Причини і лікування чоловічого безпліддя
Будь-яка сім'я вважається неповноцінною, якщо в ній немає дитини. У більшості випадків проблеми із зачаттям зустрічаються у жінок, а й чоловіча нездатність до запліднення яйцеклітини не рідкість. Порушення чоловічої репродуктивної функції і нездатність мати потомство часто стають причиною охолодження почуттів між чоловіком і дружиною, що веде до руйнування шлюбу. У всьому світі чимало бездітних пар не можуть зачати спадкоємця з вини чоловіка. Як визначити чоловіче безпліддя, які причини його розвитку і яке лікування пропонує сучасна медицина? Ці питання сьогодні актуальні, як ніколи.
До якого фахівця звертатися
При численні невдалі спроби зачати малюка, першої до лікаря зазвичай направляється жінка. Вона відвідує гінеколога, який проводить необхідні обстеження, бере аналізи і ставить діагноз. Якщо у панянки все в порядку, до лікаря слід звернутися її партнеру.
Вперше зіткнувшись з проблемою інтимного характеру, джентльмени не знають як називається чоловічий лікар-гінеколог правильно. Патології, пов'язані з репродуктивною системою представників сильної статі, лікують андрологи. Вони запропонують пацієнту пройти повне обстеження із застосуванням сучасного діагностичного обладнання. Своєчасне звернення до фахівця дає шанс на швидке усунення причини, що заважає зачаттю.
Симптоматика
Про неможливість стати батьком багато хлопців навіть не догадиватся. Вони ведуть звичайний спосіб життя, скоюють повноцінні статеві акти, які не скаржаться на самопочуття. Лікар для чоловіка може знадобитися тільки тоді, коли протягом декількох років у пари, яка планує малюка, всі спроби безуспішні. Головним симптомом захворювання можна сміливо назвати відсутність вагітності при регулярному незахищеному сексі протягом 1 року.
Як ще визначити безпліддя у чоловіків:
- зниження потенції;
- передчасна еякуляція;
- зменшення волосяного покриву і зайву вагу, що свідчить про гормональні порушення в організмі;
- болю в паху і мошонці;
- малий обсяг еякуляту.
Якщо у чоловіка спостерігається хоча б 2 з перерахованих симптомів - це привід звернутися за медичною консультацією до лікаря-андролога. Чи лікується безпліддя у чоловіків? Бувають безнадійні випадку, але більшість хлопців, які дотримуються рекомендації лікаря і виконують всі запропоновані процедури, після терапії можуть відновити репродуктивну функцію.
Причини патології
Для запліднення яйцеклітини потрібен здоровий і активний сперматозоїд. Щоб зачаття відбулося, повинні бути дотримані наступні умови:
- повноцінний сперматогенез;
- повне дозрівання чоловічої статевої клітини;
- еякуляція, відповідним фізичним нормам;
- висока активність сперматозоїдів після сім'явиверження.
Якщо у хлопця спостерігаються відхилення, його «матеріал» непридатний для запліднення жіночої статевої клітини.
Що може привести до безпліддя у чоловіків? Це складне захворювання може бути як набутим, так і вродженим. Які ж основні причини чоловічого безпліддя називають медики?
Вроджені аномалії
Патологічні зміни в розвитку лівого або правого яєчка, уретри, сім'яного каналу у внутрішньоутробному періоді, можуть стати причиною нездатності дорослої людини до запліднення. Гипогонадизм, гіпоспадія, крипторхізм, варикоцеле та інші вроджені захворювання не дозволяють спермі виходити фізіологічним шляхом.
Венеричні хвороби
Гонококи і хламідії, що функціонують в статевих органах, можуть заблокувати сім'явивідних проток. Сперматозоїди залишаються в яєчках або припиняють вироблятися взагалі.
Часті інфекційні захворювання
Особливо небезпечний для представників чоловічої статі епідемічний паротит або «свинка». Висока температура тіла, що супроводжує інфекційні хвороби та застуди, може пригнічувати вироблення сперматозоїдів, на відновлення функції буде потрібно 2-3 місяці.
Гормональні відхилення
Порушення в процесах вироблення гормонів можуть спровокувати безпліддя.
Зовнішні чинники
Постійне зустріч з шкідливими хімікатами, сидяча робота, стреси, переохолодження органів малого таза, шкідливі звички і занадто обтягуючі білизна цілком можуть привести до негативних наслідків для репродуктивної системи.
На якісні та кількісні характеристики сперми впливають самі, на перший погляд, нешкідливі фактори. Чи можна завагітніти від безплідного чоловіки? Це складне питання, на який відповість тільки лікар, який лікує чоловіче безпліддя. Дізнавшись невтішний діагноз, відразу засмучуватися не варто - сьогодні медицина пропонує кілька варіантів штучної інсемінації.
Види чоловічого безпліддя
У медичній практиці патологію репродуктивної чоловічої функції прийнято класифікувати. Це необхідно, щоб підібрати ефективну методику лікування чоловічого безпліддя. Які види захворювання бувають і які особливості мають?
- Секреторна безплідність - залози нездатні виробити необхідну кількість життєздатних сперматозоїдів. Чоловічі клітини мають недоліки, їх дуже мало в спермі.
- Екскреторна - вихід сперми з статевих шляхів важко або взагалі неможливо. Зазвичай викликано поразкою сечовипускального каналу або сім'явивідних шляхів у результаті травм, попадання інфекцій, аномалій вродженого характеру.
- Аутоімунне - організм виробляє антитіла, які руйнують статеві клітини ще на стадії їх зародження.
- Вторинне безпліддя - у чоловіків уже є діти, але в даний конкретний момент він не здатний до запліднення.
- Відносне - виникає через психічні розлади, стресу і перевтоми.
Як вилікувати безпліддя у чоловіків? Допомогти чоловікові може тільки андролог. У домашніх умовах вилікувати патологію не представляється можливим.
Методи лікування
Чи можна вилікувати чоловіче безпліддя? Сучасна андрологія володіє широкими можливостями для лікування захворювань репродуктивної системи і урогенітальної сфери. Після детальної діагностики, фахівець визначить індивідуальну програму, що складається з фізіотерапії та медикаментозного впливу.
Як лікувати безпліддя у чоловіків пропонують сьогодні?
- Замісна терапія андрогенами.
- вітамінотерапія.
- Стимуляція вироблення сперматозоїдів лікарськими препаратами.
- Гормональна терапія за рекомендацією ендокринолога.
- Курс антибіотиків при виявленні венеричних захворювань.
- Хірургічно методи при обтураційній або екскреторної варіанті.
Якщо позбутися проблеми не виходить, яйцеклітину запліднюють штучними методами, використовуючи витягнутий з яєчок матеріал. Усунення безпліддя - процес складний, але результативний. Заради продовження роду потерпіти неприємні процедури і пройти медикаментозне лікування вирішуються 98 з 100 чоловіків.