Як позбутися депресії
За твердженням вчених, кожна людина страждав коли-небудь в своєму житті від депресії. Це складний недуга, який виникає на тлі розлади психічного характеру індивідуума, або через важкій життєвій ситуації, або через хімічного дисбалансу в організмі. Як і будь-яке захворювання, яке погіршується якість життя, депресія без лікування стрімко прогресує, кидаючи людини в безодню негативних переконань, невпевненості, незадоволеності і страхітливої невизначеності. Навколишній світ втрачає фарби, все життя здається безглуздою і сповненої смутку. Якщо вас наздогнала депресія, як позбутися самостійно від неприємної патології?
Основні види
Діагностика та лікування депресивних станів ускладнюється великою кількістю їх різновидів. Вони мають свої особливості протікання і симптоматику. Найпоширенішими є такі види депресії:
- клінічна: симптоми розвиваються поступово, хворий знаходиться в пригніченому настрої, рухова активність і інтерес до подій навколо знижені;
- хронічна: триває протягом 2-х і більше років, при цьому людина нормально спілкується з близькими, але не бажає цікавитися нічим новим, уникає суспільства і намагається більше часу проводити на самоті;
- прихована депресія - її симптоми помітити складно: людина поводиться як правило, тому родичі помічають деякі зміни в поведінці вже на останніх стадіях захворювання;
- післяпологова: характерна для жінок через 1-2 тижні після народження дитини, це нормальна реакція нервової системи на кардинальні зміни в житті;
- сезонна: найчастіше зустрічається осіння депресія - її причини полягають в зміні погодних умов, зниження імунітету, надмірних навантаженнях на роботі в другій половині року і т.д.
Як визначити, що почалася депресія, які її симптоми і як вибудувати схему лікування? Чи можна самостійно повернутися до нормального життя або зустріч з фахівцями неминуча?
Як з'являється депресія
За статистичними даними жінки страждають від депресивних розладів в 2 рази частіше, ніж чоловіки. Спровокувати їх може подія негативного характеру, постійний стрес і перевтома, шкідливі звички, сімейні проблеми і неприємності зі здоров'ям. Вони створюють сприятливий психологічний фон для початку і розвитку недуги.
Найпоширенішими причинами депресії називають:
- гормональні збої (підлітковий і післяпологовий період, вагітність, внаслідок прийому деяких лікарських препаратів);
- вроджені чи набуті дефекти ЦНС;
- соматичні хвороби;
- генетична схильність;
- протиріччя між людиною і громадською думкою.
Ознаки депресії у чоловіків виявити легко. Представник сильної статі схильний психологічному недугу, якщо 2 тижні поспіль у його поведінці проявляються такі симптоми:
- постійне відчуття втоми;
- підвищена сонливість або безсоння;
- надмірна дратівливість;
- агресія і злість, від якої страждають близькі і навколишні;
- еректильна дисфункція;
- зловживання спиртними напоями.
Як вийти з депресії самостійно чоловіки не розуміють, занепадницькі настрої списують на неприємності на роботі або в особистому житті. За кваліфікованою допомогою вони звертаються рідко, хоча потребують її набагато більше, ніж страждають депресивними розладами дами.
Представниці слабкої статі краще знають, що таке депресія, які симптоми у жінок, як вийти з гнітючого стану. Для них самостійно впоратися з недугою, який стає причиною 68% самогубств, набагато легше, ніж чоловікам.
Як проявляється депресивний синдром у дівчат:
- загальмованість природних реакцій;
- втрата апетиту і сексуального потягу;
- прояв байдужості до близьких людей;
- відсутність потреби в спілкуванні;
- погіршення фізичного самопочуття;
- часті кардинальні зміни настрою.
Як позбутися від зневіри і депресії і чи можна уникнути прийому лікарських препаратів і серйозного стаціонарного лікування?
Протестуй себе
Для діагностики депресії при перших симптомах проводять спеціальні тести. Це складені психологами опитувальники, відповіді на питання з яких дозволяють отримати максимум інформації про психоемоційному стані хворого. Про що запитують психологи:
- Чи швидко ви засинаєте і наскільки міцно спите?
- Часто і ви відчуваєте втому і емоційну напругу?
- Приховуєте ви переживання?
- Як ви рятуєтеся від стресу?
- Чи помітили ви зниження лібідо?
- Чи бувають у вас слухові або візуальні галюцинації?
- Чи відчуваєте негативні зміни в настрої, пов'язані з настанням осені або зими?
Якщо пацієнт дає позитивну відповідь на 5 запитань, значить, він схильний або вже страждає однією з різновидів психічного розладу.
7 надійних способів захисту
Як піти від депресії? Зробіть 7 правильних кроків назустріч повноцінного життя!
- Фізичні навантаження. Під час занять спортом в організмі вивільняється багато ендорфіну, який позитивно впливає на психоемоційний стан. Щоранку варто починати з зарядки, рекомендується більше ходити пішки або здійснювати ранкові пробіжки кілька разів на тиждень.
- Повноцінний сон. Доросла людина повинна відпочивати не менше 8 годин. Через порушення сну людина не може відновити сили, необхідні для нормальної життєдіяльності, що може привезти до постійної депресії.
- Заняття творчістю. Якщо вас наздогнала депресія, арт-терапія стане справжнім порятунком. Купіть альбом і фарби, не обмежуйте політ фантазії, постарайтеся викласти все переживання на аркуш паперу. Депресивні арти знищуйте, а яскраві картини збережіть на пам'ять.
- Поділіться! Розкажіть близьким про свої переживання і страхи, не бійтеся говорити про глибокі почуття і попросити поради. Допомога рідних людей - один з кращих способів домашнього лікування депресії.
- Забудьте про шкідливі звички. Вас турбує депресія, лікування в домашніх умовах якої практично не можливо? Киньте палити, не зловживайте міцною кавою і алкогольними напоями. Вони піднімають настрій і заспокоюють лише тимчасово, а коли дія закінчується, хворий відчуває все ту ж спустошеність і байдужість.
- Практикуйте лікування депресії народними засобами. Зробіть смачне ліки, змішавши мед, мелені волоські горіхи і курагу. Цю суміш вживайте щодня протягом місяця. Або приготуйте поживний напій з чебрецю, чорної смородини, сушеної м'яти і меліси. Їх вживання допомагає зміцнити імунітет і захисні сили організму, а значить, людині буде легше боротися з нудьгою і печалями.
- Не бійтеся зробити собі радість! Купіть цікаву книгу або новий одяг, рушайте на прогулянку, зустріньтеся з друзями, почастуєте себе смачним тістечком - не соромтеся отримувати задоволення від життя!