Запах ацетону з рота: причини і лікування
Несвіже дихання - неприємне явище, яке може не тільки зіпсувати враження від спілкування, а й свідчить про проблеми зі здоров'ям. Якщо у дорослої людини пахне з рота ацетоном, значить його організм атакує небезпечне захворювання, яке потребує негайного лікування. Від ацетонового галитоза не рятують ополіскувачі для порожнини рота, ментолові жуйки або зубна паста. Це сигнал тривоги, посланий організмом - так внутрішні органи людини дають зрозуміти, що їм потрібна допомога. Чому з рота пахне ацетоном у дорослого, про яких захворюваннях це говорить і які методи лікування пропонує сучасна медицина? Спробуємо розібратися детально.
Звідки беруться кетони
Перше, що варто відзначити, ацетоновий галитоз - проблема не стоматологічного характеру. Цей специфічний запах йде з органів дихання, а не з порожнини рота. В результаті виснажливих дієт або серйозних хвороб запаси глюкози виснажуються, і альтернативним джерелом енергії стають ліпіди. Ацетон (кетонові тіла) є кінцевим продуктом розпаду жирів. У здорової людини він потрапляє в кровотік і відразу ж виводиться за допомогою видільної системи. У разі збою роботи організму, кетони накопичуються в нирках, легенях і діють отравляюще.
Про надлишку небезпечних кетонових тіл свідчать:
- смак ацетону в роті;
- специфічне амбре від потових виділень, шкіри і з рота;
- підвищений вміст кетонових тіл в сечі.
У рідкісних ситуаціях запах ацетону з рота у дорослого причини має безпечні для здоров'я і є наслідком природних процесів життєдіяльності. Однак, набагато частіше він є симптомом прихованої хвороби, що вимагає невідкладного звернення за лікарською допомогою.
Як пахне ацетон? Він має специфічний різкий запах, який неможливо ні з чим сплутати. Якщо у людини завжди було свіже дихання, то ацетоновий галитоз вловити нюхом абсолютно просто. Його відчуває і хворий, і оточуючі його люди.
Причини ацетонового амбре
Насправді, існує небагато патологічних станів і захворювань, при яких пахне ацетоном від людини. Якщо вчасно звернути увагу на неприємний симптом і звернутися до лікаря, можна уникнути серйозних ускладнень: аномальне підвищення концентрації кетонових тіл може привести до порушення роботи головного мозку, а також стати причиною кетоацідотіческойкоми. Які ж захворювання можуть діагностувати, якщо пахне з рота ацетоном?
Цукровий діабет
Чому пахне ацетоном від людини? Специфічний запах досить часто виходить від пацієнтів, уражених на цукровий діабет. Це захворювання буває 2 типів:
- I - цукор в крові не утилізується належним чином через те, що в підшлунковій залозі виробляється недостатня кількість інсуліну;
- II - клітини не можуть засвоювати глюкозу.
В обох випадках, клітини недоотримують речовини, необхідні для їх стабільної роботи, вся глюкоза залишається в крові, що не компенсуючи енергетичні втрати. В результаті організм поповнює енергобаланс за рахунок розщеплення жирів і білкових з'єднань. Хворі, які знають про свою недугу, роблять все можливе, щоб не допустити вуглеводного голодування. Воно може призвести до діабетичного кетоацидозу, симптомами якого є:
- позитивний тест на кетони в сечі;
- сильна спрага;
- нудота і блювотні позиви;
- пригнічення рефлексів;
- біль в животі.
Люди з початковою стадією цукрового діабету, на вторинній стадії, викликаної несвоєчасним прийомом інсуліну, а також хворі, які перенесли інфекційні захворювання, при перших проявах описаних ознак повинні звернутися до лікаря. Вони можуть говорити про наближення глікемічний коми, при несвоєчасному наданні допомоги загрожує летальним результатом.
Патологія щитовидної залози
Якщо відчувається присмак ацетону в роті, причини його появи у жінок і чоловіків можуть бути пов'язані з порушеннями в роботі ендокринної системи. Якщо у пацієнта спостерігається тиреотоксикоз - підвищене вироблення тиреотропного і інших гормонів - це призводить до прискореного розщеплення білків і жирів, а вуглеводи організм витрачає набагато швидше, ніж в здоровому стані. Через неправильну роботу щитовидної залози осіб стрімко худне, стає дратівливим і плаксивою, з'являється мимовільний тремор верхніх кінцівок. Активне руйнування ліпідів призводить до збільшення кетонів, навіть від тіла виходить запах ацетону.
Хвороби печінки
Це орган, від якого залежить стан організму в цілому, тому якщо в його функціях відбувається збій, страждають всі обмінні процеси. Хвороби печінки можуть спровокувати зміну її структури, а також негативно вплинути на жировий обмін і процес розщеплення різних речовин і з'єднань. У таких випадках, що означає запах ацетону з рота? Він є симптомом серйозної патології печінки на пізній стадії, що вимагає термінового медикаментозного лікування.
Ниркові захворювання
Нирки - своєрідні фільтри, через які виводяться всі шкідливі речовини разом з сечею. Ацетоновий запах з рота може вказувати на неполадки в їх роботі, розвиток нефроза або дистрофію органів. Якщо в ниркових канальцях відбуваються патологічні зміни, в результаті порушується обмін речовин. Продукти розпаду виводяться несвоєчасно, концентрація кетонових тіл виростає, ацетон накопичується в органах дихання і виходить з повітрям, що видихається. Утруднене сечовипускання, погіршення загального самопочуття, набряклість і болі в нижній частині спини є вагомими приводами терміново відвідати нефролога.
Зловживання дієтами
Чому ще з'являється присмак ацетону в роті, які причини у чоловіків і жінок впливають на виникнення галитоза? Це явище прямо пов'язане з обмеженнями в їжі і неправильним харчуванням. Жертви жорстких дієт, які більше нагадують голодування, свідомо виснажують себе практично повною відмовою від їжі, отримують надмірно мала кількість вуглеводів. Організм, щоб забезпечити власну життєдіяльність, змушений шукати серед вступників речовин додаткові джерела енергії, найчастіше ними стають ліпіди. Освічені в результаті розпаду жирів кетонові тільця, стають причиною різкого амбре, бувають випадки, що навіть піт пахне ацетоном з цієї ж причини.
Фахівці називають кілька видів особливо небажаних дієт:
- дієта Протасова Кіма;
- кремлівська;
- білкова;
- дієта Аткінса.
Варіанти лікування
За своїм здоров'ям необхідно стежити в будь-якому віці. Якщо відчули в роті присмак ацетону, які причини б не викликали ацетонемічний синдром, їх потрібно знайти і піддати лікуванню. Щоб переконатися в підвищеному вмісті кетонових тіл, необхідно здати аналізи крові і сечі, або застосувати спеціальні тест-смужки. Позитивний результат є приводом пройти повне медичне обстеження для виявлення прихованих хвороб.
- Якщо ацетонемічний синдром викликаний вуглеводним голодуванням, буде досить налагодити правильне харчування і збагатити раціон вуглеводами.
- При проблемах зі щитовидкою, лікування проводиться під суворим контролем ендокринолога. Це може бути як консервативне, так і оперативне втручання.
- Якщо галитоз розвинувся на фоні інфекційного ураження організму, хворому необхідно забезпечити достатній питний режим, включити в нього розчини солей і електролітів.
Коли пахне з рота ацетоном, рекомендується не пускати справу на самоплив, а відправитися в найближчу поліклініку. Своєчасно пройдена діагностика дозволить виявити проблеми зі здоров'ям на ранніх стадіях і успішно їх вилікувати.