Великодні традиції і звичаї різних країн світу
У багатьох країнах світу існують свої оригінальні великодні традиції та звичаї, починаючи від створення найбільш традиційних крашанок та закінчуючи запусками повітряних зміїв. Дізнайтеся, як відзначають Великдень в дев'яти різних куточках планети.
Гонка навколо газону Білого дому в США
Великодній понеділок - єдиний день в році, коли дітей запрошують пограти на галявині біля Білого дому. Уздовж всього газону розкладені пакетики з різнокольоровими яйцями і дерев'яними ложечками. Така традиція була заснована першою леді Доллі Медісон на початку 1800-х років, коли вона запросила дітей пограти крашанками на схилах Капітолійського пагорба. Але після скарг на пошкодження газону цей захід в 1878 році було перенесено на галявину біля Білого дому.
Перекочування яйця символізує відкриття каменю, який закриває вхід до гробниці Ісуса. Великодні урочистості в Білому домі також включають відвідування пасхального кролика і розповідання історій. Дорослі допускаються на цей майданчик на Великдень, якщо їх при цьому супроводжує дитина.
Костюми як на Хеллоуїн в Швеції
Святкування Великодня в Швеції трохи схоже на Хеллоуїн. Діти одягаються в костюми відьом і фей у Великий четвер або в суботу напередодні свята і ходять по сусідах, пропонуючи їм свої святкові малюнки та листівки в обмін на солодощі. Ця пасхальна традиція пов'язана з давнім переказом, згідно з яким відьми збиралися в горах в четвер перед Великоднем, щоб зустрітися з сатаною. Коли вони поверталися, по всій країні палили багаття, щоб відлякати нечисту силу.
Зараз багаття і феєрверки все ще запалюють напередодні пасхальної неділі. Традиційний обід на Великдень в Швеції складається з лосося, оселедця, молодої картоплі, яєць, шинки і сиру. Після нього роздача крашанок, які більше схожі на кіндер-сюрпризи: всередині паперової упаковки знаходяться цукерки і шоколад.
Свято гігантського омлету у Франції
Щорічно в пасхальний понеділок на головній площі маленького французького села О (Haux) готують гігантський омлет. Приблизно 4500 яєць йде на приготування цієї страви, розрахованої на 1000 чоловік. Коріння традиції йдуть до наполеонівської епохи, коли армія переміщалася по півдню Франції. Кажуть, що Наполеон настільки любив це блюдо, що одного разу наказав жителям поселення зібрати всі яйця і зробити гігантський омлет для його армії.
В інших куточках Франції зустрічається ще одна незвичайна великодня традиція. Протягом трьох днів після Великодня там не дзвонять у церковні дзвони. Традиція зародилася в часи, коли церковні дзвони були доставлені в Рим для отримання благословення, а по поверненню на батьківщину до великодньої неділі, возилися по всій країні людьми, які залишали в садах крашанки і кроликів. Після обіду на Великдень діти у французьких селах виходять в сади, щоб пошукати там залишені яйця.
Плетіння верби в Чехії
Чоловіки збирають молоді гілки верби і сплітають їх, додаючи в плетіння стрічки. Таким імпровізованим плетеним батогом вони жартома шморгають жінок в пасхальний понеділок. За легендами, бруньки на вербі пробиваються одними з перших, що символізує життєздатність і плодючість.
Вважається, що шморгання вербовим прутом передає ці якості жінкам, зміцнюючи їх здоров'я і продовжуючи молодість. Дружини фермерів зазвичай робили плетені батоги, щоб шмагати всіх, хто живе в будинку, і домашню худобу. Зараз більшість молодих чехів купують вже готові батоги або ж і зовсім використовують для цієї мети дерев'яні ложки, оскільки мало хто володіє мистецтвом плетіння з лози.
«Вибух воза» в італійській Флоренції
На Великдень два білих вола, запряжені в воза, з 10 години ранку переміщаються по вулицях Флоренції від Віа Іль Прато до Пьяцца дель Дуомо. Візок висотою в 9 метрів прикрашають феєрверками. Під час ранкової церковної служби о 11 годині архієпископ освячує Коломбіна (ракету у вигляді голуба, що символізує святий дух).
Цю фігурку прив'язують до тросу воза, що стоїть на площі, і підпалюють феєрверки, які призводять до «вибуху візка». Якщо весь захід проходить без будь-яких перешкод, всі феєрверки вибухають, то вважається, що для жителів Флоренції буде хороший урожайний рік. Цій пасхальній традиції вже понад 300 років.
Фестиваль повітряних зміїв на Бермудах
У Страсну п'ятницю жителі Бермудських островів збираються в бухті Підкова, де стартує фестиваль. У небо над пляжем злітають повітряні змії найяскравіших кольорів з усілякими геометричними візерунками. Така великодня традиція зародилася приблизно 40 років тому, коли вчитель недільної школи британської армії запустив в небо хрестоподібного повітряного змія, щоб продемонструвати воскресіння Христа.
На пляжі проводяться різні гонки крашанок - як ложками, так і на тачках. Діти також можуть шукати заховані навколо затоки яйця. Гарячі бутерброди з тріскою - традиційні страви, які їдять тут на Великдень, причому до сходу в пасхальну неділю, на пляжах або ж в церквах.
Викидання старих горщиків на Корфу
Після ранкової служби в пасхальну суботу єпископи, священики і церковний хор здійснють урочисту ходу вулицями міста Корфу. Після цього місцеві жителі йдуть додому і о 11 годині починають скидати з балконів і з вікон глиняні горщики. Є багато теорій походження такої химерної пасхальної традиції. Згідно з однією з них, викидання старих горщиків символізує прихід весни і збір врожаю вже в нових ємностях.
За іншою версією, викинуті старі горщики сприяють очищенню дому та готовності його мешканців до воскресіння. Після здійснення такого ритуалу люди збираються на головній площі міста, де стоять до самого вечора, тримаючи в руках незапалені свічки. Опівночі перед натовпом з'являється єпископ, який вимовляє «Христос воскрес», після чого люди запалюють свої свічки і з їх допомогою свічки тих, хто стоїть по сусідству.
Великодні яйця на деревах в Німеччині
Мешканці Німеччини прикрашають крашанками дерева. Підготовка до Великодня в цій країні починається ще за 4 тижні до свята. Люди проколюють яйця, щоб весь вміст витік, а оболонка залишилася цілою, а потім розмальовують їх. Одні крашанки прикрашають реальними пейзажами, інші - декоративними візерунками. Після цього до них прикріплюють ниточки, за які потім яйця можна розмістити на деревах і чагарниках.
Згідно з повір'ям, великодній кролик розносить яйця на Великдень, залишаючи їх під деревами і кущами. У пасхальну неділю і понеділок німці також розводять багаття, що є давньою дохристиянської традицією, що символізує перемогу весни над зимою і родючість землі для нового врожаю. Попіл від багать використовується як добриво на полях.
Темна сторона світлого свята в Вержес
У Великий четвер в Вержес демонструють темну сторону Пасхи, здійснюючи ритуал під назвою «Танець смерті». Люди одягають костюми із зображенням скелетів, беруть в руку коси, сокири і запалені смолоскипи та до 5 години вечора збираються на вулицях міста, повторюючи біблійні сцени, пов'язані з розп'яттям Христа, і під барабанний бій танцюють «танці смерті».
Опівночі вулицями проходить процесія людей, які несуть коробки з попелом. Така великодня традиція виникла в Європі в середні віки, слугуючи нагадуванням про те, що всім земним утіхам рано чи пізно приходить кінець, і праведні душі відправляються в рай, а грішні - в пекло, або ж назавжди залишаються в чистилищі. Вержес - єдине з середньовічних міст Іспанії, де до сих пір зберігається такий ритуал.
Доречі, про померлих: похоронне бюро "Велес" надає ритуальні послуги в Києві будь-якої категорії складності. Можна, навіть, заздалегіть подбати про похорон, обравши та сплативши потрібні послуги.
У різних країнах світу склалися свої особливі традиції святкування популярних свят, що варто враховувати, плануючи подорожі. Наприклад, Новий рік в Ефіопії можна відзначити ще у вересні, а оригінальний День закоханих в Японії - Танабата Мацурі святкується влітку. Але не обов'язково прив'язуватися до традиційних святкових дат, адже в світі щорічно проводиться чимало оригінальних фестивалів, які варто відвідати.