Залили сусіди зверху: дії при затопленні квартири
Це тільки здається, що ми живемо в ізольованих квартирах. Про тісний зв'язок між мешканцями одного будинку згадуєш, в перший раз вирішуючи, що робити, якщо затопили сусіди зверху. У такій ситуації хоча б раз в житті побувало більшість живуть в багатоповерховому будинку. Багато з нас не знають, що робити і куди звертатися, коли почали топити сусіди, що живуть зверху.
Вимоги цивільного кодексу
Дії при затопленні квартири сусідами регулюються на законодавчому рівні. Згідно зі статтею 1064 ЦК України передбачена відповідальність за заподіяння шкоди особистості або майну. Винна особа зобов'язана відшкодувати завдану шкоду.
Нормами права обмовляється, що збиток погашається в повному обсязі, а також оплачуються деякі суми понад зафіксованого шкоди.
У більшості випадків до відповідальності притягається особа, яка завдала шкоди. Але навіть, якщо сусіди затопили квартиру, вину можуть покласти нема на них, а на керуючу компанію. Відомі випадки, коли відшкодування шкоди сусідам виробляли ремонтні бригади, неправильно виконали розводку і під'єднання побутової техніки.
Послідовність дій
Якщо ви виявили, що залили сусіди зверху, головне не втрачати часу і спробувати мінімізувати втрати.
Як мінімізувати шкоду від затоплення
Перші дії, якщо вас затопили:
- висмикнути вилки електроприладів з розеток в зоні затоплення або по всій квартирі;
- прибрати найбільш цінні речі, яким загрожує вода;
- відключити подачу електрики на щитку, щоб виключити можливість замикання;
- на телефон зробити кілька знімків, щоб зафіксувати стан квартири, яку затоплює;
- піднятися наверх і спробувати достукатися до сусідів, які можуть не знати про витік води (іноді доведеться підніматися на два поверхи);
- якщо верхні квартири закриті, зателефонуйте в керуючу компанію, телефони аварійної диспетчерської, куди дзвонити якщо заливають сусіди зверху, зазвичай поміщають в під'їздах багатоповерхових будинків;
- при наявності доступу до перекривати крану стояка, можна відключити воду самостійно.
Тільки після того, як будуть вжиті заходи щодо припинення протоки, можна приступати до збирання води.
Піклуватися про мінімізації можливих збитків потрібно задовго до затоплення. Для цього своєчасно змінюють водопровідні труби, сантехніку і побутові прилади. Це знизить ризик самому стати винуватцем затоплення.
Якщо стояки і труби в під'їзді знаходяться в аварійному стані, періодичне складання колективної скарги допоможе вимагати відшкодування збитку від управляючої компанії.
Встановлення винного
Виходячи з правила про порятунок потопаючих, особи, які постраждали від затоплення, повинні організувати роботу по встановленню винуватця затоплення. Для цього потрібно знати, куди звертатися, якщо затопили сусіди.
У день, коли стався залив квартири, необхідно зателефонувати в компанію, що управляє, запросити її представника для фіксації факту заподіяння шкоди. Бажано запитати і записати ім'я співробітника, який прийняв дзвінок, щоб потім не натрапити на твердження, що ніхто нікуди не дзвонив.
Також запрошуються сусіди (не менше 2 осіб) та мешканці, які залили квартиру, для оформлення акту про затоплення. Документ складається в присутності всіх зацікавлених учасників і підписується обома сторонами, свідками та представником КК. Якщо хто-небудь з перерахованих осіб відсутня, то це вказується в тексті акта.
Особи, які знають, що робити, якщо залили сусіди, і як скласти акт, рекомендують запросити в самостійно створену комісію знайомого сантехніка або ремонтника, який має досвід роботи з водопровідними системами. Його грамотний висновок допоможе визначити причину затоплення, джерело і винну особу, особливо, якщо це керуюча компанія.
Як правильно зафіксувати факт затоплення
Навіть, якщо ви не знаєте, що доведеться робити, якщо затопили квартиру, краще налаштуватися на самий песимістичний варіант. Для цього, не втрачаючи часу, оформляються всі документи, які можуть знадобитися на судовому процесі.
Власник затопленої квартири збирає повний пакет:
- акт про виниклу ситуацію;
- фотоматеріали, що фіксують наслідки затоки квартири в момент затоплення і через кілька днів;
- дефектний акт, який може скласти представник житлово-комунального господарства.
Розрахунок завданих збитків і компенсації
Щоб визначити необхідну суму відшкодування, можна поступити різними способами. У більшості випадків радять запросити незалежного оцінювача, який складе документи оцінки для відшкодування збитку сусідам. Ця послуга платна і недешева. В ідеальному випадку гроші, сплачені оцінювачу, будуть внесені в загальну суму претензії сусідам, а потім повернуті за рішенням суду. Нерідкі випадки, коли суд не визнає дані експерта або відмовляється відшкодовувати оплату його послуг за рахунок затопили осіб.
Другий варіант - запросити будівельну компанію і скласти калькуляцію робіт із зазначенням вартості матеріалів. Такий варіант підходить, якщо досягнута домовленість з сусідами про відшкодування шкоди в добровільному порядку. При передачі документів до суду, калькуляція послужить попереднім розрахунком. На засіданні суду позивач або суддя може ініціювати незалежну оцінку. У цьому випадку висновок оцінювача буде прийнято судом і включено в суму позову.
Всі роботи по оцінці бажано проводити в присутності людей, що затопили квартиру, щоб відразу дізнатися їхню позицію щодо подальшого розвитку ситуації. При конфліктних відносинах, запрошення сусідів на оцінку оформляється офіційно у вигляді телеграми.
Способи врегулювання конфлікту
Проблему із затопленням, як і іншу конфліктну ситуацію, можна вирішити за взаємною згодою або через звернення до суду.
Мирний варіант вирішення питання
Найнадійніший, швидкий і простий спосіб вирішення проблеми - це оформлення мирної угоди з сусідами. Про це потрібно думати відразу і не провокувати конфлікт спочатку. Всі переговори ведуться ввічливо, в діловому форматі, без криків, погроз і образ.
При визначенні суми шкоди, сторони йдуть на компроміс, тому що краще погодитися на суму трохи менше і отримати її, ніж зажадати більше і залишитися ні з чим.
Навіть, якщо отримано згоду на відшкодування, варто оформити письмовий договір із зазначенням сум і термінів передачі коштів або проведення ремонту. Такий документ буде потрібно, якщо сусіди згодом передумають або почнуть тягнути з відшкодуванням. Письмовий екземпляр угоди послужить ще одним доказом при передачі справи до судових інстанцій.
Звернення до суду
При неможливості домовитися з винною особою, оформляються документи в суд у вигляді позовної заяви до нього.
Відразу визначається підсудність справи. Якщо попередня сума менше 50 мінімальних розмірів оплати праці, зверніться до мирового судді, при великих розмірах збитку відповідальною інстанцією є районний суд.
Бути присутнім на засіданнях суду може уповноважений юрист або сам ініціатор позову. Недостатньо отримати рішення суду на свою користь, бажано простежити, щоб воно було передано в службу судових приставів. Після закінчення термінів погашення збитку, необхідно написати заяву про відкриття виконавчого провадження.
Як бути, якщо інциденти повторюються регулярно
Якщо сусіди зверху постійно заливають і відмовляються оплачувати збиток, то сценарій відразу розвивається по шляху судового рішення проблеми. Не потрібно кожного разу, коли почали топити квартиру, вирішувати, що робити. Слід з першого дня готувати позовну заяву, а також писати скарги в керуючу компанію, ТСЖ або інші комунальні служби. Можливо, в протечках винні не мешканці, а загальний стан труб.
Якщо топлять сусіди зверху, необхідно спробувати мінімізувати шкоду, а потім вжити заходів для стягнення з винних осіб коштів на ремонт. Бажано всі проблеми звести до мирного вирішення. Звернення до суду - це крайній захід, який вимагає часу, вкладень і терпіння.