Симптоми депресії: ознаки і способи лікування
21.03.2020 383 0

Симптоми депресії: ознаки і способи лікування

Психологія особистості
В закладки

Симптоми депресії: ознаки і способи лікування

У цій статті ми розглянемо, що таке депресія і звідки вона з'являється. Як можна боротися з нею і її основні ознаки. Симптоми депресії легко можна дізнатися і налаштувати свій організм на позитивний лад.

Що таке депресія і які її основні ознаки

Окремі симптоми захворювання (смуток, меланхолійний настрій, апатія) знайомі кожній людині, коли в житті трапляються невдалі моменти. Після того, як ситуація змінюється в кращу сторону, симптоми зникають самі собою. Депресія - це психічне порушення, при якому людина не відчуває радості від звичних речей, відчуває тугу і смуток, а також нездатність отримувати радість від життя. Подібне захворювання зачіпає всі сторони нашого життя і проявляється на уявному, духовне і тілесне рівнях. Про депресію можна говорити в тому випадку, коли її симптоми зберігаються протягом декількох тижнів або навіть місяців, при цьому стан людини продовжує погіршуватися.

З упевненістю можна говорити про депресію, якщо ви відчуваєте:

  • Емоційні порушення: тугу, апатію, розчарування в житті, неможливість радіти звичним речам, постійне почуття провини, тривожність, страхи, песимізм, небажання жити.
  • Статева психологія: незадоволеність собою, небажання спілкуватися з людьми, складності в прийнятті рішень, відсутність мотивації до будь-яких дій, самобичування, знижену самооцінку, невпевненість.
  • Соціальні порушення: відмова від улюблених занять і спілкування з друзями і близькими, труднощі у встановленні соціальних контактів, прагнення до відокремленого способу життя, нехтування своїми бажаннями, поява шкідливих звичок, агресивні реакції на поради оточуючих.
  • Соматичні порушення: відчуття слабкості і сонливості, швидка стомлюваність, млявість, зниження життєвої енергії, болю в тілі і кінцівках, порушення в роботі серцево-судинної і травної систем, відсутність апетиту, проблеми з концентрацією уваги, порушення сну, відсутність сексуального бажання.
  • Зміни світогляду: думки про нікчемність і безглуздість свого життя, нерозуміння свого життєвого призначення, недовіра до життя, розчарування в людях, порушення сприйняття часу, втрата відчуття контролю над своїм життям, кошмарні сновидіння.

«Депресія - це психічне порушення, при якому людина не відчуває радості від звичних речей, відчуває тугу і смуток, а також нездатність отримувати радість від життя.».


Наталія Філімонова

Що може викликати подібний розлад?

Чому виникає депресія

У більшості випадків вона виникає через тривалого впливу стресів, психотравмуючих ситуацій, складних життєвих умов, інтенсивних нервових переживань і перенапруги. Різкі зміни способу життя також можуть стати причиною депресії, наприклад: зміна кола спілкування, переїзд, зміна роботи, смерть близької людини, конфліктні ситуації на роботі. Дивіться на симптоми, якщо у вашому житті щось кардинально змінилося.

Симптоми депресії: ознаки і способи лікування

У кожній віковій групі можна виділити особливі причини виникнення такого стану:

  • У дітей - симптоми депресії можуть з'явитися через несприятливу обстановки в батьківській родині, брак любові та уваги від дорослих.
  • У підлітків - неприйняття свого тіла, конфлікти з однолітками, гормональні скачки, занижена самооцінка.
  • У жінок - в післяпологовий період і під час клімаксу.
  • У чоловіків середнього віку - через неможливість знайти бажаний соціальний статус або отримувати необхідний дохід.
  • У літніх людей - через соматичних захворювань, порушень в роботі кровоносної системи, вікових змін в роботі головного мозку, через вихід на пенсію і змін умов життя.

Такі симптоми не можна ігнорувати. Депресія сигналізує про неблагополуччя у вашому житті і наявності певних проблем. У будь-якому віці і незалежно від зухвалих її причин, депресію необхідно усувати якомога швидше, щоб вона не перейшла в хронічну форму.

Способи лікування

Перемогти депресію на ранніх стадіях можна самостійно за допомогою методів психологічної саморегуляції і зміни способу життя. Однак, якщо хвороба перейшла в глибоку форму, то для одужання необхідна медикаментозна терапія. Зверніть увагу, що всі лікарські препарати, бачачи симптоми депресії, необхідно приймати тільки за призначенням лікаря.

Симптоми депресії: ознаки і способи лікування

Існують наступні способи лікування депресії:

  • Терапія за допомогою лікарських засобів. Якщо ви спостерігаєте симптоми, то екстрена медикаментозна допомога необхідна в тому випадку, якщо у людини з'явилися супутні депресії неврологічні розлади або суїцидальні думки. Деякі форми депресії, в тому числі рецидиви цього нервового порушення, ефективно лікуються лише за допомогою ліків. Обов'язково потрібно приймати призначені лікарем таблетки, якщо через розлади психіки у людини почалися проблеми зі здоров'ям (порушення в роботі серцево-судинної, травної та нервової систем).

Всі типи лікарських засобів, які допомагають впоратися із захворюванням, можна розділити на:

  • антидепресанти;
  • нормотімікі;
  • нейролептики;
  • антигіпоксантів.

Найчастіше лікарі спостерігаючи прояв депресії призначають пацієнтам прийом антидепресантів, серед яких найбільш популярні селективні інгібітори зворотного захоплення серотоніну. Ці лікарські засоби легко переносяться пацієнтами, надають швидкий і тривалий ефект і мають мінімальну кількість побічних ефектів. Принцип дії СИОЗС: гормон радості, або серотонін, накопичується в нервовому ланцюжку і позитивно впливає на мозкову активність пацієнта. Ефект від впливу СИОЗС можна відчути вже через кілька днів після початку терапії.

  • Психотерапевтичні сеанси. У деяких випадках лікарські засоби допомагають полегшити стан пацієнта, але не можуть повністю позбавити його від проявів депресії. В такому випадку високу ефективність показує психотерапія. На відміну від ліків, вона не тільки усуває симптоми, але і впливає на її першопричину. Зустрічі з психотерапевтом проводяться регулярно протягом декількох місяців, в результаті чого фахівець зрозуміє причину появи вашої депресії і механізми її розвитку, а також складе план лікування. Крім того, спілкування з психотерапевтом допоможе людині відчути, що його розуміють і вислуховують, підтримують і піклуються. Психотерапевт коригує настрій клієнта і його поведінку, зменшує вираженість прояви депресії. Робота над собою досить складна і емоційно болюча, але якщо ви хочете впоратися із захворюванням, то повинні пройти цей шлях, адже результат того вартий.

«Зустрічі з психотерапевтом проводяться регулярно протягом декількох місяців, в результаті чого фахівець зрозуміє причину появи вашої депресії і механізми її розвитку, а також складе план лікування».


Наталія Філімонова

Види і напрямки психотерапії

До основних видів відноситься:

  • Психоаналіз. Спостерігаючи у себе симптоми депресії можна зайнятися терапією. Терапія досягається за рахунок аналізу пацієнтом своїх забутих спогадів, витіснених емоцій, неусвідомлюваних страхів. Психотерапевт аналізує асоціації і сновидіння пацієнта, в результаті чого стають зрозумілі причини виникнення депресії.
  • Когнітивна терапія. Спеціаліст проводить роботу з думками, переконаннями і особливостями мислення людини. Негативні установки замінюються на позитивні, в результаті чого пацієнт змінює своє ставлення до проблеми і вчиться новому типу поведінки.
  • Екзистенціальна терапія розглядає депресію як результат відсутності гармонії з навколишнім світом. Терапевтичні сеанси дозволяють повернути втрачену рівновагу.
  • Гуманістична терапія має на увазі роботу зі страхами, комплексами, невпевненістю пацієнта, в результаті чого у нього формуються нові навички для самостійного вирішення життєвих проблем.
  • Електрошокова терапія. Цей метод лікування не такий популярний, як два попередніх. При симптомах електрошокові терапію призначають пацієнтам з глибокими формами депресії, а також в тому випадку, якщо прийом лікарських засобів неможливий. Суть методу полягає в тому, що на мозок пацієнта виробляється вплив слабкими розрядами електричного струму за допомогою спеціального пристрою. Вплив струму відбувається вибірково на ті ділянки головного мозку, які відповідають за настрій. В результаті організм самостійно виробляє необхідні для гарного настрою гормони. Ефект від процедур настає вже після кількох сеансів навіть при складній формі депресії.
  • Метод депривації сну. Хворого депресією на деякий час позбавляють сну за особливою методикою. В результаті в організмі людини виникає стресовий стан, посилюється вироблення певних гормонів і відбувається «перезавантаження». Хворий відзначає поліпшення настрою і загального психологічного стану, приплив бадьорості і енергії. Цей метод лікування зазвичай не поєднується з прийомом лікарських засобів.
  • Лікування за допомогою гіпнозу. Вплив здійснюється на підсвідомість хворого, в результаті чого фахівець розуміє справжні причини депресії і доносить цю інформацію до хворого, після чого починається робота над проблемою.
  • Лікувальне голодування. Це - один з найбільш незвичайних способів лікування, коли пацієнт протягом декількох тижнів припиняє прийом їжі і п'є тільки воду. Ефект від лікувального голодування досягається за рахунок стресу, який відчуває наш організм. Всі ресурси людини в процесі голодування направляються на підтримку життєдіяльності, тому психологічні проблеми втрачають свою актуальність, отже не виявляються симптоми депресії. В результаті голодування відбувається перезавантаження роботи всіх систем і органів. Терапія відбувається тільки під наглядом лікаря і має велику кількість протипоказань.
  • Гомеопатія. Причиною депресії в гомеопатії вважається порушення балансу енергії в організмі. Спеціаліст підбирає ліки в залежності від емоційного стану людини. Мета терапії - відновити запас життєвих сил хворого, налагодити роботу нервової і ендокринної систем, відновити імунітет.
  • Народні методи. Це - найбільш ненадійний і в даний час неактуальне спосіб подолання депресії. Найчастіше народні трав'яні збори допомагають заспокоїти розхитану нервову систему, але депресію в глибокій формі вони вилікувати не можуть. Цим повинен займатися фахівець, грунтуючись на результатах аналізів і орієнтуючись на індивідуальні особливості хворого. До народних методів можна віднести також змови, обряди, молитви, ритуали та інші неефективні способи лікування депресії.

Депресія - це психологічний розлад, яке знижує якість життя і заважає людині жити щасливо. На початкових стадіях, бачачи прояв депресії, з нею можна впоратися самостійно, але якщо протягом кількох тижнів не настає поліпшення, ми радимо вам звернутися за допомогою до фахівців.

Експертна думка

Наталія Філімонова

Психолог, сімейний терапевт, кар'єрний коуч

У наш час все частіше люди стикаються з депресією, якщо ви відчуваєте емоційні, психологічні, соціальні, соматичні та інші порушення, про які говориться в статті, то вам необхідно знати як з цим боротися.

Способів лікування багато, починаючи з терапії за допомогою лікарських засобів, закінчуючи відвідуванням психолога або психотерапевта. Найважливіше не затягувати з цим видом захворювання, і боротися з депресією на початкових етапах.

Комментарии (0)
Додати коментар
Післяпологова депресія: симптоми і як боротися
Жінки готуються до майбутнього материнства і пов'язаних з ним складнощів ще під час вагітності.
Ознаки пологів, що наближаються: основні симптоми
Очікування малюка - чудова пора! З настанням останнього триместру вагітності, майбутні мами настільки бояться пропустити початок родової діяльності, що прислухаються до
Ознаки вагітності на ранніх термінах
Ознаки вагітності на ранніх термінах
Ознаки вагітності на ранніх термінах
21.08.19 Вагітність і пологи
Зародження нового життя - справжнє диво. Ця подія супроводжується численними фізіологічними змінами і зовсім незвичайними відчуттями, які відчуває майбутня мама.
Як позбутися депресії
Як позбутися депресії
Як позбутися депресії
23.09.19 Здоров'я
За твердженням вчених, кожна людина страждав коли-небудь в своєму житті від депресії. Це складний недуга, який виникає на тлі розлади психічного характеру індивідуума,
Боязнь людей: симптоми социофобии
Боязнь людей, надмірна сором'язливість і страх перед публікою досить поширені поведінкові відхилення.
Депресія: симптоми і що робити
Світ перестав переливатися яскравими фарбами, життя здається нудною і безперспективною, дратують рідні люди і хочеться подалі сховатися від сторонніх очей?