Харчова залежність: їжа без користі
16.09.2019 382 0

Харчова залежність: їжа без користі

Здоров'я
В закладки

Поряд з алкоголізмом і курінням небезпечною для суспільства стала ще одна шкідлива звичка, яка має суто психологічне коріння. Це харчова залежність - стан, коли людина не в силах контролювати кількість їжі, що вживається, приймає її не тільки для втамування голоду, а й для зняття стресу та отримання позитивних емоцій.

Харчова залежність: їжа без користі

Неправильне харчова поведінка викликає серйозні неприємності зі здоров'ям, згубно позначається на фігурі і може навіть зруйнувати сім'ю. Як позбутися від залежності від їжі і повернутися до повноцінного життя без неприємних наслідків?

Види

Залежністю від їжі страждають мільйони. Це поширене психологічний розлад, яке виражається в нездатності людини протистояти тязі до вживання їжі. При цьому необхідність підкріпитися викликана не природним голодом, а розладом психоемоційним. Вона стає своєрідним «ліками», яке приносить величезне полегшення, хибним способом вирішити проблеми на роботі, вдома, в сфері фінансів чи любовних відносин. Як перестати залежати від їжі? Слід розібратися в проблемі детально.

Вчені виділяють три різновиди цієї залежності.

  1. Анорексія - відкидання прийняття будь-якої їжі. Людина виключає з меню спочатку певні продукти, які можуть спровокувати набір ваги, цей перелік стрімко зростає і закінчується голодуванням. Їжа викликає негативні емоції, відраза, хворі намагаються усамітнитися і не відвідувати місця, де їм можуть запропонувати спробувати якісь блюда.
  2. Булімія - поглинання величезної кількості будь-якої їжі, особливо солодощів і фаст-фуду. Цій формі залежності від невгамовного апетиту схильні багато представниць жіночої статі. Хворий може є дуже багато, розтягуючи шлунок до величезних розмірів. Досить часто страждають цими захворюваннями приймають проносні препарати або викликають блювоту, щоб не зіпсувати фігуру рясними трапезами.
  3. Переїдання - найпоширеніший різновид харчової залежності. Кількість їжі не контролюється, перевищує норми, нею заїдають будь-який стрес, а хворий не може усвідомити, наскільки шкодить своєму здоров'ю.

Симптоми захворювання

Як розрізнити хороший апетит і залежність від їжі і як позбутися від психологічної недуги? Люди, які страждають на анорексію або булімією, найчастіше відмовляються зізнатися в своєму захворюванні, приховують проблему, доводячи себе до того стану, коли допоможе тільки кваліфікована медична допомога. Як розпізнати у себе або близької людини харчову залежність і провести лікування своєчасно?

Очевидними ознаками є:

  • бажання «заїсти» найменший стрес;
  • відсутність витримки: наприклад, бажання з'їсти шоколадку цілком, а не кілька часточок, замість 1-2 цукерок знищити все, що є в коробці, і т.д .;
  • постійне збільшення порцій;
  • відсутність самоконтролю: вживання їжі до тих пір, поки не настане переїдання;
  • занадто поквапливе поглинання їжі;
  • почуття занепокоєння, яке виникає при кожному згадуванні про продукти харчування;
  • трапези ночами, потай від членів сім'ї;
  • відчуття провини після кожного переїдання.

Поява навіть декількох симптомів говорить про ризик розвитку харчової залежності, психологія дає обґрунтовані пояснення цьому явищу.

Харчова залежність: їжа без користі

Причини

Дуже багато людей люблять смачно поїсти, але психологічна залежність від їжі виникає не у всіх. Її поява не залежить від соціального статусу або фінансового достатку, країни проживання або віку. Харчова залежність причини має різні, проте над їх усуненням необхідно боротися всіма силами.

До розвитку захворювання можуть привести:

  • втрата стимулу роботи над собою;
  • відсутність мети в житті;
  • перехідний вік;
  • постійні стреси і відсутність моральної підтримки;
  • в ситуаціях, пов'язаних з серйозними втратами: розлучення, втрата роботи, смерть близької людини, неприємності в навчанні.

Особливо гостро стоїть питання з дітьми та підлітками. Їжа сприймається як сенс життя, якщо дітей змушують стримувати свої емоції, заохочують або карають їжею. Це змушує дитину розцінювати продукт не як джерело енергії, а як задоволення або нагороду. Збочене сприйняття культури харчування несе негативні наслідки в дорослому житті.

Коли потрібна допомога професіоналів

Схема прояви недуги проста: спочатку людина не може відмовити собі у вживанні улюбленої їжі, її кількість стає непомірним, потім з'являється бажання їсти все підряд, особливо вночі. Якщо не надати своєчасну допомогу, хворий не зможе зрозуміти, чим замінити задоволення від їжі, трапези стають сенсом його життя.

Відхилення харчової поведінки лікуються досить успішно. Це спільна робота психолога і страждає психологічним розладом, програма якої залежить від рівня захворювання, його симптоматики і специфіки клініки. Спеціаліст призначає курс лікування, який спрямований на виявлення причин виникнення харчової залежності і визначає, як позбутися від психологічної проблеми. Реабілітація включає групові та індивідуальні сеанси, психоемоційну корекцію, спеціальну дієту. Не соромтеся звернутися за професійною допомогою, якщо не знаєте, як самостійно позбавитися від харчової залежності. Ефективність співпраці з психологами вже давно підтверджена і обгрунтована.

Харчова залежність: їжа без користі

5 самостійних кроків на шляху до зцілення

Що потрібно зробити, щоб позбавлення від харчової залежності пройшло максимально швидко і без негативних наслідків для здоров'я?

  1. Набути мотивацію. Близько повинні допомогти усвідомити, наскільки згубна залежність від їжі і підказати, як побороти її, щоб повернутися до нормального життя.
  2. Прагнути до самореалізації. Захоплення смачною їжею слід замінити іншими заняттями, які принесуть задоволення. Це може бути спорт, екстремальні розваги, зустрічі з друзями або нова робота - все, що викликає позитивні емоції.
  3. Працювати над самооцінкою. До порушень харчової поведінки призводить постійна самокритика, низька оцінка власної особистості. Потрібно навчитися любити себе, розглядати красу не тільки зовнішню, а й внутрішню. Люди з високою самооцінкою рідко страждають на анорексію або булімією.
  4. Розширити коло спілкування. Заводите нових знайомих, щоб не прагнути заповнити вільний час надмірним поглинанням їжі.
  5. Вірити в успіх. Щире бажання перемогти недугу - вже половина успіху. Слід відкинути негативні думки, повірити в свої сили. Прагнення до зцілення повинно бути сильніше, ніж бажання зловжити улюбленими продуктами.

Комментарии (0)
Додати коментар
Комп'ютерна залежність
Комп'ютерна залежність
Комп'ютерна залежність
16.09.19 Психологія особистості
У століття повсюдної комп'ютеризації залишатися осторонь від наукового прогресу неможливо.
Боязнь залишитися одному: як позбутися
Кожна людина хоча б раз у житті відчувала боязнь залишитися одному. Це гнітюче відчуття, що несе за собою поганий настрій, пригніченість, пригнічений стан, депресію.
Як навчитися не нервувати
Щодня в житті відбуваються різні події, які викликають хвилювання або занепокоєння. Проблеми на роботі, відповідальність за членів сім'ї, страх перед майбутнім - це
Як боротися з чоловіком алкоголіком
Часте вживання спиртовмісних напоїв призводить до серйозного захворювання - алкогольному абстинентному синдрому.
Харчування при алергії
Організм людини щодня потребує збалансованої і корисної їжі. Вона дає енергію, стабілізує роботу внутрішніх органів, впливає на самопочуття і зовнішній вигляд.
Любовна залежність: симптоми і позбавлення
Любов - чарівне відчуття, яке неймовірно приємно, коли взаємно. Воно окрилює, змушує вдосконалюватися і прагнути до нових досягнень, штовхає на подвиги і є міцною