Дієта для печінки: меню на кожен день і дозволені продукти
У статті розповімо про дієту для печінки. Печінка найважливіший орган в організмі, тому дуже важливо правильно підібрати меню на кожен день. Розповідаємо про основні правила і тонкощі харчування.
Слово «дієта» для багатьох асоціюється з жорсткими обмеженнями в харчуванні, хоча з асортименту продуктів, які представлені на полицях магазину, можна без зайвих проблем вибрати смачне дієтичне харчування. Ми дізналися які продукти дозволені при дієті для печінки і як урізноманітнити свій щоденний раціон.
В даний час для скидання ваги є тисячі дієт, які рясніють різними продуктами і лякають різними обмеженнями. Однак якщо мова йде не про скидання ваги, а про підтримку здоров'я, і питання стоїть гостро, то даний процес не можна пускати на самоплив. Дієта для печінки має на увазі собою набір обмежень в харчуванні, які сприяють відновленню організму і зниження навантаження на цей важливий орган. Але, сміємо вас запевнити, навіть ці обмеження дозволяють зробити ваш раціон поживними, смачним і різноманітним.
Особлива увага до печінки пов'язано з тим, що це не тільки найбільша залоза організму, але і дуже важливий орган, що впливає на процеси травлення, очищення від токсинів і обмінні процеси.
Чому важливо берегти печінку?
Завдяки цьому органу в організмі відбуваються наступні процеси:
- Розщеплення білків;
- Жировий обмін;
- Переробка надлишків глюкози;
- Знешкодження бактерій і токсинів;
- Стимуляція перистальтики кишечника.
Іншими словами, при патологіях в роботі печінки, у людини починаються проблеми з метаболізмом і імунітетом, печінка збільшується в розмірах, починаються проблеми з регулярним стільцем, має місце постійне нездужання. Гепатоз - це захворювання, яке починає розвиватися вже при перших змінах стану печінки, а в наслідок є ризик захворювання на цироз.
«Шкоди завдають великі обсяги алкоголю, з якими печінка не може впоратися. В результаті цього клітини пошкоджуються і починають накопичувати жир, стимулюючи надмірне утворення тканин ».
Світлана Тітова
Важливо розуміти, що нормальна робота органу - це не примха, а необхідність для повноцінного життя. Тому дієта для печінки сприяє профілактики.
Що провокує хвороби печінки?
- Великі обсяги алкоголю, з якими печінка не може впоратися. В результаті цього клітини пошкоджуються і починають накопичувати жир, стимулюючи надмірне утворення тканин.
- Зловживання лікарськими засобами. Важливо стежити за дозуванням і частотністю застосування ліків, в іншому випадку збільшується навантаження на печінку. Небезпека полягає в тому, що симптоми можуть проявитися не відразу, а через кілька місяців, що позбавляє можливості своєчасно почати лікування.
- Неправильне харчування, багате жирами, також змушує орган посилено працювати. У зв'язку з тим, що можливості органу фізіологічно обмежені, «на допомогу» печінки приходять вільні радикали, які в наслідок чинять негативний вплив на клітини.
- Вплив рослинних або промислових отрут, вплив вірусів або початок запального процесу.
До стану печінки і її лікування необхідно підходити з усією серйозністю, адже вона щодня відчуває великі навантаження, що не може пройти безслідно. Якщо у вас є якісь проблеми зі здоров'ям, дієта для печінки не буде зайвою.
Як діагностувати хвороби печінки?
Мабуть, найоптимальніший варіант - звернутися до лікаря-гастроентеролога, бо лише читаючи симптоми в інтернеті, ви ризикуєте потрапити на гачок кіберхондріі. Крім візуальних ознак, вам необхідно лабораторно підтвердити свій діагноз: здати загальний аналіз крові та аналіз сечі, зробити УЗД або МРТ печінки. У більш важких випадках лікар може вдатися до взяття біопсії.
Чому важливо дотримуватися дієти?
Найочевиднішим відповіддю на це питання буде хороше самопочуття. Мало кому сподобається постійно відчувати себе втомленим, безсилим, немічним і млявим. Звичайно, іноді хвороби печінки протікають безсимптомно, але якщо патології були виявлені, то не сумнівайтеся - дотримання дієти поверне вам можливість жити повноцінно.
Навіть якщо результати аналізів хороші, та й відчуваєте ви себе непогано, використання такого харчування нікому не зашкодить. Єдиний нюанс - тривалість. Якщо для людей із захворюваннями печінки така дієта фактично є довгостроковою, то в профілактичних цілях проводити таку дієту можна всього кілька днів. Головне - потім не налягати на жирну їжу і дотримуватися баланс.
Основні правила дієти
- Чи не обмеження, але контроль харчування - тобто виключення з раціону все смажене, кислотоутворюючого, жирного і алкоголю. Подбайте про правильне приготування їжі і зниження добавок.
- Дробове харчування. Навіть якщо в вашого раціону може позаздрити будь-який мастодонт правильного харчування, не варто з'їдати все за один прийом їжі. Раціональніше зробити 4-7 прийомів їжі.
- У деяких випадках потрібен додатковий прийом лікарських препаратів, такі рекомендації можна отримати тільки від лікаря.
- Дотримуйтесь водний баланс. Необхідно випивати не менше 1,5 літрів чистої води в день.
- Не можна катастрофічно знижувати денний калораж. Дієта для печінки не передбачає зниження ваги безпосередньо, тому не занижуйте свою звичайну калорійність. Просто тепер набирати ці цифри ви почнете правильними продуктами.
Меню на кожен день
Як і обіцяли, дієта для печінки не повинна стати для вас покаранням або приводом для смутку, тому ми склали меню на тиждень. Кожен день вас чекають різноманітні, смачні, збалансовані прийоми їжі. Однак це меню не є еталоном, ви можете міксувати продукти на свій розсуд, але не забувайте про дотримання правил приготування. У межах переліку дозволених продуктів, ви вільні робити що завгодно вашій душі.
Основа раціону:
- 80 г білків;
- 400 г вуглеводів;
- Загальна калорійність - від 2400;
- Обмеження солі до 10 грамів на добу.
Рекомендація: фрукти, овочі, кисломолочні продукти, рослинні масла, висівки - це ті продукти, які бажано використовувати кожен день при дієті для печінки.
День 1.
- Рисова каша, солодкий пиріжок
- яблуко
- Борщ з сухариками
- Молоко з печивом
- Пюре з куркою
- кефір
день 2.
- Гречана каша, тост з варенням
- банан
- Тефтелі з телятини, пюре
- запіканка
- Гарбузовий крем-суп
- кисле молоко
день 3.
- Паровий омлет, кисіль
- Печена пиріжок
- Борщ з несвіжим хлібом
- пастила
- Молочний суп
- кефір
день 4.
- Гречана каша з молоком
- Сир з сухофруктами
- Відварна риба з овочевим салатом
- пудинг
- Протертий овочевий суп
день 5.
- Манна каша з варенням
- сухофрукти
- Плов з відвареного м'яса
- запечені яблука
- Овочевий суп
день 6.
- Геркулесова каша з сухофруктами
- Смузі з яблука і банана
- голубці
- печиво
- Картопляне пюре з котлетою
день 7.
- Гарбузова каша
- яблучні чіпси
- Відварна риба, овочевий салат
- Печена пиріжок
- Картопляне пюре, рибні котлети
Дане меню при дієті для печінки носить рекомендаційний характер, тому всі запропоновані варіанти прийому їжі ви можете підбирати на свій розсуд. Важливо при цьому щоб важкі м'ясні та рибні продукти були розм'якшені, а деякі продукти вживалися вами лише зрідка. Список рекомендованих продуктів при захворюванні передбачає не тільки дозволені продукти, а й дозволені в обмеженій кількості.
«Дієту для печінки можна використовувати не тільки з метою лікування, а й з метою профілактики - в цьому випадку термін її підтримки зменшується в кілька разів. Збалансованість і великий вибір продуктів дозволяє відчувати себе ситим, енергійним і видужують ».
Світлана Тітова
Список дозволених продуктів
Як ви могли зрозуміти з наведеного вище меню, для дотримання дієти для печінки не доведеться відмовлятися ні від фруктів, ні від кондитерських виробів. Відмовлятися - немає, але мінімізувати їх вживання - так. В цілому, список продуктів цілком дозволяє не обмежувати себе ні в чому. У нього входять:
- Нежирні сорти м'яса (кролятина, конина, телятина, індичка, курка без шкіри);
- Нежирна риба і морепродукти (в невеликій кількості);
- Кисломолочні продукти з низьким відсотком жиру;
- Яйця (при ряді захворювань - тільки білок);
- Овочі та зелень (негострі, краще виключити томати томати);
- Фрукти і ягоди в будь-якому вигляді, краще - свіжі;
- Макаронні вироби;
- Різні види круп (гречка, манка, геркулес, пшоно, булгур);
- Хліб (несвіжий, краще у вигляді сухарів);
- Бездріжджова випічка з використанням мінімуму цукру і масла;
- Мед, зефір, мармеладні цукерки, пастилу, желе, варення (в невеликих кількостях;
- Приправи (кориця, імбир);
- Неміцний чай (НЕ чорний), кисіль, негазована вода, відвари ягід і соки (останнє - в невеликих кількостях).
Висновок
Таким чином, дієта для печінки не є дієтою в звичному нам розумінні. Вона використовується для підтримки і відновлення функціонування печінки і сприяє поліпшенню стану організму людини, а значить є чимось на зразок звички або повсякденного стилю харчування.
Дієту для печінки можна використовувати не тільки з метою лікування, а й з метою профілактики - в цьому випадку термін її підтримки зменшується в кілька разів. Збалансованість і великий вибір продуктів дозволяє відчувати себе ситим, енергійним і видужують.
Експертна думка
Світлана Тітова
сертифікований дієтолог
Дієта для печінки не є звичною дієтою, і використовується не так часто серед жінок. Як правило її використовують для того, щоб не тільки схуднути, але і допомогти своєму здоров'ю. Якщо ви вибрали для себе такий шлях харчування, то необхідно виключити жирне і алкоголь, також додати дробове харчування по 4-7 разів на день. Багато пити води і дотримуватися водний баланс.
До стану вашої печінки в організмі слід ставитися уважно і обережно, адже при великому навантаженні на цей орган можна сильно нашкодити собі і своєму здоров'ю, не кажучи вже про зайву вагу.