Яку воду краще пити для здоров'я - корисні поради та рекомендації
Добридень! З цієї статті ви дізнаєтеся, про те, яку воду пити для користі і безпеки організму, які бувають способи її очищення, в яких випадках варто пити мінеральну воду і яка вода краще підходить для дітей, для схуднення.
Якою має бути питна вода
H₂O бере участь в життєво важливих процесах: в травленні, в доставці по крові тканин і органів харчування, кисню, у висновку відпрацьованих речовин.
Вода для виконання своїх функцій і попутно ненанесения шкоди, повинна володіти рядом властивостей:
1. Чистота.
Перша вимога - відсутність небезпечних для здоров'я добавок у вигляді солей важких металів, хлору, органіки, збудників інфекційних захворювань, часток хімічних добрив.
2. Структура.
Вода повинна мати певний будова, що несе позитивний заряд, мати здатність проникати в тканини.
3. Наявність мінералів.
Відсутність макро- і мікроелементів не приносить користі клітинам тканин, тоді як їх допустимий рівень позитивно впливає на здоров'я. Надлишковий вміст солей утворює камені в нирках. Вода без мінералів виводить їх з організму. Краща рідина - слабомінералізована.
4. Натяг.
У води повинна бути достатня плинність для нормальної проникності. А натяг максимально наближене до натягнення рідини всередині клітин. Тоді полегшаться завдання транспортування і виведення.
5. Смак.
Смакові якості визначаються хімічним складом джерела в певній місцевості і речовинами, що додаються в процесі очищення.
6. Кислотно-лужний баланс.
Кисле середовище організму породжує дегенерацію клітин, старіння, виникнення хвороб, в тому числі злоякісних новоутворень. Це відноситься до газованих напоїв, солодощів, випічки. Організм починає відновлюватися навіть при нейтральному середовищі. Корисна вода - лужна.
Щоденну потребу людини у воді не замінять інші напої (чай, кава, сік), вони не є аналогами, часто надають прямо протилежну дію, закіслі організм, не тамуючи спрагу.
Як зробити воду безпечною
Розглянемо доступні методи очищення води будинки:
1. Фільтрація.
Фільтри бувають вбудовані в водопровід і в формі глечика. Очисний прилад вибирають після лабораторного аналізу випливає з крана води в квартирі. Вугільні фільтри вбирають органіку, неприємний запах, механічні домішки, а очисні прилади на основі іонообмінних смол, заміщають іони металів своїми нешкідливими іонами водню.
2. Кип'ятіння.
Призводить до знищення хвороботворних мікроорганізмів, розпаду хлору, виведенню в осад солей. До недоліків відноситься руйнування структури, поява канцерогенів і збільшення мінерального осаду при повторному нагріванні. Після кожного кип'ятіння воду рекомендується зливати в іншу ємність, видаляти накип з електроприладу.
3. Відстоювання.
Спосіб виявиться дієвим, якщо набрану в посуд воду залишити в спокої не менше, ніж на 6 годин. За цей час хлорні пари улетучатся, солі важких металів опустяться вниз, але мікроби і органіка залишаться незмінними.
4. Кристалізація за допомогою заморозки.
Ставимо в морозильну камеру ємність з 1 літром води, закриту кришкою. Стежимо за процесом виморожування. Як тільки лід займе 70% обсягу банки, процес завершено. Незамерзаючих воду зливаємо, а лід розморожуємо, вживаємо.
5. Використання вугілля активованого.
На літр води досить однієї таблетки. Через 6-8 годин вода стане прозорішою, зникне неприємний запах. Вугілля адсорбує механічні забруднення, суспензії.
6. Знезараження сріблом.
Цей метод неоднозначний. Так як при дотриманні монети або срібної ложки в великої місткості 8-10 годин не досягається ефект повного знезараження. Воно настане в тому випадку, коли концентрація іонів срібла стане токсичною для людини. Допустима норма - 0,05 мг / л.
7. Очищення мінералами.
Камінь кремнію (10 г) або шуганіта (100 г) опускають в літр води і витримують три доби. Після чого рідина переливають в інший посуд, залишивши 3-5 см осаду. Використовують мінерали багаторазово, але з обережністю, так як є протипоказання до застосування. І в тому і в іншому випадку не можна пити воду людям з онкологією або схильністю до неї.
Яка вода корисніше
Гаряча або холодна?
Не менш цікаво дізнатися, теплу, гарячу або холодну воду доцільніше вживати.
Холодна вода освіжає, краще втамовує спрагу в жарку погоду. На цьому її корисні властивості закінчуються. До шкоді, що наноситься водою нижче 20 ° C, відноситься:
- можливість захворіти на ангіну;
- організм витрачає енергію на регуляцію температури тіла;
- підвищується виділення слизу;
- ускладнюється розщеплення жирів;
- просвіт судин звужується;
- травлення сповільнюється.
Холодна вода також шкідлива для печінки і жовчного міхура.
Якщо віддаєте перевагу холодну воду, не пийте залпом, тільки дрібними ковтками.
гаряча вода створює відчуття насичення, прискорює обмінні реакції на третину, але створює небезпеку опіку і злоякісних пухлин горла, стравоходу, верхніх дихальних шляхів. Шкодить зубній емалі, притупляє смакові відчуття.
А тепер про користь теплої води:
- Тепла вода підвищує метаболізм. Щоденний ритуал в Китаї, де найдавніша медицина і традиції - пити натщесерце теплу воду. Рідина засвоюється відразу, без додаткових витрат енергії. Прискорює процес травлення, засвоєння їжі, виведення продуктів життєдіяльності.
- Тепла вода регулює показники цукру, попереджає утворення холестеринових бляшок, що залишає просвіт судин в нормі, є профілактикою серцево-судинних захворювань.
- Підігріта вода живить клітини шкіри, роблячи їх зволоженими і пружними. Відсувається поява зморшок і в'ялості дерми.
- Збільшує перистальтику кишечника, позбавляє від закрепів.
- Застосовується для схуднення.
- Зменшує кількість слизу, чистить кров.
- Відчуття тепла покращує настрій, налаштовує на доброзичливий лад.
На питання: що вибрати, теплу або холодну рідину, відповідаємо, теплу. Вона корисніше в усіх відношеннях.
Сира або кип'ячена?
Проведемо порівняльний аналіз і виявимо, яка ж вода корисніше кип'ячена або сира.
- кип'яченої називають рідину, нагріту до стану бурління, при якому на поверхні утворюються бульбашки, розбризкування. В процесі нагрівання знищуються шкідливі мікроорганізми, крім особливо стійких до високих температур. Хлор розпадається, перетворюючись на шкідливі сполуки. Солі випадають в осад, частково зменшується вміст кисню, змінюється структура молекул води. Кип'ячена вода - мертва. Через добу така рідина стає сприятливим середовищем для розмноження мікробів.
- сира вода структурована, збагачена киснем, мінералами. Легко проникає в клітини тканин і виконує свої функції в повному обсязі.
Сиру воду називають живою, так як несе користь організму. Наявність мікробів, нітратів, хлору, пестицидів, солей важких металів у водопровідній воді шкодить організму, призводить до захворювань, тому вимагає очищення. Фільтровану, талу, бутильовану, артезіанську і мінеральну п'ють без кип'ятіння.
Якщо стоїть вибір, яку воду віддати перевагу, кип'ячену або сиру, вибираємо другий варіант. Якщо більше довіряєте кип'ятіння, то використовуйте відстояну воду, не нагрівайте повторно і не використовуйте на наступну добу.
Види сирої води і їх користь для організму
- артезіанська вода добувається з свердловини, яку бурять на глибину не менше 100 метрів. На склад такої рідини не впливають опади, грунтові стоки, в ній відсутні бактерії, інша органіка. Але вживати таку воду без попереднього аналізу і очищення не можна. Це пояснюється можливим надмірним вмістом заліза, солей, що вимиваються з вапняку, інших мінералів в залежності від місцевості.
- джерельна вода корисна, якщо знаходиться в екологічно чистих районах подалі від міст, щоб в водоносний підземний шар не потрапили каналізаційні стоки. На території Росії є джерела, що мають санітарний паспорт і знаходяться під захистом держави. Без лабораторних досліджень проб води пити її з незнайомого джерела не рекомендується.
- Колодязна вода надходить з неглибоких грунтових шарів, які містять надлишок заліза, сульфатів, нітратів. У них потрапляють стічні води, розвиваються хвороботворні мікроорганізми. Така рідина вимагає санітарної перевірки і кип'ятіння.
- бутильована вода найпопулярніша. За нею не треба далеко їхати. Досить зайти в продуктовий магазин і вибрати улюблену марку. Вода очищається промисловими методами, ділиться на вищу і першу категорію. Перший вид витягують з артезіанських свердловин, а рідина першої категорії добувають з поверхневих ґрунтових водоносних шарів. Бутилюють воду також з джерел, що повинно відбиватися на етикетці.
Чим корисна мінеральна вода
Проходячи через глибокозалягаючі породи, вода мінералізується, вбирає корисні мікро- і макроелементи. Концентрація, види солей безпосередньо залежать від місця видобутку.
розрізняють мінералку лікувальну (8 г на літр і більше), лікувально-столову (Від 1 до 8 г) і столову (До 1 г).
Перший і другий вид п'ють тільки при наявності медичних показань за призначенням лікаря. Столова вода доступна для широкого споживача.
При всій удаваній нешкідливості не варто випивати в день більше 0,5 л, так як надлишок солей збиває налагоджений ритм обмінних процесів, шкідливий для нирок. Підвищується ймовірність утворення сечокам'яної хвороби.
Вживати мінеральну воду потрібно при спеці, фізичному навантаженні, коли підвищується потовиділення, відбувається втрата солей. Також вона корисна при різного роду отруєннях, інтоксикаціях, кишкових розладах, що супроводжуються діареєю.
Що стосується питання, яку воду краще пити газовану або негазовану, відповідь безпосередньо залежить від стану здоров'я.
Вуглекислий газ дратує і розтягує стінки шлунка, в результаті утворюються ерозії. Разом з бульбашками в стравохід потрапляє шлунковий сік, що приводить до печії. Особам з гастритом і виразковою хворобою таку воду пити вкрай небажано.
Холодна газована мінералка, потрапляючи в теплу середу, сприяє газоутворення в шлунку і кишечнику, після чого відбувається здуття живота. Таку воду люблять за швидке угамування спраги і приємний смак. Здоровій людині рекомендується випивати в день не більше двох стаканів.
Отже, яка ж мінеральна вода найбільш корисна?
- При покупці вибирайте рідина з натуральної, а не штучної мінералізацією у перевіреного виробника.
- Вода повинна бути бутильованої в районі розташування джерела.
- Звертайте увагу на дату виготовлення. Чим більше пройшло часу після розливу, тим сильніше змінена структура.
- Лікувальна купується тільки за рекомендацією лікаря і п'ється курсами.
Дистильована, тала, фільтрована вода: користь і шкода
- Вода, що пройшла через фільтр, називається фільтрованої. Поширений глечик незначно змінює склад, знищуються шкідливі мікроорганізми, затримуються механічні добавки, пісок, хлор. А що застосовується передова технологія зворотного осмосу очищає воду 100-відсотково, але заодно видаляє потрібні мінерали.
- дистильована вода не містить корисних мікро- і макроелементів, при вживанні витягує і виводить їх з організму. В результаті розріджується кісткова тканина, з'являються захворювання серця і судин, передчасно в'януть шкірні покриви.
- Штучна мінералізація повністю не виправляє положення, так як засвоюваність такої води набагато нижче, ніж з натуральної мінералізацією. Очищення від домішок відбувається шляхом перегонки в дистиляторі. Рідина застосовують в промислових, медичних і наукових цілях.
- тала вода виходить в процесі заморозки і поступового відтавання. Очищена в морозильній камері рідина не містить дейтерій, бактерій, солей важких металів. Сприяє спалюванню жирів, що корисно при схудненні, позитивно впливає на роботу внутрішніх органів, шкіри.
Вважається, що вода вбирає позитивну і негативну енергію, змінюючи свою кристалічну структуру. В процесі заморозки і танення вплив обнуляється, приводячи структуру молекул води в початковий стан. Пити рекомендовано відразу після приготування не більше третини від обсягу всієї споживаної води.
Яка вода краще підходить для дієти
При схудненні рекомендується пити талу воду з сіллю. На літр достатньо 20 г кухонної солі. Перший випитий стакан посилить спрагу, в результаті ви вип'єте більше рідини, що позитивно позначиться на метаболізмі.
Якщо говорити про мінеральну воду, то лікувальна купується тільки при наявності показань. Якщо постає питання, яку столову воду краще вибрати, з газом або без, відповідь очевидна. Мінералка повинна бути без газу і підігріта. Вуглекислота розтягує стінки шлунка, що призводить до підвищення апетиту, вживання більшої порції їжі, що ніяк не сприяє схудненню. Тепла мінералка допомагає швидкому переварюванню і всмоктуванню поживних речовин, що прискорює обмінні процеси, чистить організм.
Перистальтику кишечника покращують магній, хлор, натрій в складі води, а йод підтримує функціонування щитовидної залози.
Вода, вода в місцевостях, де розташоване джерело, більш корисна. Відвідайте дієтолога для отримання індивідуальних рекомендацій по вибору.
Щоб не допустити надлишку мікро- і макроелементів, мінеральну воду чергують з талої, фільтрованої або артезіанської, насиченої киснем. Не рекомендується пити воду нижче 25 ⁰C, холодна гальмує процес травлення.
Для схуднення використовують H₂O з оптимальною кількістю мінералів - 3 г на літр.
Дієтологи відвели лимонної воді друге місце серед напоїв після овочевих соків, одночасно насичують організм і знижують вагу. Тому з ранку склянку води з лимоном викличе посилене виділення шлункового соку, попередить газоутворення і печію, розщепить жири.
Щоб схуднути, щодня випивають 30-35 г чистої води на кілограм ваги.
Яку воду можна давати дітям
Не варто давати дитині воду з-під крана або колодязну. Не допоможуть навіть фільтрація і кип'ятіння. При пропущенні через вугільні фільтри в рідини залишається залізо, яке дає ускладнення на серце. Кип'ятіння, крім очищення, збіднює склад води, відчувається нестача солей.
Педіатри радять вживати спеціальну дитячу воду, яку можна придбати як в магазинах, так і в аптеках. Доросла бутильована вода теж не підходить через незбалансований мінерального складу для дитячого організму. В силу недосконалості сечовивідної системи, вона не впорається з очищенням організму.
Бутильована дитяча вода не вимагає додаткового очищення, у відкритому стані зберігається не більше трьох діб. При покупці перевіряємо термін зберігання, воду дітям даємо температурою не менше 20⁰С.
Рекомендації по вживанню води
Точного щоденного рекомендованого обсягу води не існує. Деякі джерела інформують, що для біохімічних процесів, що підтримують нормальну життєдіяльність потрібно не менше 1,5-2 л., Інші радять прислухатися до потреб організму, мотивуючи тим, що ниркам важко справлятися з додатковим об'ємом рідини.
Але всі одностайні, що при високих літніх температурах і фізичних навантаженнях кількість води має зростати.
Рекомендації по правильному вживання води:
- випивайте вранці натщесерце і перед сном склянку теплої рідини;
- вживайте воду тільки очищену або з перевірених джерел;
- додавайте лимон;
- не забувайте міняти змінні картриджі у фільтрах;
- пийте не поспішаючи, дрібними ковтками;
- віддайте перевагу теплій воді;
- виключіть з раціону холодну;
- використовуйте воду з відкритої пляшки без кип'ятіння не більш як три доби.
Рясну трапезу запивають невеликою кількістю води, основне вживання - між прийомами їжі. У спеку пляшку або флягу з рідиною носите з собою. Пийте воду сертифіковану, популярних марок. Вона відповідає якісним стандартам.