Ставити самостійно діагнози і панікувати не варто навіть, якщо при настанні вагітності базальна температура знизилася до 36,9 градусів. Це неприємний симптом, але, якщо його не супроводжують болі і виділення, він може бути просто результатом неправильного вимірювання або залежить від індивідуальних особливостей жіночого організму. Необхідно порадитися з провідним вагітність гінекологом і здати аналізи на гормони.
БТ опускається до 36,0 градусів - критичний показник. Він може бути ознакою природного переривання виношування або завмирання ембріона. Цей стан вимагає негайної консультації лікаря.