Погіршення зору: ознаки і способи відновлення
Погіршення зору - поширене явище. Його можна спостерігати у людей похилого віку, а також після серйозних навантажень на очі. Крім того, поганий зір може бути вродженою патологією або ускладненням після перенесеного захворювання. У більшості випадків неприємності із зоровими органами піддаються лікуванню. Якщо погіршився зір, що робити самостійно і коли необхідно терміновим чином звертатися до лікаря?
Варіанти патології
Якщо людина починає погано бачити, він в більшості випадків упокорюється з ситуацією і покірно приміряє окуляри або лінзи, нехтуючи заходами профілактики. Варіантів втрати зору існує досить багато, деякі з них піддаються корекції без лікарського втручання, а інші вимагають термінової консультації та лікування хірургічним шляхом. Найпоширенішими патологіями є:
- відсутність бінокулярного зору;
- зниження гостроти зору;
- розлад сприйняття кольорів;
- диплопія, або двоїння в очах;
- астигматизм;
- короткозорість і далекозорість;
- спотворення зорових полів;
- захворювання рогівки або кришталика: катаракта, глаукома, кератит;
- куряча сліпота.
Поставити точний діагноз може тільки лікар на підставі ретельно проведених досліджень. Щоб скласти план лікування, необхідно з'ясувати, чому відбулося зниження зору. Важливо своєчасно відвідати офтальмолога, щоб не пропустити початок серйозного захворювання.
Причини погіршення зору
За допомогою очей людина отримує близько 90% інформації про навколишнє середовище. Будь-яка робота, пошук потрібного предмета, перегляд телевізора або прогулянка по вулиці вимагають добре бачать очей. Чому падає зір? Проблеми з візуальним дотиком можуть бути викликані низкою причин:
- незбалансований раціон харчування;
- очні інфекції;
- перевтома;
- нічне неспання;
- цукровий діабет;
- перенапруження очей;
- Базедова хвороба;
- робота при поганому освітленні;
- порушення кровообігу;
- довге сидіння за комп'ютером.
Різке погіршення зору, причини якої не встановлено, може бути генетичною особливістю людини. Проблеми з очима часто виникають, якщо у одного з батьків є подібне відхилення.
Якщо різко впав зір, причини можуть полягати в отриману травму голови або очей. Після черепно-мозкових травм розвивається короткозорість, внаслідок удару часто виникає відшарування сітківки, нерідко бувають пошкодження нерва, що відводить.
Ознаки погіршення зору неможливо пропустити:
- нечітке бачення оточуючих предметів;
- образи розпливаються;
- перед очима стоїть пелена;
- складно орієнтуватися в просторі;
- труднощі з читанням дрібного шрифту.
Втрата зору на одне око є ознакою ураження кришталика або рогівки, відшарування сітківки, наслідком травми або симптомом амбліопії. Причиною патології може бути порушення іннервації. Зазвичай проблема носить тимчасовий характер і не вимагає специфічного лікування. Досить виключити тривалий вплив на очі, дати їм заслужений відпочинок, не перевтомлюватися і уникати стресових ситуацій.
Якщо у вас різко погіршився зір, але причини патології вам не зрозумілі, то слід негайно вирушати за лікарською допомогою. Тільки фахівець може дати ефективні поради та призначити ефективне лікування. Перш за все, терапія буде спрямована на усунення причини, що викликала неприємності з очима.
Діагностика
Щоб зрозуміти, чому погіршується зір, лікар-офтальмолог проведе комплекс діагностичних заходів. Дослідження проводяться на спеціально розроблених апаратах, що дозволяють здійснити:
- біомікроскопію;
- перевірку зорових полів;
- вимірювання внутрішньоочного тиску і гостроти зору;
- визначення рефракційних можливостей очей;
- ехобіометрію;
- комп'ютерну кератотопографію.
За результатами досліджень визначають, чому різко падає зір, призначають консервативну корекцію або оперативне лікування.
Офтальмологічні методи відновлення
Що робити, якщо погіршується зір? Офтальмологи, поставивши діагноз, пропонують пацієнту скорегувати патологію консервативно. Що передбачає даний вид втручання:
- носіння окулярів;
- підбір лінз;
- проведення очної гімнастики;
- масаж для відновлення кровотоку;
- заняття на апаратних установках.
Як швидко відновити зір? Лікарі рекомендують регулярно робити гімнастику для очей. Очі необхідно постійно тренувати, при цьому правильно харчуючись їжею, багатою вітамінами і мінералами.
Вправи для відновлення зору
- Підніміть очі до стелі, затримайте погляд на 5 секунд. Потім опустіть вниз, знову зафіксуйте в одній точці.
- 3 рази проведіть обіг очима за годинниковою стрілкою, після стільки ж, але проти годинникової.
- Подивіться спочатку в праву сторону, а потім в ліву. Повторіть 7-10 разів.
- Зведіть очі до перенісся. Поверніть в звичайне положення.
- 60 секунд швидко моргайте очима.
- Закрийте очі на хвилини. У цей час можна кінчиками пальців здійснювати легкі обертальні рухи по закритих століть.
- Міцно примружтеся. Відкрийте очі і подивіться спочатку на ближню заздалегідь обрану точку, а потім на дальню.
Вправи для очей, щоб поліпшити зір швидко і надовго, необхідно поєднувати з правильним харчуванням. У раціон слід ввести овочі та фрукти з багатим вітамінним складом. Вживати їх рекомендується в сирому вигляді, без термообробки.
Оперативне втручання
Завдяки інноваційним розробкам в області медицини, поліпшити зір сьогодні можна цілком безболісними і швидкими способами. Повернути гостроту візуального сприйняття допоможе:
- лазерна корекція;
- медикаментозна терапія;
- носіння нічних лінз;
- хірургічна операція на унікальному обладнанні.
Рішення про призначення будь-якої процедури приймає лікар після проведення діагностичних заходів.
Щоб проблем із зором не виникало, необхідно берегти свій організм: уникати перевтоми і травм голови, харчуватися різноманітно і правильно, дозувати перегляд телевізора і час перебування за комп'ютером. У зимовий період, коли складно дотримуватися фруктово-овочевої дієти, обов'язково вживайте вітамінні комплекси для поліпшення зорових можливостей.