Підлітковий перехідний вік
Поява в родині дитини - справжнє диво. Кроха швидко зростає, розвивається, змінюється і з нетямущий немовляти перетворюється спочатку в допитливого дошкільника, потім в допитливого учня молодшої школи, а через кілька років вступає в перехідний вік. Це найскладніший період в житті дітей та їх батьків, коли дуже важливо зберегти взаєморозуміння і не втратити прихильності. У скільки років дитина стає підлітком і як допомогти синові або дочці подолати всі труднощі дорослішання?
Що таке перехідний вік
Помітили, що дитина частіше став влаштовувати істерики, намагається сперечатися, відстоювати свою думку, грубіянить дорослим? Вітаємо! Це підлітковий перехідний вік кардинально змінив поведінку перш важливого і врівноваженого малюка. Під впливом стрімкого зростання і зміни світогляду слабка дитяча психіка і нервова система піддаються колосальним навантаженням, з якими самостійно хлопчики і дівчатка впоратися не можуть. У період дорослішання, що супроводжується статевим дозріванням і виробленням надмірної кількості гормонів, дитина потребує допомоги дорослих. Першочергова задача тата і мами - знайти грамотний підхід до чаду, щоб не відштовхнути його, а акуратно направити в доросле життя.
Багато батьків часто задають питання: «Підлітковий вік - це скільки років?». Відповідь на нього неоднозначний. Він не має чітких меж і залежить від індивідуальних особливостей організму. Психологи відзначають, що підлітками можна називати дітей від 10 до 17 років. Ознаки перехідного віку у всіх проявляються з різною інтенсивністю і абсолютно по-різному. Об'єднує одне - дитина хоче бути самостійною людиною, «спробувати» доросле життя методом своїх проб і помилок. У цей час батьки не повинні відвертатися від чада, закривати очі на його проблеми і невдачі, а своєчасно підтримати в починаннях і навчити нести відповідальність за свої вчинки.
Перші ознаки дорослішання
Підлітковий період у хлопчиків і дівчаток починається в різному віці. Юні леді зазвичай випереджають у розвитку своїх однолітків протилежної статі. Перші вікові фізіологічні та психологічні зміни у них починаються в 8-10 років, а у хлопчиків не раніше 10-11 років. Це період посиленого зростання і перебудови робочого ритму всіх органів і систем організму.
Які ознаки характерні для перехідного віку у хлопчиків:
- в 10-11 років збільшуються в розмірі статевий член і яєчка;
- в 11-12 років посилюється ріст волосся в пахвових западинах, в області паху, на ногах;
- в 13-14 років активно розвивається мускулатура: розширюються плечі, зростає грудний м'яз, тіло ставати рельєфним;
- в 13-15 років, коли змінюється голос у хлопчиків, їх говір стає горловим і грубим;
- у віці від 10 до 15 років у хлопчика підлітка можуть бути полюції - мимовільне сім'явивергання, обумовлене стрімким статевим дозріванням.
Перехідний вік у дівчаток можна визначити за такими симптомами:
- в 8-10 років відбувається розширення тазу, округлюються стегна і сідниці;
- в 9-11 років починають припухати і округлятися околососковие ареоли, їх пігментація посилюється;
- в 10-12 років в пахвових западинах і на лобку з'являються перші волоски;
- в 10-13 років настає менструація - з цього часу організм дівчини готовий до дітородіння.
Підлітковий вік, зі скількох років починається не важно, знаменується істотним посиленням росту. Пік припадає на 12-річний вік - за 12 місяців підліток може вирости на 10-11 см. Зростання дівчат зупиняється в 16-18 років, юнаки ростуть до 20-23.
Проблеми і хвороби пубертатного періоду
Батьки зобов'язані бути уважними і терплячими до свого підростаючому синові чи доньці. Юний організм піддається найсильнішому стресу через активні фізичних змін, тому не дивно, що в ньому може відбутися збій. Яких неприємних сюрпризів можна очікувати в пубертат?
- Вугрі і прищі. На тлі гормональних змін на шкірі з'являються неестетичні висипання. Ця проблема змушує підлітків нервувати і може стати причиною зниження самооцінки.
- Швидка втомлюваність і нездужання. Досить часто внутрішні органи дитини не встигають рости так само швидко як його тіло, що викликає неприємні відчуття, головні болі і втома.
- Підліток - скільки це років? Від 10 до 17, але вже в ці роки його можуть наздогнати напади вегето-судинної дистонії. Гормональний сплеск стає причиною порушень в роботі нервової системи, що тягне за собою перевтома, підвищену пітливість, почастішання серцебиття.
Справитися з проблемами самотужки діти не можуть, хоча і не просять дорослих про допомогу. Батькам дуже важливо вчасно розгледіти, що відбувається з їх дочкою або сином, і надати своєчасну підтримку.
Емоційна буря або чого чекати від підлітка
Підлітковий період у дівчаток і хлопчиків супроводжується постійними змінами настрою. Ще 5 хвилин назад ласкавий дитина за секунду трансформується в впертого, образливого, недовірливого грубіяна. З'являється звичка сперечатися з приводу, проявляти непослух, грубити старшим. У цей період кора наднирників працює інтенсивніше звичайного, тому підліток перебуває в стані постійного стресу.
З якого віку підліток стає врівноваженим і вміє контролювати свої емоції? Відповісти складно. Все залежить від виховання, від наданої батьками допомоги, адже з мамою і татом набагато простіше зрозуміти свій внутрішній стан і прийняти зміни, що відбулися.
Батькам на замітку: правила поведінки з підлітками
- Збережіть довірчі відносини.
- Чи не нав'язуйте свій життєвий досвід, нехай підліток хлопчик чи дівчинка приймають рішення самі - ваше завдання лише правильно їх направити і навчити відповідати за кожен вчинок.
- Дівчина і хлопець - це який вік? Це час мрій, першого кохання і нових відкриттів. Постарайтеся організувати для дитини особистий простір, щоб він міг побути на самоті або запросити друзів.
- Відпустіть контроль, адже надмірна опіка може бути сприйнята як недовіру, а не турбота.
- Не критикуйте. Не подобається, як вбрався ваш син або макіяж дочки викликає бажання змити його в цю ж секунду? Чи не висловлюйте свою негативну думку, а м'яко натякніть на безглуздість зовнішнього вигляду.
- Розмовляйте з підлітками в спокійному і доброзичливому тоні. Дорослішають діти повинні бачити в вас одного, а не пилу.
Що таке перехідний вік у дівчаток і хлопчиків? Це перший крок до нових звершень і відкриттів, це розквіт жіночності і мужності. Через нього проходять абсолютно всі діти, перетворюючись у дорослих особистостей. І кожен батько повинен допомогти підлітку подолати рубіж на шляху в доросле життя з найменшими моральними втратами.