Вагітність і переліт на літаку
Вагітність - не показник для припинення активного способу життя. Багато майбутніх мам не перетворюються в кришталеві вази, а продовжують працювати, помірно займатися спортом і подорожувати. Відповідальних матусь турбує питання: «Чи сумісні вагітність і перельоти на літаку?» Їх цікавить безпека подорожі на повітряному транспорті та можливі ризики для плоду, що розвивається. Чи варто жінкам побоюватися перельотів при вагітності, і які протипоказання для польоту називають сучасні лікарі?
Мені б в небо: чи можна літати вагітним
Користуватися послугами авіакомпаній, щоб потрапити з однієї точки світу в іншу, витративши мінімальну кількість часу, надзвичайно зручно. Вагітність і переліт, якщо виношування протікає нормально, цілком сумісні. У більшості випадків вони безпечні і ніякої шкоди ні майбутній мамі, ні дитині в материнській утробі не приносять. На ранніх термінах для авіаперельоту не потрібно навіть дозволу доктора, а ось на пізніх термінах III триместру практично всі авіакомпанії відмовляються пускати на борт дам в «цікавому положенні» без довідки від гінеколога. Багато авіаперевізники вимагають підписання гарантійного зобов'язання, де сказано, що надає повітряно-транспортні послуги компанія не несе відповідальності за негативні наслідки під час і внаслідок перельоту. Так чи не небезпечно здійснювати польоти при вагітності і що потрібно враховувати при підготовці?
- Перед подорожжю обов'язково відвідайте лікаря-гінеколога.
- Купуючи квиток, не забудьте уточнити у співробітників компанії, які правила діють для жінок в положенні.
- Акуратно користуйтеся ременем безпеки, щоб конструкція не здавлювала живіт і груди.
- Одягайте зручний одяг, в якій будете комфортно себе почувати в салоні літака.
- Не перевантажуйте багаж непотрібними речами - не ризикуйте тягати важкі.
Вплив авіаперельотів в різних триместрах
У період довгоочікуваного відпустки важко утриматися від поїздки в теплі краї, щоб погрітися на сонечку і покупатися в ласкавих хвилях моря. Переліт вагітних на літаку за кордон дозволяється практично на всіх термінах, однак для кожного триместру існують свої рекомендації.
I триместр
Фахівці рекомендують відмовитися від авіаперельоту на ранніх термінах вагітності, а також в період з 5 по 6 і з 10 по 12 тижні. У цей час відбувається закладка всіх систем і органів ембріона, тому будь-які навантаження, стреси або простудні захворювання протипоказані. У I триместрі найбільш сприятливими тижнями для перельотів є 7 і 8.
II триместр
Найбезпечніший часовий проміжок для польотів під час вагітності. Однак, якщо є проблеми зі здоров'ям матері або дитини, літати протипоказано - це може бути чревате викиднем на пізньому терміні.
III триместр
Починаючи з 27 тижня літати можна без страху, здоровим мамі і плоду нічого не загрожує. Варто відзначити, що багато авіакомпаній вже з 28 тижня вимагають дозволу на перельоти від лікаря. Довідка для вагітних в літак повинна бути видана максимум за 7 днів до вильоту. Інші авіаперевізники можуть навіть при наявності документа не допустити на рейс вагітну жінку на терміні від 32 тижнів. На якому терміні не можна літати на літаку? З 36 тижні повітряні подорожі категорично заборонені.
Протипоказання
Переліт на літаку під час вагітності не представляє небезпеки, якщо акушер-гінеколог встановив, що зі здоров'ям майбутньої матері і її малюка все в порядку. Коли доктор виявляє будь-які відхилення від норми, від польотів необхідно утриматися, щоб не завдати шкоди плоду і самій жінці. Чому не можна літати вагітним? Протипоказаннями для повітряної подорожі є:
- залізодефіцитна анемія важкого ступеня;
- прееклампсія;
- загроза викидня або передчасних пологів;
- ГРВІ та простудні захворювання;
- гіпертонічна хвороба;
- токсикоз і гестоз;
- інвазивні процедури менш ніж за 10 днів до вильоту;
- багатоплідної зачаття;
- виділення з кров'яними прожилками на будь-якому терміні;
- з 20-го тижня - низьке прикріплення плаценти;
- гострий отит або гайморит;
- рубці на матці;
- зачаття, яка настала в результаті ЕКЗ.
Необхідно відзначити, що переліт на 7 місяці вагітності може спровокувати початок передчасних переймів і пологів. Тому перш ніж на нього зважитися, варто оцінити необхідність використання саме цього виду транспорту і можливі ризики.
Негативний вплив і ризики авіаперельоту для мами і дитини
Використання повітряного транспорту завжди викликає побоювання. Особливо, коли мова йде про вагітну жінку. Її страхи зрозумілі - кожна мама переживає, щоб з її ще не народженим синочком або донькою було все в порядку. Як впливає переліт на вагітність і чим він небезпечний?
Брак кисню
Залізні птахи піднімаються на висоту до 10 тисяч метрів, де надзвичайно низький атмосферний тиск. Щоб пасажири лайнера відчували комфорт, на борту тиск вирівнюють штучним шляхом. Через це вміст кисню в повітрі менше, ніж потрібно. Переліт для вагітних небезпечний через постійні кисневих стрибків, в результаті яких малюкові може загрожувати внутрішньоутробна гіпоксія.
Тромбози глибоких вен
Навіть у звичайних людей авіапереліт збільшує ймовірність виникнення тромбозів в 3-4 рази, а для вагітних цей показник ще вище. Нестача кисню і тривале перебування в одному положенні призводять до застою крові в нижніх кінцівках, а також зневоднення. Щоб знизити ризик, рекомендується не сидіти на місці, а прогулюватися по салону або міняти положення якомога частіше, а також дотримуватися питного режиму.
Космічне випромінювання
Авіаперельоти для вагітності несуть таку ж шкоду, як і флюорографія. Вплив повітряного транспорту зіставляють з рентгенівським випромінюванням. Воно також впливає на дитину в материнській утробі.
Тряска і вібрація
Чому не можна летіти вагітним? У польоті рідко виходить уникнути попадання в зону турбулентності. Заколисування в результаті тривалої струсу може спровокувати запаморочення і блювоту. Тому лікарі забороняють майбутнім мамам вибирати цей спосіб транспортування при прееклампсії, загрозу переривання і кров'яних виділеннях. Якщо польоту не уникнути - вибирайте місце ближче до носа повітряного корабля і поруч з проходом.
Набряк носа і застуда
Як впливає переліт на вагітність? Через сухого повітря на борту у майбутньої мами сильно набрякають і пересихають слизові оболонки носа. Це може спровокувати закладеність носа, нежить і погіршення дихання, а також відкривають доступ до проникнення в організм хвороботворних мікробів і вірусів. Щоб цього уникнути, що взяти з собою вагітної в літак? Обов'язково покладіть в дорожню аптечку засоби для промивання носа на основі морських солей, а також дитячі судинозвужувальні крапельки.
Не варто боятися перельотів в період виношування плоду, а й зловживати ними не слід. При найменшому погіршенні самопочуття слід оповістити стюардесу, а щоб відчувати менше дискомфорту, захопіть з собою подушечку або валик під спину.