Допомога психолога при втраті близької людини
Втрата близької людини - найсильніша психотравматична ситуація. Втрата завжди супроводжується горем і сильними психічними стражданнями, що психологи вважають природною реакцією. У цей період людина, що пережила втрату, особливо потребує підтримки й уваги.
Однак родичі і друзі далеко не завжди здатні правильно підтримати і вивести людину з депресії, адже кожен з них продовжує жити своїм життям і в першу чергу приділяє увагу своїм проблемам. Консультація психолога допоможе простіше перенести період гострого горя і вивести людину зі стану страждань, уникнувши патологічних проявів.
Коли потрібна допомога психолога
Психологи запевняють, що горе в результаті втрати близької людини завжди проходить 4 основні фази:
- стадія заперечення: людина відмовляється вірити і приймати втрату, продовжує чекати повернення померлого і говорити про нього в теперішньому часі. Ця стадія триває зазвичай від 2 до 9 днів. В цей час психологічна допомога зводиться в першу чергу до того, щоб вислухати людину і дати їй виплакатися, з чим повинні впоратися рідні та близькі;
- стадія страждання: в цей період все думки, розмови і дії пов'язані з втратою. У людини зазвичай погіршується фізичне самопочуття, а особа набуває страдницький вигляд. Реакції можуть бути або апатичними, або приймати форму озлобленості. В останньому випадку людина шукає винного в загибелі близької людини і схильна проявляти агресію. Стадія страждання триває зазвичай близько місяця, протягом якого потрібно проявити максимальну розуміння і терпіння;
- стадія компромісу: людина поступово звикає до втрати і приймає її. При цьому нерідко розвивається сильне почуття провини перед померлим, що пояснюється конфліктом напередодні смерті, відчуттям, що не було надано достатньо допомоги, неможливістю бути поруч і попрощатися. Особливо сильно загострюється горе в пам'ятні дати, пов'язані з померлим. На цьому етапі особливо важлива допомога психолога при втраті близької людини;
- стадія адаптації - переживши гострі етапи втрати, людина адаптується до нових умов життя. При цьому спогади про померлого можуть протягом всього життя супроводжуватися сильним душевним болем і сумом.
Складні форми
Іноді самостійно вийти зі стану гострого горя не виходить. Людина впадає в глибоку депресію, замикається в собі, відмовляється спілкуватися з іншими людьми і повертатися до звичного ритму життя. Такий стан називають ускладненим або патологічним горем. При цьому людину можуть мучити нав'язливі думки і галюцинації, навіть можуть проявлятися симптоми, властиві хворобі загиблої людини.
Після смерті чоловіка, дружини або дитини деякі люди відмовляються міняти щось в їх кімнаті і позбавлятися від їх речей. Це зберігає відчуття присутності померлого в будинку і додатково погіршує стан пацієнта. Період скорботи при цьому може розтягуватися на довгі роки.
Чим допоможе психолог
Професійна допомога психолога онлайн полягає в першу чергу в виборі правильного методу психотерапевтичного впливу, який допоможе людині впоратися з сильним горем і відновитися після втрати. Досвідчений психолог володіє різними техніками впливу на психіку пацієнта і допомагає йому прийняти втрату, змиритися з нею і почати нове життя. Найчастіше з цією метою фахівці використовують методики арт-терапії, ізотерапії, фототерапії, пісочної терапії, НЛП і т. Д.
Своєчасне отримання професійної психологічної допомоги дозволяє вийти з апатії і депресії і повернутися до життя.