У чому різниця між почуттями та емоціями
Протягом життя люди відчувають різні відчуття, серед яких особливе місце займають почуття людини і його переживання. Відчуваючи їх щодня, ми не замислюємося про те, що саме відчуваємо. Часто люди не розуміють, чим почуття відрізняються від емоцій, і вважають, що ці поняття рівнозначні. Однак це не так. Незважаючи на те, що сенс явищ схожий, між ними існує вагома різниця, яку легко помітити, розібравшись в психології відмінності почуттів і емоцій.
Основні характеристики емоцій
Емоції людини - це внутрішні реакції організму на те, що відбувається. Вони миттєво породжуються нашою підсвідомістю у відповідь на зовнішні подразники. За допомогою цих відчуттів ми даємо негласну оцінку будь-якій ситуації. Швидкоплинні переживання нелегко контролювати, так як вони з'являються раптово і не визначаються логікою, зате усвідомити їх дуже просто.
Відчуваючи емоційну реакцію на ситуацію, кожен розуміє, чому вона виникла. Всілякі обставини викликають у індивіда викид енергії різного роду, за допомогою якої він висловлює своє ставлення до подіям. Щоб зрозуміти, чим відрізняються емоції від почуттів і інших проявів, важливо знати їх основні параметри:
- Короткочасність - одна з визначальних характеристик. Відчуття виникають миттєво, а зникають непомітно.
- Ситуативність, адже будь-який емоційний стан виникає по відношенню до ситуації.
- поверховість переживань.
- Насиченість і яскравість.
Залежно від виду вивільняється людиною енергії, емоції діляться на позитивні і негативні. Люди різні, і те, що порадує одну людину, може легко засмутити іншого. Кожній людині властиві індивідуальні погляди на події ситуації, і саме вони впливають на характер долають переживань. Обставини, які задовольняють внутрішні потреби індивіда, викликають у нього позитивні відчуття, а інші - негативні. Серед найбільш приємних людині емоцій виділяють:
- Радість - приносить в життя людини гарний настрій і відчуття задоволення. Радість не без підстав вважається одним з найяскравіших переживань.
- Захоплення. Від моментів, які викликають це відчуття, захоплює дух. Об'єктом захоплення може стати що завгодно, що зачаровує людини.
- Подив породжується сильним враженням від пережитої ситуації.
- Восторг вривається в повсякденне життя різко і пригнічує всі інші відчуття. Його легко переплутати з захопленням, але проявляються ці емоції по-різному.
Кожен не раз переживав подібні психологічні метаморфози. Але життя людини складна і багатогранна, і вона сповнена як позитиву, так і негативу. Найпоширеніші неприємні переживання це:
- Страх - сильна тривога. Людина, яка відчуває страх, втрачає відчуття безпеки і спокою. Жах - це той же страх, що відрізняється більшою інтенсивністю.
- Горе - це невтішна печаль, несуча за собою відчай і смуток.
- Сором пов'язаний з сильним збентеженням з різних причин. Подібні переживання вважаються одними з найбільш неприємних.
- Гнів - сильне емоційне прояв по заряду енергії. Людина, одержимий гнівом, може легко втратити контроль над собою.
Деякі психо-емоційні стани іноді напружують, але всі вони, як приємні, так і гнітючі, генеруються мозком людини. Головна відмінність емоцій від почуттів полягає в тому, що ними легко управляти. Щоб позбутися від емоції досить перепрограмувати свою підсвідомість на бажане душевний стан.
Визначення почуттів в психології
Кожен емоційно зріла людина має сформульоване думку про все, що його оточує. Причина цього - внутрішні почуття. Їх часто визначають як вищі емоційні прояви, які зароджуються на основі більш простих відчуттів. У порівнянні з емоціями, що виникають від зовнішніх подразників, почуття формуються протягом життя людини і базуються на набутий досвід.
Ще одна відмінність від емоцій в тому, що почуття більш різноманітні і глибокі. Саме тому психологи склали довгий список почуттів, які діляться на моральні, естетичні та інтелектуальні. Детальніше:
- Моральні - любов, усвідомлення провини, жалість, співчуття, заздрість і багато інших. Виникають у людей, як ставлення до правил і цінностей соціуму. Суспільство диктує свої норми, невідповідність яким викликає у нас суперечливі переживання. Важливо пам'ятати, що мораль для кожного своя, а що аморально для однієї людини, нерідко виявляється правильним для іншого.
- Естетичні - естетичну насолоду, усвідомлення величного, піднесеного, красивого, трагічного і комічного. Висловлюють естетичні переживання людини до об'єкта. В їх основі лежить потреба прекрасного, дана людині від народження. Естетичні потреби, як і моральні, суто індивідуальні.
- Інтелектуальні - здивування, сумнів, ясність думки, впевненість, здивування, інтуїція, здогадка. Виникають в процесі пізнавальної та дослідницької діяльності. Так як розумова робота - невід'ємна частина життя людини, існують різні прояви інтелектуальних переживань.
За першорядним почуттів людини легко сформувати думку про його світогляді і моральних якостях. Саме вони створюють людину як особистість і надають йому індивідуальність.
Співвідношення понять
Не підлягає сумніву той факт, що будь-які переживання - схожі поняття. Питання полягає в тому, наскільки вони пов'язані і як. Протягом довгого часу психологи і дослідники намагалися розібратися в темі. У наш час існує думка, що зв'язок між ними невипадкова. Емоції - прості явища, в той час як почуття вважаються складними психологічними конструкціями. Емоції - це первинні реакції, і вони в сукупності стають основою для виникнення почуттів.
Придбані почуття людини грунтуються на його колишню емоційному досвіді. Саме тому їх називають вторинними реакціями. Це важлива відмінність між почуттями та емоціями, яке дає зрозуміти їх природу. Незважаючи на багато відмінності, існує значна подібність між цими двома поняттями. Ось деякі приклади, які вводять людей в оману і змушують плутати почуття і емоції:
- Суб'єктивність обох понять. І ті й інші є індивідуальними особистісними переживаннями. Залежно від ставлення до об'єкта реакції людини варіюються. Всі люди різні, тому їх відчуття - суб'єктивні.
- Способи їх прояви. І ті й інші бувають як позитивні, так і негативні. Обидва види відчуттів несуть в собі енергію будь-якого виду, яка проявляється в міміці, жестикуляції, словесному вираженні або інших способах.
- Можливість взаємної заміни. Факт, що і ті й інші можуть позначатися одним назвою, заплутує. Часто люди використовують вираз «почуття сорому», наприклад, маючи на увазі при цьому емоцію.
Незважаючи на спорідненість психологічних величин, вони не рівнозначні. Щоб це прояснити, важливо зрозуміти, в чому різниця між почуттями та емоціями.
Відмінності між почуттями та емоціями
Вищі емоції і почуття притаманні кожній людині. Багато смутно розуміють, в чому відмінність емоцій від почуттів, і часто їх плутають. Між цими двома категоріями куди більша різниця, ніж здається на перший погляд. Зрозумівши, чим відрізняються почуття і емоції, ви більше ніколи їх не переплутати. Ось основні принципи, спираючись на які легко диференціювати ці поняття:
- Емоції мають ситуативний характер, в той час як почуття фокусуються на об'єкті. Почуття відчуваються людиною незалежно від того, чи знаходиться предмет почуття поруч; вони завжди існують в душі. Почуття показують, як людина ставиться до того чи іншого об'єкту на постійній основі, в той час як емоції прив'язані до конкретної ситуації.
- Емоції - вроджені і є реакцією на зовнішній подразник. Почуття ж формуються на основі емоційного досвіду.
- Легко зрозуміти, чому виникає та чи інша емоція. Причину виникнення почуття зрозуміти не так просто.
- Людські емоції швидкоплинні і піддаються контролю, чого не скажеш про почуття. Вони довгий час нудяться в душі людини, поки на зміну їм не прийдуть інші відчуття, здатні їх замінити.
Ці та багато інших ознак коротко і наочно ілюструють, ніж емоції людини відрізняються від його почуттів. Знаючи особливості цих явищ, розібратися в психології своїх відчуттів легко і просто.
Емоції і почуття - родинні, але не рівносильні поняття, що мають свої особливості і характеристики. Принципи поділу різнорідних переживань допоможуть без праці розібратися в своїх відчуттях.