
Екстрена контрацепція: способи, методи і наслідки
Добридень! З цієї статті ви дізнаєтеся про те, що таке екстрена контрацепція, як вона діє, в яких випадках і як правильно її застосовувати, які способи її бувають, які можуть бути наслідки від даного методу.
Екстрена контрацепція: що це і коли її застосовують
Призначення екстреної контрацепції (ЕК) складається в запобіганні від вагітності в «пожежних випадках» після незахищеного традиційного сексу в перші три доби. Зловживання медикаментозними посткоїтальной засобами захисту завдає істотної шкоди жіночому здоров'ю, тому вони не призначені для регулярного використання.
Суть захисту препаратів ЕК - гальмування овуляції, а в разі запліднення яйцеклітини, неможливість її закріплення і розвитку.
Як діє екстрена контрацепція
Спочатку на своєму шляху сперматозоїди зустрічають перешкоду у вигляді густої цервікальногослизу, що знаходиться у шийки матки. Змінюється кислотно-лужний баланс вагінальної середовища в несприятливу сторону. Лужний pH знижує активність сперми.
Основна дія ЕК - стримування розвитку, виходу яйцеклітини гормональними компонентами, що містяться в препаратах. Якщо запліднення все-таки сталося, то змінився ендометрій не дозволить яйцеклітині закріпитися на внутрішній оболонці матки.
Внутрішньоматкова спіраль, яка виступає в якості ЕК після статевого акту без захисту від можливої вагітності, надає токсичну, згубний вплив на сперматозоїди через вміст міді. При заплідненні збільшується активність маткових труб. Яйцеклітина швидко доставляється до матки і там гине. Цьому сприяє неинфекционное запалення, атрофія ендометрію.
Застосування народних засобів екстреної контрацепції в домашніх умовах можливо, але гінекологи виступають проти їх використання. Лимон, борна кислота, марганцівка, що застосовуються в якості контрацептивів, неефективні і шкідливі. Спринцювання порушують вагінальну мікрофлору, змінюють кислотно-лужний баланс, що небезпечно для здоров'я статевих органів.
Після коїтусу без запобігання якомога швидше звертайтеся до гінеколога. Лікар підбере препарат, що підходить до конкретного випадку.
Для початку розрахуйте, на який день циклу стався секс. Якщо зносини довелося на першу або останній тиждень циклу, то екстрена контрацепція не потрібна зовсім, так як в цей в ці періоди овуляція не відбувається, а значить зачаття неможливе.
В яких випадках використовують екстрені контрацептиви
Розглянемо випадки, коли вдаються до ЕК:
- вагінальне згвалтування;
- традиційний секс без використання контрацепції;
- випадання або видалення до терміну вагінального ковпачка, зрушення діафрагми, розрив чоловічого або жіночого презерватива;
- пропуск часу прийому двох і більше протизаплідних таблеток, що приймаються в плановому порядку, гормонального уколу;
- випадання внутрішньоматкового засобу;
- перерваний статевий акт;
- відклеювання пластиру.
На фармакологічному ринку представлені різні засоби ЕК. Залежно від виду, їх відпускають в аптеках як з рецептом, так і без рецепта. Невідкладна контрацепція перевірена не одним десятиліттям і довела свою результативність.
Способи екстреної контрацепції
До методів ЕК відносяться: прийом комбінованих оральних контрацептивів (КОК) за певною схемою (метод Юзпе), гормональних таблеток, спеціально розроблених для прийому після статевого акту, установка медьсодержащих внутрішньоматкових спіралей.
Спосіб 1 - метод Юзпе
Метод Юзпе використовується протягом трьох діб після незахищеною статевої близькості. Комбіновані гормональні препарати, що містять естрадіол і левоноргестрел, приймають з інтервалом 12 год.
Чим менше період між незахищеним вагінальним сексом і вживанням таблеток, тим вище результативність контрацепції.
Способи використання препаратів, найбільш популярних в нашій країні:
- Приймається чотири таблетки на вибір - Фемоден, Мікрогінон, Регулон або Рігевідон. Повторне застосування препарату в тій же дозі відбувається через 12 годин.
- Комбіновані оральні контрацептиви Логест, Новінет, Марсілон використовуються за тією ж схемою, тільки в цьому випадку разовий прийом становить 5 пігулок.
Доза діючих речовин за один прийом препарату становить 1 мг левоноргестрелу, 200 мкг естрадіолу.
Максимальний ефект досягається за умови першого застосування КОК не пізніше 12 годин після еякуляції. Результативність помітно зменшується, якщо коїтус трапився перед овуляцією.
Метод Юзпе має побічні реакції, протипоказання. Щоб мінімізувати негативні наслідки, для підбору ліки і дозування консультуються з лікарем. Якщо цей метод захисту не спрацював і настала вагітність, її краще перервати, оскільки великий ризик розвитку аномального плода.
Спосіб 2 - гормональні контрацептиви
До сучасного методу ЕК відноситься запобігання зачаття після незахищеного статевого акту за допомогою спеціально розроблених таблеток. Їх поділяють на містять гестагени, антіпрогестіни.
гестагени
Аналоги гестагену, в свою чергу, діляться на синтетичний левоноргестрел і норетистерон, які по чиниться дією схожі з природним прогестероном. Ці речовини активно пригнічують дозрівання і вихід яйцеклітини з яєчника, тим самим попереджаючи вагітність.
Поширений препарат цього виду - Постинор, що містить дві таблетки, які приймають по одній з інтервалів о 12 годині. Результативність залишає 90% при використанні в перші 24 години після коїтусу. Випиті таблетки через 3 дня знижують ефективність до 55%.
Постинор має побічні ефекти, що виражаються в нудоті, порушенні перистальтики кишечника, болях голови, низу живота, кров'яних виділеннях.
Більш сучасний препарат, що містить левоноргестрелу в два рази більше - Ескапел. Його приймають одноразово протягом трьох діб після сексу без запобігання. Побічні ефекти ті ж.
Довели свою ефективність: Нордіол, Неогест, Мікровал, беруться за такою ж схемою, як і Постинор.
штучний антіпрогестін
мифепристон відомий як абортіруемое засіб на малому терміні і як препарат для невідкладної контрацепції при наявності протипоказань до інших способів захисту від вагітності.
Антігестагени діють протягом усього циклу. Якщо статевий акт відбувся до дозрівання і виходу яйцеклітини, то речовина міфепристон пригнічує овуляцію, якщо після - не дає ендометрію збільшитися в обсязі, закріпитися яйцеклітини на стінці матки.
Препарат використовується в дозі 600 мг одноразово.
Головний біль, напруга молочних залоз, нудота, блювота після застосування проходять швидко. Більш віддалене побічне явище - збій місячних після екстреної контрацепції. Для відновлення менструального циклу рекомендується плановий прийом гормональних препаратів після перших місячних.
Кращі серед засобів екстреної контрацепції, містять мифепристон, вважаються Женале, Гінепрістон. Ці таблетки в аптеці можна придбати за рецептами.
Гінепрістон затримує дозрівання і вихід яйцеклітини, атрофує ендометрій. Приймається одноразово одна таблетка на голодний шлунок. Крім негативних наслідків, властивих всім медикаментозним екстреним контрацептивів, можуть виникнути алергічні реакції.
Женале - антіпрогестагенное засіб, що містить в упаковці 1 таблетку, уповільнює процес овуляції, змінює ендометрій. Прийом контрацептиву здатний спровокувати загострення запальних процесів репродуктивних органів.
Обидва препарати діють протягом трьох діб після еякуляції.
Якщо порівнювати безпеку і ефективність гормональних і негормональних контрацептивів, то обидва показники вище у препаратів, що містять мифепристон 10 мг.
У жінок, які використовували кошти з левоноргестрелем 1,5 мг, наслідки більш важкі - в півтора рази більше випадків маткових кровотеч, збоїв менструального циклу, в два рази вище ризик позаматкової вагітності.
Гестагени рекомендовані до використання в будь-який час, крім овуляції, а антіпрогестін ефективний в будь-який період менструального циклу.
Спосіб 3 - внутрішньоматкова спіраль
До безпечної екстреної контрацепції відноситься внутрішньоматкова спіраль. Чужорідне тіло з пластика і міді, поміщене в порожнину матки, викликає неінфекційне запалення, що приводить до загибелі сперматозоїдів і яйцеклітини. Спіраль виступає в ролі «пожежника» кошти, якщо встановлена через 5 діб після незахищеного коїтусу.
У перший час відчуваються тягнуть болі внизу живота. Місячні стають рясними, хворобливими.
Через три тижні наносять візит лікаря, який оглядає пацієнтку на предмет вагітності, перевіряє правильність постановки кошти. Якщо в подальшому збираєтеся користуватися в плановому порядку іншими контрацептивами, то спіраль віддаляється.
Найчастіше її залишають як довготривалий захист від небажаної вагітності.
Установка, витяг внутрішньоматкового контрацептиву проходить в умовах гінекологічного кабінету.
Способи екстреної контрацепції не зменшують ризики зараження інфекціями, що передаються статевим шляхом. Якщо незахищене зносини відбулися з разовим партнером, то потрібно виключити венеричні захворювання, здавши відповідні аналізи в медичній установі.
Коли і як приймати екстрені контрацептиви
Для отримання результату від застосування засобів екстреної контрацепції дотримуйтесь нескладних правил:
- перед придбанням невідкладного контрацептиву порадьтеся з гінекологом;
- вивчіть інструкцію по застосуванню;
- Коки, Постинор застосовуються двічі з інтервалом в 12 годин на перші три доби після еякуляції;
- Ескапел і таблетки з міфепристоном приймаються одноразово в перші 72 години після незахищеного статевого контакту;
- таблетки, випиті в перші 12 годин після акту більш ефективні;
- важливо застосовувати Гінепрістон, Женале натщесерце і після прийому не брати їжу мінімум 2 години;
- при блювоті після використання орального контрацептиву в перші 2-3 години, прийом таблетки дублюють.
Наслідки прийому екстрених контрацептивів
До побічних дій організму на засоби екстреної контрацепції відносяться:
- біль в животі, мігрені;
- запаморочення, загальна слабкість;
- нудота, рідше блювання;
- порушення стільця;
- алергія;
- кров'янисті виділення з піхви;
- напруга молочних залоз;
- затримка чергової менструації.
Несвоєчасний початок місячних, супроводжуване кровотечею, хворобливістю низу живота, може бути викликано позаматкової вагітністю. Цей випадок вимагає звернення до лікаря.
Наслідки прийому препаратів:
- Ризик маткових кровотеч збільшується при неодноразовому прийомі екстрених контрацептивів.
- Блювота частіше трапляється після вживання комбінованих оральних засобів, рідко цей побічний ефект спостерігається у жінок, що використовують левоноргестрел.
- Медикаментозні засоби «пожежної» захисту від незапланованої вагітності завдають шкоди дітям, які перебувають на грудному вигодовуванні. Активні речовини здатні частково проникати в грудне молоко.
- Екстрена контрацепція завдає удар по гормональній системі. Особливо це актуально в разі частого використання препаратів ЕК. Постійне придушення дозрівання фолікули з часом призводить до безпліддя.
- Зниження рівня естрогенів і тестостерону в жіночому організмі зменшує щільність кісткової тканини. Менопауза починається раніше терміну. На тлі розвивається остеопорозу зростає ризик переломів.
- Зміни функцій яєчників, порушення гормонального балансу призводять до набору зайвої ваги, збільшення показника цукру крові, підвищення артеріального тиску.
- У жінок з варикозною хворобою зростає ймовірність утворення тромбів.
- Істотної шкоди жіночому здоров'ю здатна нанести внутрішньоматкова спіраль. Засіб може перфоровані в ендометрій, послужити причиною гінекологічних захворювань.
Щоб попередити незворотні наслідки, використовуйте довготривалі засоби захисту, а екстрені контрацептиви використовуйте не частіше ніж один раз на півроку.
Протипоказання до прийому екстрених контрацептивів
Ухвалення медикаментозних засобів екстреної контрацепції протипоказане при таких захворюваннях і станах:
- вагітність, період грудного вигодовування;
- гепатити, цироз, рак печінки;
- ниркова недостатність;
- індивідуальна непереносимість активних речовин;
- довгострокова нікотинова залежність;
- тромбоемболія, тромбофлебіт, спадкова схильність до утворення тромбів;
- юний вік через можливий розвиток безпліддя;
- пухлини онкогенного характеру ендометрія, молочних залоз;
- кровотечі з матки неясного походження;
- нерегулярні місячні;
- порушення згортання крові;
- постійні мігрені.
Установка внутрішньоматкового контрацептиву протипоказана при наявності:
- змін форми матки, викликаних аномальним розвитком, міоми, раковою пухлиною;
- позаматкової вагітності в анамнезі;
- запалення ендометрія, яєчників.
Засоби екстреної контрацепції відносяться до препаратів підвищеної небезпеки. Щоб уникнути можливих ускладнень, слід дотримуватися дозування, час прийому, спостерігатися у лікаря.
Навіть при наявності переліку побічних ефектів, таблетки та спіралі, які було подано після незахищеного статевого акту, наносять менше шкоди жіночому здоров'ю, ніж аборт.
Поради жінкам, які застосовують екстрені контрацептиви
Рекомендації по правильному застосуванню засобів невідкладної контрацепції:
- Під час грудного вигодовування застосування ЕК можливо, але прийміть запобіжні заходи. Перед прийомом препарату погодуєте малюка, а після нього протягом шести годин молоко зціджувати і виливайте. Це мінімальний термін утримання від годування грудним молоком. Оптимальний - до півтори доби.
- Якщо після незахищеного статевого акту пройшло 5 діб, то кращий засіб невідкладної контрацепції - внутрішньоматкова спіраль.
- Можлива вагітність при декількох статевих актах протягом трьох діб попереджається одноразовим прийомом препарату. Приймайте його після першого незахищеного коїтусу.
- Не використовуйте ЕК частіше ніж один раз на шість місяців.
- Таблетки приймайте перед сном, запивайте великою кількістю води, це попередить блювоту.
- Використовуйте засоби екстреної контрацепції строго по інструкції. Недотримання інтервалу між прийомом таблеток знижує ефективність.
- Якщо після використання препарату такі місячні затримуються, придбайте тест на вагітність, перевірте результат, завдавши візит лікаря. Можливо закріплення заплідненої яйцеклітини в порожнині матки, так як кошти не ефективні на 100%.
- До початку нового циклу охороняйтеся бар'єрними методами захисту.
Екстрена контрацепція не замінить планову.
Порадьтеся з гінекологом, який підбере засоби відповідно до стану вашого здоров'я, кількості вагітностей, пологів, віку і фізіологічних особливостей.
Відгуки про екстреної контрацепції
Відгуки користувачів інформують про ефективність, побічні ефекти препаратів.
Софія, 28 років
«У мене був випадок з порваним презервативом. Подруга порадила взяти Ескапел як найбезпечніше засіб «пожежної» контрацепції. На наступний день випила одну таблетку. Обійшлося без болю в животі, і менструація прийшла вчасно. рекомендую ».
Валерія, 35 років
«Користувалася і Постинора, і Ескапелу. Перший препарат переноситься легше, обійшлося без «побочек». Після Ескапелу почалися місячні, які тривали 8 днів (зазвичай - 4). Наступна менструація почалася із затримкою на три тижні.
Якщо ще раз доведеться користуватися екстреної контрацепцією, скористаюся порадою сестри, куплю Женале. Кажуть, що побічних ефектів після нього немає зовсім ».
Віра, 25 років
«Брала в плановому порядку Регулон. Таблетки закінчилися, купити нові не було часу. Тут-то все і сталося. Довелося на наступний день бігти в аптеку. Придбала Гінепрістон. Через тиждень для контролю використовувала тест на вагітність. Як я зраділа, коли побачила одну смужку. Перестрахувалась, трохи пізніше сходила до гінеколога. Лікар підтвердив, що все в порядку. Тепер регулона запасаюся про запас ».




